Spotify, Platformundaki Covid-19 Dezenformasyonuna Karşı Önlem Alacak

0 2.895

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İnternet üzerinden müzik dinleme platformu olan Spotify, platformda Covid-19 ‘dan bahseden tüm podcastlere uyarı niteliğinde tavsiyeler eklemek için çalışma başlattığını açıkladı.

Gün içinde müzik dinlediğimiz önemli bir platform olan Spotify ’da artık Covid-19’a yönelik bilgi kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Müzik haricinde podcast seçeneği bulunan platformda aşıya yönelik riskli söylemlerin olması şirketin belli kararlar almasına sebep oldu. Aşı karşıtlığının yayılmasına sebebiyet veren podcastlere olması hem sağlık açısından hem de bilgi kirliliği açısından şirketi riske soktu.

Şirket’in CEO’su, bu konuda ’aldatıcı’ nitelikte olan bilgilere yönelik önlem alacaklarını açıkladı.

Yeni uyarılar doğrultusunda kullanıcılar virüs hakkında doğru bilgilerin yer aldığı veri merkezine ulaşabilecek.

Bu karar için güncel verileri ve bilgileri hazırlamak için uzman bir ekip oluşturuldu.

Karar, ABD’li podcast yapımcısı Joe Rogan’ın aşı karşıtlarıyla röportaj yapması sonucunda olan eleştiriler doğrultusunda alındı.

Rogan’ın ünlü podcast yapımcısı olması nedeniyle Spotify sadece podcast yayınlaması için 2020 yılında 100 milyon dolar ödemişti. Şu an Rogan’ın aşıya yönelik olumsuz yayınlamalarda bulunması Spotify için ciddi bir risk teşkil ediyor.

İçinde bulunduğumuz şu günlerde aşı karşıtlığının her yerde yayılması ve bunun resmi olan platformlar aracılığıyla her yaştan kişinin kolay erişebilir olması çok ciddi bir risk.

Bu gibi aşı karşıtı söylemlerin daha az yer alması hatta ortadan kaldırılması amacıyla yapılan uygulamaların devam etmesi dileğiyle.

Hepinize sağlıklı günler dilerim. 😊

Spotify clamps down on Covid-19 misinformation. (2020). ABD. bbc.com: https://www.bbc.co.uk/programmes/p0bl7fq6 adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.