Tehlike Bitinceye Kadar Maskenizi Takmayı Unutmayın!

1 340

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son dönemlerde maske kullanımının yeri, işlevi ve hayatınıza etkisini bilinçlendirebilmek adına yanlış uygulamaları düzeltmede ve maskenin günlük kıyafetiniz olması, kendinizi korumak için ihmal edilmemesi, farkındalığı arttırmaya yönelik bir yazıyı kaleme aldım.

Yaşayan için:

Maske tedbirden, tedbir maskeden

Anlamını bildiğimiz o bir anlık tedbirsizlikten, henüz yaşanamayan anlar

Söylemeye çalıştığımızda kelimenin özünün nefes olduğu z-a-m-a-n-s-ı-z-l-ı-k.

Koruma, tedbir iken benimsemenin, senimsemenin, onumsamanın iyi niyetiyle,

Elimizle, fırtınaya neden olan bir virüsü yüzümüze sürmeyelim: Virüsün, engeli elimizden olsun!

Yoksa şairinde dediği gibi, “görünmez bir mezarlıktır zaman” yine şairin “an gelir ömrünün hırsızıdır her ölen pişman ölür” dediği gibi tedbirlere uymazsak o an gelir.

Bir maske, yüzü tipik korunması için giyilen bir nesnedir.

“Tıbbi ya da cerrahi maske, prosedür maske veya yüz maskesi olarak bilinen, sağlık personelleri ve profesyonelleri kullanıcının ağzındaki ve burnundaki aerosol ve sıvı damlacıkları tarafından bakterilerin bulaşmasını önlemek için kullanılmaktadır.”

Günümüzde de her kişinin giymesi gereken maske, Yeni Koronavirüs hastalığı için alınan tedbirlerden biri olarak, fiziksel mesafenin, el hijyeninin yanı sıra en önemli tedbir basamağıdır.

‘Kontrollü Sosyal Hayat’ döneminde Yeni Koronavirüs hastalığından korunmak için yüz maskesinin ‘yüz kalkanının’ doğru kullanılması kendinizi ve çevrenizdeki kişilerin hatta onların çevresindeki kişilerin sağlığını korumada hayati önemi olduğu görülmektedir.

Maskenin yeri aslında kolumuz; dirseğimiz, bileğimiz değil. Herhangi bir kıyafetteki cep veya çantanın içi hatta gözümüzün üstü de değil.

Tam olarak maskenin yeri, maskenin üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üstüne hafifçe bastırılarak, burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak şekilde giyilmesidir. Maskenin kullanımı ve doğru yere giyilmesi Yeni Koronavirüs hastalığını semptomatik ve/veya asemptomatik kişilerin önünde kişisel zırh yani savunma amaçlı bir yapı görevinde olmasını sağlayacaktır. Tabii fiziksel mesafe ve el hijyeni de tedbirlerin başında gelmektedir.

Ritüel ve tiyatro maskeleri kendilerini kabul ettirmiş özellikle bir spor aksesuarı olarak koruyucu maskeler çoğunlukla kullanıcı görünümünü geliştirmesi için tasarlanmıştır.

Pekâlâ, tıbbi maskeler veya yüz maskeleri ‘yüz kalkanını’ yaşam aksesuarı olarak kabul etmemiz ‘Kontrollü Sosyal Hayatın’ sağlıklı sürdürülebilmesini sağlayacaktır.

Her kişinin bu dünyada Yeni Koronavirüs hastalığından korunmada muhteşem tiradını sergilemesini, yeni başlayanlar için başlangıç kabul edelim. Yani bu dünyada bir kez söyleyeceğiniz konuşmanızda bu sefer temsili olarak yüz maskesi, ‘yüz kalkanı’ kullanımınız ile başrol oyunculuğunuzun güzel ve sağlıklı bir günü olsun.

Anlaşılmak, düşündüğümüzle başlar karşımızdakinin duymak istediği, duyduğu, anlamak istediği, anladığını sandığı ve anladığıyla devam eder o yüzden tam olarak diyebiliriz ki ‘anlaşılmak lükstür!’

Tıpkı günümüzde dünyanın pandemi ile mücadelesinde sağlık profesyonellerinden, kişisel ve toplulukla sergilediğimiz davranışların her birimizin sağlığı ve ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak yaşam dediğimiz bağla kurduğumuz anlamlara benzer. Dünyamızı kelimelerle ifade ederken, günümüzde bütünüyle değişen alışkanlıklarımızla, davranışlarımızla bilinçli seçimler ile eylemsizlikle yani ‘tedbirsizlikle’ sürdürülen davranışlar da bizi resmeder.

Belki de bu sebeple Maskesiz? Görenler ne der? Sorusunu dile getirir T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca.

Peki, maskenin Yeni Koronavirüs hastalığından kendimizi ve karşımızdakini koruduğunu anlamamızın yolu nereden geçer?

“Hasta kişilerin öksürme veya hapşırması ile ortaya saçılan damlacıkların ortamdaki kişiler tarafından solunmasıyla, damlacıkların ortamdaki nesnelere dokunulduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze dokunulmasıyla Yeni Koronavirüs bulaşmaktadır.”

Maskenin üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üstüne hafifçe bastırılarak, burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak şekilde kullanılması ile ortamdaki ağız ve burundaki aerosol damlacıklar tarafından bulaşan görünmeyen virüsten korunmamızı sağlar.

“Küçük bir etkenin, kestirilemez büyüklükte sonuçlar doğurmasına Kelebek Etkisi denir. Vuhan’da ortaya çıkan Koronavirüs’ün tüm dünyada hayatı alt üst etmesi gibi.”

Virüsün, engeli elimizden olsun!

Alacağımız basit tedbirlere uyalım! Yoksa tedbirlere uymazsak, yazının başında dediğim gibi yaşayan için z-a-m-a-n-s-ı-z, o an gelir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Zeynep Seda diyor

    Görünmez bir mezarliktir zaman… kaleminize saglik ilknur hocam 👏

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.