Su İçmenin Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

0 131

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hiç düşündünüz mü?

İnsan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öge nedir?

Vücut sıvılarının içerisinde en fazla ne bulunur?

Neden egzersiz yaparken veya ishal olduğumuzda daha çok su içeriz?

Gelin bunların cevabını yazımda bulalım.

Su, oksijenden sonra gelen en önemli besin maddesidir. İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre farklılık göstermekle birlikte %55-%75 arasında değişiklik göstermektedir. Çocukların vücudunun su oranı yüksektir. Yaş ilerledikçe suyun yerini yağ almaya başladığı için yaşlandıkça su oranımız azalmaktadır.  Yetişkin insan vücudunun ortalama %60’ı sudan oluşmaktadır.

Suyun Görevleri Nelerdir?

Vücutta suyun görevleri oldukça fazladır. Besinlerin sindirimi, emilimi, vücut sıcaklığının düzenlenmesi, eklemlerin kayganlığı, vücut dokularının nemlendirilmesi, dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığın önlenmesi, zehirli maddelerin vücuttan atılımı bunlardan bir kısmıdır.

Vücudumuzun Suya Ne Kadar İhtiyacı Var?

Gün boyunca; solunum, terleme, idrar ve gaita yoluyla su kaybetmekteyiz.

Vücudumuzun suya olan ihtiyacı miktar olarak iklim koşulları, hastalık durumları, fiziksel aktivite ile terlemeye bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte günlük 1.5-2,5 litre arasında su içilmesi önerilmektedir.

Unutmayalım ki şiddetli egzersizlerde, sıcak ve nemli ortamda, ateş, ishal, kusma durumlarında vücuttan su kaybı fazla olacağı için vücudun suya ihtiyacı da artacaktır. Ayrıca gebelik ve emzirme dönemlerinde de su alımının artırılması gerekmektedir.

Vücudumuza Yeterli Su Alınmadığında Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?

Vücudun toplam sıvı miktarında azalmalar susuzluk hissi ile kendini gösterir. Vücut suyunun azaldığı durumlarda vücudun aşırı sıvı kaybetmesi ya da yeteri kadar sıvı alamaması olarak tanımlanan dehidrasyon meydana gelir.

Bu durumda vücutta çeşitli belirtiler görülür:

Hafif sıvı kaybında baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, ağız ve burunda kuruluk, idrar renginde koyulaşma görülebilir.

Ağır sıvı kaybında ise bilinç bulanıklığı, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi bilinç kaybı ortaya çıkabilir.

Bizim sorunlarımızdan biri su içmemiz gerektiğini bildiğimiz halde içmememiz/içemememizdir. Bunun için su içmeyi kolaylaştıracak birkaç öneride bulunarak yazımı tamamlamak istiyorum.

Su İçmemizi Kolaylaştıracak Öneriler

  • Çantada, arabada, çalışma masasının üzerinde kısacası her yerde daima bir şişe su bulundurabilirsiniz.
  • Su içerisine meyve ve sebze parçaları veya aromatik bitkiler ekleyebilirsiniz. Bunun için nane, limon, elma veya salatalık gibi besinler kullanabilirsiniz.
  • Eğer su içmeyi unutuyorsanız kendinize hatırlatıcı notlar yazın, telefonunuza uygulamalar indirin veya alarm kurun. Böylece, tek seferde çok miktarda su içmek yerine azar azar su içebilirsiniz.
  • Her öğünden önce bir bardak su içebilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla su içmiş olacak hem de yemek öncesi daha fazla doygunluk hissettiğiniz için aşırı yemek yemeyeceksiniz.

Unutmayalım Ki Su, Sağlıktır.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Sbü Gülhane Eğitim Ve Araştırma Hastanesi. (2020, 1 Ekim). Su ve Sağlık. 02.10.2020 tarihinde erişim adresi: https://gulhaneeah.saglik.gov.tr/TR,156315/su-ve-saglik.html


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.