Stres Hormonunu Ölçen Akıllı Saat Geliştirildi

0 2.632

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hemen hemen hepimizin kolunda akıllı saat var. Telefon kadar yaygınlaşan bu akıllı saatlere stres hormonunu takip eden yeni bir model daha eklendi.

Öncelikle bizim toplumumuz için güzel bir haber. Çünkü bizim toplumumuz da stres sanki daha fazla 😊

Stres hormonu dediğimiz ‘kortizol hormonu’ her gün aşırıya giden stresimize tepki olarak vücutta üretilir.

Sadece kan testiyle seviyesi tespit edilebilen kortizol hormonunun seviye tespiti biraz zor. Ancak bu konuda devrim niteliğinde bir ürün UCLA araştırma ekibi tarafından geliştirildi.  Ekip terde bulunan kortizol seviyesini müdahalesiz ölçen ve stresin biyokimyasal göstergesini okumamıza yardımcı olacak bir saat geliştirdi.

UCLA’da psikiyatri ve biyodavranış bilimleri profesörü ve UCLA’daki California NanoSystems Enstitüsü üyesi olan ortak yazar Anne Andrews, “Zaman içinde kortizoldeki değişimleri yakından izleme yeteneğinin psikiyatrik bozukluğu olan kişiler için çok öğretici olacağını tahmin ediyorum ” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Geliştirilen akıllı saatte bulunan ince yapışkan film sayesinde bir litre terin milyonda biri şeklini toplama mekanizmasıyla DNA ve kortizol bağlantısını sağlayan bu giyilebilir teknoloji ilerleyen süreçte strese bağlı psikiyatrik sorun yaşayan bireylerin hayatında önemli bir yere sahip olacaktır.

Bu teknolojinin geliştirilmesi strese yönelik bireysel yönetimin yanı sıra kortizol ile bağlantılı veriler için kolaylık sağlayacaktır.

Lewis, W. (2022, 02 07). Sweating the small stuff: Newly developed smartwatch measures key stress hormone. techxplore.com: https://techxplore.com/news/2022-02-small-newly-smartwatch-key-stress.html adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.