Spermin Jel Formunda Kalması İçin Yeni Kontraseptifler Üretiliyor

0 1.490

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kontraseptif halk adıyla korunmak için kullanılan yöntemlerdir.

Korunmak için kullanılan bu yöntemler cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıkları önlemek, daha güvenli bir cinsel ilişki yaşamak ve hatta kontrollü üremenin sağlanması amacıyla kullanılır.

Kadınların güvenle kullanabileceği raflardan satın alabileceği spermi jel formunda katılaştırarak spermin sıvı formunu engelleyen ve istenmeyen gebeliklerin önüne geçen bir kontraseptif üretiliyor.

2015 yılından bu yana çalışılan bu kontraseptif prezervatif ile kullanıldığında %100 ‘ e yakın koruma sağlayacak.

Şu an fareler üzerinde yapılan bu çalışmanın amacı reçetesiz satılan kontraseptiflerin ortalama %13 ve %21 arasında sapma yapıp güvenli cinsel ilişkiyi azaltarak şu an istenmeyen gebeliklerin %48 gibi olan oranını azaltarak güvenliği sağlamaktır.

Farelerde etki gösteren bu çalışma insanlarda nasıl etki gösterecek?

İnhibitör ve proteinler kullanılarak aktif olan yapılar spermin jel formunda kalmasını ve ilerlemesini durdurarak istenmeyen gebeliklerin önüne geçilecektir.

Bu korunma yönteminin yaygınlaşması kadınların (erişebilecek) istenmeyen gebeliklerin önüne kolayca geçmesini sağlayacaktır.

Şu an için satış aşamasında olmayan bu çalışmanın en kısa sürede olumlu sonuçlarla piyasaya sürülmesi önemli bir gelişme olacaktır.

Trapping sperm in semen’s natural gel could lead to new contraceptive. (2022, Feb 07). ScienceDaily: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/02/220207100105.htm adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.