Sporculardaki Kasık Ağrısının Önemli Bir Nedeni Olan Osteitis Pubis Nedir?

0 179

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Profesyonel olarak ilgilenilen birçok spor dalı vardır. Bunlardan en ilgi duyulanı da futboldur. Bu yazımda sizlere özellikle futbolcularda karşımıza çıkan, diğer yaralanmalarla karıştırılabildiğinden tanısında zorlanılan ve sporcunun sahalardan uzaklaşmasına neden olacak bir tedavi süreci gerektiren osteitis pubisten bahsedeceğim.

Osteitis pubis; simfizis pubis (kasık sempatizi) ve çevresindeki kas ve bağlar gibi yumuşak dokuları etkileyen overuse yani aşırı yüklenime bağlı bir sakatlıktır.

Bulaşıcı olmayan, kronik iltihaplı bir durumdur.

İlk olarak ürolog Edwin Beer tarafından 1924’te tanımlanmıştır.

Genel olarak kasıkta ve karnın alt kısmında ağrıya neden olur.

Spor yapmayanlarda da görülebilmekle beraber futbol gibi topa vurmayı gerektiren sporlarda yer alanlarda daha yaygın olarak görülür. Özellikle koşma, dönme, tekme atma, kesme, sıçrama, ani yavaşlama ve ani yön değiştirme aktivitelerini içeren futbol, tenis, hokey gibi spor dallarıyla ilgilenenlerde karşımıza çıkar.

Osteitis pubis genel olarak erkeklerde daha sık görülür.

Araştırmalara göre erkeklerde kadınlara oranla 3-5 kat daha yaygın olmakla beraber kadınların spor faaliyetlerine katılımın artmasıyla bu oranın azaldığı düşünülmektedir. Kasık bölgesinin karmaşık yapısı ve belirtilerinden birçoğunun diğer spor yaralanmalarında da görülmesi sebebiyle tanısında zorlanılabilir. Diğer kasık yaralanmaları ile karıştırılmaması için ayırıcı tanı gereklidir.

Osteitis Pubis Neden Olur?

Osteitis pubisin neden olduğu hala tartışmalı bir konudur ve kesin nedeni tam olarak açıklanamamıştır.

Araştırmalara göre osteitis pubisin gelişimindeki en önemli faktör kalça ve karın kasları arasındaki kas dengesizliğidir. Antrenmanlardaki aşırı yüklenmeler, tekrarlayan zorlayıcı travmalar, düşük dereceli enfeksiyon, gebelik ve doğum gibi faktörler de osteitis pubisin gelişimine katkı sağlayan diğer faktörlerdendir.

Osteitis Pubisin Belirtileri Nelerdir?

Başlangıçta kasık ve iç uyluk kısımlarında sadece topa vurulan tarafta (tek taraflı) bir ağrı vardır. Ağrı sporcunun ısınma sürecinde azalır, antrenmandan sonra artar. Bu yüzden de genelde sporcu ilk dönemlerde durumu önemsemez.

İlerleyen dönemlerinde ise ağrı kasık ve iç uyluğun her iki tarafında da hissedilirken alt karın ve perine dediğimiz anüsün üst kısımlarına da yayılır. Bu ağrı topa vurma, yön değiştirme gibi aktivitelerde artar ve artık sporcunun antrenman ve maç yapması imkansızlaşır. Durum daha da ilerlerse öksürme, ayağa kalkma ve yürüme sırasında da ağrı hisseder ve sporcunun günlük yaşam aktiviteleri kısıtlanır.

Osteitis Pubis Tanısı Nasıl Konur?

  • Fizik Muayene
  • Radyografi
  • MR
  • Kemik Sintigrafisi

Osteitis Pubis Nasıl Tedavi Edilir?

Osteitis pubisin tedavisinde ilk seçenek dinlenme ve fizik tedaviyi içeren konservatif tedavidir.

Fizik tedavide buz/ısı uygulamaları, elektrik stimülasyonu, kas enerji teknikleri, hidroterapi ve özellikle core bölgesi olarak adlandırdığımız karın bölgesindeki kasları güçlendirmeye yönelik ileri egzersizler kullanılır.

Konservatif tedavi süresi değişkendir ve 3 ay veya daha uzun süre devam edebilir.

Osteitis pubiste bir diğer tedavi yöntemi de lokal enjeksiyonlar yani iğne tedavisidir. Hastaların çoğu konservatif tedaviye iyi yanıt verir. Nadir olmakla beraber konservatif tedavi ve lokal enjeksiyonlar başarısız olursa cerrahi müdahale de düşünülebilir.

Angoules, A. G. (2015). Osteitis pubis in elite athletes: Diagnostic and therapeutic approach. World journal of orthopedics, 6(9), 672.
Dirkx, M., & Vitale, C (2020). Osteitis Pubis. In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing.

Taşer, Ö.F., Bayraktar, B., Futbol Hekimliği, Nobel Tıp Kitabevi, Ankara, 2019.

Via, A. G., Frizziero, A., Finotti, P., Oliva, F., Randelli, F., & Maffulli, N. (2019). Management of osteitis pubis in athletes: rehabilitation and return to training–a review of the most recent literature. Open Access Journal of Sports Medicine, 10, 1.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.