Stresinizi Azaltan Bir Mineral: Magnezyum

2 290

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Magnezyum insan vücudunda bulunan önemli minerallerden bir tanesidir ve binlerce enzimin işlevini yerine getirmesi için gerekli olan temel bir elementtir.

Vücudumuzda mineraller üretilmediği için magnezyum ve birçok minerali dışarıdan besinler yoluyla almamız gerekir.

Magnezyum başlıca toprakta ve deniz suyunda bulunur. Magnezyumun vücuttaki işlevlerini yerine getirebilmesi için doğal yollardan bu minerali vücudumuza alarak belirli bir seviyede tutmalıyız.

Magnezyum ihtiyacı yaşa ve yaşam tarzına göre değişir.

  • Stres,
  • Hamilelik,
  • Emzirme gibi durumlarda vücudun magnezyum ihtiyacı artar.

Erişkin bir kadın günde 300 mg magnezyum almalıdır. Hamilelik ve emzirme gibi özel durumlarda bu miktar daha da artarak 450-700 mg’ye kadar çıkabilir. Hastalıkların iyileşme döneminde de magnezyuma ihtiyaç vardır.

Vücut bu minerali dışarıdan yeteri kadar alamadığı takdirde kemiklerde depolanmış olan magnezyumu tüketmeye başlar.

Magnezyum İnsan Vücudunda Nerelerde Bulunur?

İnsan vücudunda magnezyumun %60’ı kemik ve dişlerdedir.

Kalan %40’ı kan, doku ve diğer vücut sıvılarında yer alır.

Beyin ve kalpte diğer dokulardan daha fazla bulunur.

Magnezyum eksikliği toplumda yaygın görülür ancak çoğunlukla fark edilemez ya da gözden kaçar.

Sonuç olarak magnezyum sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağladığı için “Anti-stres minerali” olarak da bilinir. Kalp damarlarının esnekliğini sağlayarak kalp krizini önleyici etki gösterirken, damar genişletici özelliği ile kan basıncını düşürür.

Yine magnezyum beyinde duygu durumun düzenlenmesinde fayda sağlıyor. Bu nedenle eksikliğinde; anksiyete, stres bozuklukları, baş ağrısı, migren ve regl migreni görülebilir. Düşük magnezyumlu diyet, fazla tuz alımı, alkol ve bazı idrar söktürücü ilaçların kullanımı magnezyumun vücuttan atılımını artırarak bu elementin vücuttaki miktarını düşürür.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Koyu yeşil sebzeler, tahıl ürünleri, balık, badem, fındık, fıstık, ceviz, soya fasulyesi, kuşkonmaz, soğan, domates, havuç, kereviz, pırasa, gravyer peyniri, hurma, kara turp, ayçiçeği, kakao, muz, dil balığı ve sert sular magnezyumdan zengindir.

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum eksikliği tedavisinde, magnezyum ilaçları ya da magnezyum içeren multivitaminler kullanılır. Bununla beraber sağlıklı bir diyetle, doğal yoldan alınan magnezyum da önemlidir. Farklı magnezyum preparatları nın vücut tarafından emiliminde ve kullanımında (biyoyaralanımlarında) farklılıklar vardır. Bu nedenle bir uzmana danışmadan tedaviye başlanmamalıdır.

Görmüş, S., & Ergene, N. (2003). Magnezyumun klinik önemi. Genel tıp dergisi, 12(2), 69-75.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. ÖZLEM KULMAÇ diyor

    Magnezyum hakkında bilmediğim şeyler varmış teşekkürler İlayda Demir.Duygu durumumun düzenlenmesine yardımcı olduğun için.

  2. ilayda demir diyor

    Rica ederim. Kendinize iyi bakın. Sevgiler

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.