Sütyen Meme Kanseri Yapar Mı?

0 1.677

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günlük hayatta biz kadınların sürekli taktığı sütyenin meme kanseri yapar mı?

Meme kanseri gelişiminde sütyen kullanmanın meme kanserine yakalanma riskini artırdığı, kullanılan sütyenin memeyi sıkıştırarak lenf dolaşımını bozduğu ve bunun sonucu metabolizma artıklarının birikerek kanseri tetiklediği ileri sürülmüştü. Bu riskin sütyenin uzun süre kullanımı, özellikle gece yatarken kullanımı ile de arttığı iddia edilmişti.

Amerikan kanser enstitüsü tarafından desteklenen bir çalışmanın sonuçları eylül ayında yayınlandı. Meme kanseri teşhisi konmuş olan 1000 kadın çalışmaya alınmış. Bu çalışmada kadınlara, kaç yaşından itibaren sütyen kullanmaya başladıkları, günün ortalama kaç saati sütyen taktıkları, kullandıkları sütyenin altında tel destek olup olmadığı, kullandıkları sütyenin boyutu gibi oldukça ayrıntılı sorular sorulmuş ve değerlendirilmiş. Çalışmanın sonunda sütyen kullanımının meme kanseri riskini artırdığına dair hiçbir bulgu saptanmamış.

Özet olarak ister telli ister telsiz sütyen kullanın, isterseniz gündüz ve gece kullanın, sütyenin meme kanserine neden olduğunu gösteren bilimsel bir bulgu yoktur, kısacası sütyen aklanmış gibi gözüküyor.

Chen l, malone ke, li cı bra wearing not associated with breast cancer risk: a population-based case-control study. Cancer epidemiol biomarkers prev. 2014 oct;23(10):2181-5. Doi: 10.1158/1055-9965.epı-14-0414. Epub 2014 sep 5.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.