Tansiyon Diğer Adıyla Kan Basıncının Türleri Ve Yüksek Tansiyonu Yönetmek İçin 6 Öneri

0 78

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tansiyon adıyla bilinen kan basıncı, kanınızın atardamarlarınızın duvarlarına doğru itme gücüdür.

Kalbiniz her attığında, atardamarlara kan pompalar. Kalbiniz attığında kan basıncınız en yüksek seviyededir ve kanı pompalar. Buna sistolik basınç denir. Kalbiniz dinlendiğinde, atışlar arasında kan basıncınız düşer. Buna diyastolik basınç denir.

Kan basıncı ölçümünüz bu iki sayıyı kullanır.

Genellikle sistolik sayı, diyastolik sayıdan önce gelir.

Örneğin, 120/80, 120’lik bir sistolik ve 80’lik bir diyastolik anlamına gelir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Teşhis Edilir?

Yüksek tansiyonun genellikle hiçbir semptomu yoktur. Bu nedenle, sahip olup olmadığınızı öğrenmenin tek yolu, sağlık uzmanınızdan düzenli tansiyon kontrolleri yaptırmaktır.  Tanı koymadan önce ayrı randevularda iki veya daha fazla ölçüm alacaktır.

Yüksek Tansiyon Türleri Nelerdir?

İki ana yüksek tansiyon türü vardır: birincil ve ikincil yüksek tansiyon.

Birincil veya önemli olan yüksek tansiyon, en yaygın yüksek tansiyon türüdür. Bu tür tansiyonu olan çoğu insan için, yaşlandıkça zamanla gelişir.

İkincil yüksek tansiyon, başka bir tıbbi durumdan veya belirli ilaçların kullanımından kaynaklanır. Bu durumu tedavi ettikten veya buna neden olan ilaçları almayı bıraktıktan sonra genellikle iyileşir.

Yüksek Tansiyon İçin Kimler Risk Altındadır?

Herkes yüksek tansiyon geliştirebilir, ancak riskinizi artırabilecek bazı faktörler vardır:

  • Yaş – Kan basıncı yaşla birlikte yükselme eğilimindedir
  • Irk / Etnisite – Yüksek tansiyon, Afrikalı Amerikalı yetişkinlerde daha yaygındır
  • Kilo – Fazla kilolu veya obezitesi olan kişilerde yüksek tansiyon gelişme olasılığı daha yüksektir.
  • Cinsiyet – 55 yaşından önce erkeklerin yüksek tansiyon geliştirmesi kadınlardan daha olasıdır. 55 yaşından sonra kadınların bu hastalığı geliştirme olasılığı erkeklerden daha fazladır.
  • Yaşam Tarzı – Bazı yaşam tarzı alışkanlıkları, çok fazla sodyum (tuz) yemek veya yeterli potasyum tüketmemek, egzersiz yapmamak, çok fazla alkol almak ve sigara içmek gibi yüksek tansiyon riskinizi artırabilir.
  • Aile öyküsü – Ailede yüksek tansiyon öyküsü, yüksek tansiyon gelişme riskini artırır

Neden Yüksek Tansiyon Konusunda Endişelenmem Gerekiyor?

Kan basıncınız zamanla yüksek kaldığında, kalbin daha fazla pompalamasına ve fazla mesai yapmasına neden olarak kalp krizi, kalp yetmezliği, felç ve böbrek gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar

Yüksek Tansiyon Tedavileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon tedavisi, kalp sağlığına uygun yaşam tarzı ve ilaçları içerir.

Yüksek Tansiyonu Nasıl Önleyebilirim?

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olarak yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Bu şu anlama gelir

1. Sağlıklı bir diyet yemek

Kan basıncınızı yönetmeye yardımcı olmak için, yediğiniz sodyum (tuz) miktarını sınırlamalı ve diyetinizdeki potasyum miktarını artırmalısınız . Yağ oranı düşük yiyeceklerin yanı sıra bol miktarda meyve, sebze ve kepekli tahıllar yemek de önemlidir. DASH beslenme planı size kan basıncı düşürmek için yardımcı olabilecek bir beslenme planının bir örnektir.

2. Düzenli egzersiz yapmak

Egzersiz, sağlıklı kilonuzu korumanıza ve kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir. Haftada en az 2 buçuk saat orta yoğunlukta aerobik egzersiz veya haftada 1 saat 15 dakika şiddetli yoğun aerobik egzersiz yapmaya çalışmalısınız. Tempolu yürüyüş gibi aerobik egzersiz, kalbinizin daha çok attığı ve normalden daha fazla oksijen kullandığınız herhangi bir egzersizdir.

3. Sağlıklı kiloda olmak

Fazla kilolu olmak veya obeziteye sahip olmak , yüksek tansiyon riskinizi artırır. Sağlıklı kilonuzu korumak, yüksek tansiyonu kontrol etmenize ve diğer sağlık sorunları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

4. Alkolü sınırlamak

Çok fazla alkol içmek tansiyonunuzu yükseltebilir. Ayrıca kilo alımına neden olabilecek ekstra kalori ekler. Erkekler günde ikiden fazla içki içmemeli ve kadınlar yalnızca bir içmelidir.

5. Sigara içmemek

Sigara içmek tansiyonunuzu yükseltir ve sizi kalp krizi ve felç için daha yüksek riske sokar. Sigara içmiyorsanız, başlamayın. Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmanız için en iyi yolu bulma konusunda yardım almak için sağlık uzmanınızla görüşün .

6. Stresle başa çıkma

Stresi nasıl gevşetip yöneteceğinizi öğrenmek duygusal ve fiziksel sağlığınızı iyileştirebilir ve yüksek tansiyonu düşürebilir. Stres yönetimi teknikleri arasında egzersiz yapmak, müzik dinlemek, sakin veya huzurlu bir şeye odaklanmak ve meditasyon yapmak yer alır.

https://medlineplus.gov/highbloodpressure.html Erişim Tarihi: 09.05.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.