Stres Nasıl Oluşur Ve Yönetilir?

0 1.331

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

George Bernard Shaw’ın bir sözü var. Beni hep etkilemiştir. Der ki; ‘İnsanlar neden ölür bilir misiniz? Tembellikten, inançsızlıktan ve yaşamı, yaşanmaya değer kılmayı becerememekten.’

Hayatın kendisi başlı başına stres kaynağıdır. İçinde bulunduğumuz çağın gerekleri nedeniyle stres hayatımızda kaçınılmaz hale gelmeye başladı.

Bu yazımda sizlere, “stres” olgusunu ve stresle başa çıkma yöntemlerini açıklayarak birkaç bilgi paylaşacağım. Gelin beraber stresi daha yakından tanıyalım.

Stres Nasıl Oluşur?

Hepimizin en büyük düşmanlarından birisi kimilerince pek de doğru olmayan bir tanımlamayla Çağımızın hastalığı olarak ifade edilen stres, iş ve özel hayatımızın bir parçasıdır… Yaşamın içinde pek çok alanda sayısız uyarana maruz kalan insanlar gerek iş gerekse özel hayatlarında zorlayıcı unsurlarla yüz yüze kalmaktadırlar.

Stres kavramı değişik şekillerde tanımlanmaktadır.

Doğan Cüceloğlu’na göre stres, “Bireyin, fizik ve sosyal çevredeki uyumsuz koşullar nedeniyle, bedensel ve psikolojik sınırlarının ötesinde harcadığı gayrettir.”

Stres nükleer enerji gibidir, faydalı ya da zararlı olması size bağlıdır. Stresi kontrol etmeyi öğrenerek, yaşamı neşeli, enerji dolu ve verimli hale getirmek elinizdedir.

Stres, durup dururken kendiliğinden ortaya çıkmaz. Stresin oluşması için insanın hayatını sürdürdüğü ortamda ya da iş ortamında meydana gelen değişimlerin insanı etkilemesi gerekir. Ortamdaki değişmelerden her insan etkilenir. Teknolojinin gelişmesiyle günümüzdeki değişimlerin hızlı düzeyde artmasıyla bir şeyleri kaçırıyormuş hissine kapılıyoruz. Kendimizi bir türlü yakalayamıyoruz. Hepimizin kafası gerçekten karışık. Zamanımızı iyi yönetemiyoruz. Bütün bu özellikleri kaybetmemizin temel sebeplerinden biri yaşadığımız stres durumudur. Ve karşılaştıkları stresi önlemek ise neredeyse imkânsız hale gelmektedir.

Kişisel Stres Nasıl Yönetilir?

Kelimelerin Gücü

İnsan beyni kelimelerle düşünür. Sabah uyandığımızda güne hangi kelimelerle başlayacağımızı ve güne nasıl devam edeceğimizi seçme hakkına sahibiz. Hayata olumlu yönde bakmayı öğrenebiliriz.

Olumlu Cümlelerin Gücü

Stresli durum sırasında da şu tür başa çıkma cümleleri uygun olabilir. Bu konuda birçok

örnek vermek istiyorum.

 • “Omuzlarımın gerginleştiğini hissediyorum. Bu normal… Eğer kaslarımı biraz gevşetebilirsem, kendimi daha sakin hissedebileceğim. Belki durumu atlatıncaya kadar iyi gelebilir.”
 • “Her seferinde tek bir işi ele almaya çalışmalıyım.”
 • “Çok rahatsızım ama, bu dünyanın sonu değil. Bunu da atlatırım”.

Kendi kendinizle yaptığınız bu olumlu diyalog, stresi yaşantınızdan alıp götürmeyecektir. Ama onunla, olumlu başa çıkabilmeniz için listenize ekleyebileceğiniz önemli bir araç olacaktır.

OLUMLU DÜŞÜNCELER SAYESİNDE onu daha çabuk kontrol altına alabileceğimizi ve daha sağlıklı bireyler olabileceğimizi bilimde destekliyor. Öyleyse stres hakkında düşüncelerimi değiştirdiğimiz zaman vücudumuzun strese karşı olan tepkisini de değiştirebiliriz.

Stres Faktörlerini Azaltabilir Miyim?

