Stres Bağırsaklarımızı Nasıl Etkiliyor?

0 2.652

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bağırsak ve beynin ne kadar yakından etkileşime girdiği göz önüne alındığında, bu ikilinin genellikle birbirini etkilediği açıkça görülebilen durumları yaşamışızdır.

Bazı insanların sunum yapmadan önce mideleri bulanır; bazıları stres zamanlarında karın ağrısı hissederler. Durum ne olursa olsun fonksiyonel gastrointestinal bozukluklarda duygusal ve psikososyal faktörler rol oynar.

Mide-bağırsak sisteminde hissedilen stresle ilgili belirtiler kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterir ve tedavi de değişebilir.

Örneğin, gastroözofageal reflü hastalığı olan bir kişinin göğsünde ara sıra hafif bir yanma hissi olabilirken, bir başkası her gece dayanılmaz bir rahatsızlık yaşayabilir. Belirtilerin şiddeti değiştikçe, onları hafifletmek için kullanılan terapiler, ilaçlar, kendi kendine yardım stratejileri ve hatta ameliyatlar da değişebilmektedir.

Birçok insan, diyet veya ilaçlardaki değişikliklere hızla yanıt veren hafif belirtiler gösterirler. Belirtiler düzelmezse hekiminiz size tıbbi geçmişiniz hakkında daha fazla soru sorabilir. Bu şekilde altta yatan bir nedeni ekarte etmek için bazı tanı testleri yapabilir. Bazı insanlar için, kanser gibi ciddi bir teşhis ekarte edilir edilmez belirtiler ortadan kaybolur. Doktorunuz belirtilere özel ilaçlar da önerebilir.

Ancak bazen bu tedaviler yeterli olmamaktadır. Belirtiler devam ederse, psikolojik sıkıntı yaşamak yaygın bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazı insanlar hastalıklarında psiko-sosyal faktörlerin rolünü kabul etmekte isteksizdirler. Ancak duyguların vücutta ağrı ve rahatsızlıkla sonuçlanabilecek gerçek kimyasal ve fiziksel tepkilere neden olduğunu bilmek önemlidir.

Bilişsel davranışçı terapi, meditasyon ve gevşeme terapileri gibi stres azaltma teknikleri, ağrının yönetilmesine ve diğer belirtilerin ilaçların etkisinden farklı şekillerde iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Tüm terapilerin amacı kaygıyı azaltmak, sağlıklı davranışları teşvik etmek ve insanların durumlarının acı ve rahatsızlıklarıyla baş etmelerine yardımcı olmaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.