Tamamlayıcı Bir Tedavi Yöntemi Olan Homeopati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1 2.857

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Homeopati, 18. yüzyıl başlarında Alman hekim Hahnemann tarafından ortaya çıkarılan bir tedavi yöntemidir.

Hahneman’a göre homeopati “Çok basit bir iyileştirme sanatıdır, temel ve uygulamalarla hep aynı kalır. Dayandığı kurallar iyi anlaşıldığı zaman ve sistem faydalı bir bütün olarak ve sadece bu şekilde algılandığı zaman hem sistem berraklığı hem de uygulamadaki berraklığı kendiliğinden anlaşılır.” Hahnemann koyduğu katı kurallara uyularak yapılan tedavinin işe yarayacağını söyler.

Homeopatinin ana prensibi hastalığa neden olan şeylerin aynı zamanda hastalığı iyileştirebilecek şeyler olduğuna inanılmasıdır. Örneğin; vücuttaki yüksek ateşi düşürmek için normalde ateşe neden olan bir bitkinin veya maddenin son derece seyrek dozda kullanılmasını güzel bir örnek olabilir. Bir başka örnek ise arı zehrinin arı sokmaları sonrası sokulan yere sürülmesidir.

Homeopatinin Modern Tıptan Farkı Nedir?

Homeopatide; homeopatik ilaç (remedi) seçimi akut durumda hastanın temel tanısından çok hastanın kişisel semptomlarına göre yapılmaktadır.

Konvansiyonel tıpta (Modern Tıp); tedaviye başlamadan önce hastalığın patalojisinin anlaşılması gerekmektedir.

Homeopatide ise; tedaviye başlamak için hastanın patojen faktöre verdiği cevaba yönelik bulgular ve bu bulguların ne tür uygulamalarla azaldığı ya da şiddetlendiğini göz önünde bulundurmak yeterlidir ki buna semptomların bütünü denilmektedir. Böylece hastaya ve hastalığa daha hızlı müdahale söz konusu olmaktadır.

Homeopati Tedavisinin Dayandığı İlkeleri Nelerdir?

Homeopatide 2 temel ilke vardır;

1. İLKE: Benzerin benzeri iyileştirdiğidir.

Tedaviler, iyileştirmek istediğiniz belirtilere neden olan bileşenleri kullanır.

2. İLKE: Seyreltme olarak adlandırılan özel ilaç hazırlama yöntemidir.

Bu fikre göre, bileşenlerin seyreltilmesi ve çalkalanması, bileşenlerin iyileştirici güçlerini aktive eder ve etkilerini güçlendirir. Seyreltilen çözeltiler ağız yoluyla veya küçük haplara dönüştürülerek vücuda alınır. Homeopatlar aşırı seyreltmenin içeriklerin gücünü daha fazla gösterdiği iddiasındalar.

İnsanların çoğu homeopati tedavisini yararlı bulurken birçoğu maddelerin bu kadar seyreltikten sonra vücuda alınmasının tedaviye katkısı olacağını düşünmüyorlar. Biz iki görüşe de saygı duyuyoruz fakat hiçbir etkisinin olmadığı söylenemez.

Ülkemizde çok bilinen bir tedavi yöntemi olmadığından Homeopatinin ne kadar etkili olduğunu kesin olarak söylemek zor.

Şimdi birkaç bilimsel araştırmanın sonuçlarına bakarak homeopatinin yararlarına değinelim.

Altunay ve arkadaşlarının yaptığı araştırmaya göre; COVID-19 hastalarının tedavisinde tek başına kullanılması tavsiye edilmese de bir destek tedavi olarak değerlendirilebileceğini belirtmişlerdir. Bu sayede;

  • Yoğun bakımda entübe edilmiş hastanın entubasyon süresinin kısalabileceğini,
  • Yoğun bakımdaki hastanın entübe olmasını engellenebileceğini veya ertelenebileceğini ve yoğun bakımda kalış süresinin kısalabileceğini,
  • Pnömoni başlangıcında hastanın iyileşme hızını arttırmaya yardımcı olacağını,
  • Grip semptomları başladığında bağışıklık sistemini destekleyerek pnömoni gelişiminin engellenmesine yardımcı olabileceğini
  • Covid-19 ile temas öyküsü olan kişilerde veya asemptomatik (belirti vermeyen) pozitif kişilerde koruyucu amaçlı kullanabileceklerini,
  • Konvansiyonel (modern tıp) ilaçlarla entegre edilerek her aşamada uygulanabilecek homeopatik tedavi ile hastaların hastanede yatış süresinin kısalabileceğini ve daha hızlı iyileşmenin mümkün olabileceğini bu sayede tedavi maliyetlerinde düşüşe neden olabileceğini ifade etmişlerdir.

Diğer bir bilimsel çalışmada ise Mohammad arkadaşları bronşiyal hastalıkların tedavisinde plasebonun ötesinde homeopatinin kesin bir rolüne işaret ettiğini kanıtlamışlardır.

Homeopatinin astımda, epilepside, kanser tedavisinde, hemodiyaliz hastalarında, dermatolojik hastalıklarda ve veteriner hekimlerin kullandığı yönünde birçok bilimsel araştırma vardır.

Her şeye rağmen homeopatinin kopyalayabileceğimiz ve kopya etmemiz gereken anahtar bir başarısı vardır. Bir homeopat ile ilk danışma, saatler sürebilir ve çok kişiseldir. Doktordan doktora koşan bir hasta için bu düzeyde bir ilgi ve empati terapiyle alakası olmasa bile hastanın iyi hissetmesi için büyük fark yaratabilir.

Yıldız S., Ürper S. (2013).İyileştirme Sanatı: Homeopati. Eğirdir Kemik Hastalıkları Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi,1(1):32-36

Qutubuddin M., Singh S., Nayak C.,Koley M., Saha S.(2019).A Systemic Review of Controlled Trials of Homeopathy in Bronchial Asthma. Complementary Medicine Research,26(111-117)

http://homeopatidernegi.org/wp-content/uploads/2020/05/gelenekseltipozel1-1-9-1.pdf Erişim Tarihi: 23.09.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Durkay DURHAN diyor

    Homeopati hakkinda bu kadar mükemmel ve kiymetli bilgiler verdiginiz icin tesekkur ediyorum 🌹🤗😊

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.