Stresi tamamen ortadan kaldırmamız elbette mümkün değildir. Böyle bir çabaya girmemizde doğru olmaz. Fakat stressiz bir hayat yaşamak mümkün olmamakla birlikte ; stresin bazı zararlarını azaltmak mümkündür. Bunun için;

 • Öncelikle stresinizin nedenini ve neden stresli hissettiğinizi belirleyin.
 • Stres kaynaklarınızdan kurtulmak için alternatifler belirleyin (Trafik sıkışıklığı strese neden oluyorsa araç kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını tercih edin)
 • Stresinizi etkili bir şekilde yönetmek için programınızı yaparken gerçekçi ve esnek olun.
 • İşinize konsantre olarak bir defada bir konuyla ilgilenin. Aynı anda birkaç şeyle ilgilenmek stresinizi artırabilir.
 • Stresiniz kontrol edemeyeceğiniz bir seviyeye geldiğiyse bir mola verin.
 • Stresle başa çıkamıyorsanız yardım isteyin.

Yaşadığımız bazı durumların sadece stres kaynaklı olduğunu bilseydiniz yine de stres yaşamaya devam eder miydiniz?

Stressiz bir hayat yaşamak çok güzel olabilirdi…

Stres, insanların yaşamına olumsuz yönde etki eden bir faktör olmakla birlikte günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Hayatta yaşadığımız zorluklar, sıkıntılar ve stres her insanı aynı oranda yıpratmamaktadır. Bazı bireyler stresi daha iyi yönetebilmekte ve yaşam karşısında daha dayanıklı olabilirken bazı bireylerinde tüm yaşamını zorlaştırabilmektedir.

Stres Zararlı mıdır?

Stres her zaman zararlı değildir. Yeter ki stres ile başa çıkma yöntemlerini bilelim.

Stresin, zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızı tüketen olumsuz bir yanı olduğu gibi, kendimizi keşfetmemize, potansiyelimizi kullanmamıza ve gelişmemize de yardımı olabilir. Duygu açısından hafif bir genel uyarılmışlık düzeyinin olmasının yapılacak işe ilgi uyandırma etkisi vardır. Dolayısıyla bir miktar stres normal işlevlerimiz için de gereklidir. Çünkü yeterli dozda stres, içinde harekete geçirecek enerjiyi sakladığı için ihtiyaç duyarız. Ancak yoğun ve uzayan stresin fizyolojik ve psikolojik açıdan olumsuz etkileri görülebilir.

Stres Kalıcı Hale Gelmemeli!

Stresi Gidermek İçin Ne Yapılmalıdır?

Stresle başa çıkmayı öğrenenler yaşamın acı taraflarını görmeden onun getirdiği olanaklardan güvenle faydalanabilirler. Stresle ilgili başa çıkma yöntemlerinden bahsetmek gerekirse;

Sorunlara Bakış Açımızı Değiştirebiliriz.

Güne başlarken olumlu düşünme alışkanlığı edinebiliriz.  Güzel bir gün olacak düşüncesiyle kendimizi ve zamanımızı yönetmeyi öğrenebiliriz.

Ön yargılarımızdan kurtulmayı deneyebiliriz.

Yaşam Biçimi ve Stresle Başa Çıkma

 • Yeterince ve Düzenli Uyumaya
 • Düzenli Egzersiz Yapmaya
 • Derin ve Yavaş Nefes Alıp Vermeye özen göstermekte fayda vardır.

Müzik Aracılığı ile Stresle Başa Çıkma

Müzik, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve stres hormonlarının düzeyini düşürür.

Gülmeye Zaman Ayıralım.

Gülmek stresi azaltır ve mutluluk hissi verir. Saldırgan ve sinirli olmanızı engeller.

İki şey çözüm getirir. Buna Giordano Bruno der ki; Gülümsemek ve Susmak.

Gevşeme Egzersizleri Öğrenelim

Güzel kokular gevşememizi ve rahatlamamızı sağlar.

İki şey yaşamda önemli olan her şey içindir.

 Nefes alabilmek ve Nefes verebilmek

Stres seviyenizi azaltmak için faydalanabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsettik.

Unutmayalım ki stres günümüzde çağımızın ve gündelik yaşamın kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Bu bilgiler ışığında; stresi yönetmenin en iyi yolu, kişinin kendisinin stres yaratan durumları fark edip, uygun baş etme yöntemi kullanmasında yatmakta olduğu söylenebilir. Stresin çok büyük bir kısmı, olayın veya durumun kendisinde değil o olaya veya duruma yüklediği anlamdadır.

Sağlık, sıhhat ve başarı dileklerimle.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.