Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır?

0 1.667

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gebeliğin gerçekleşmesi için sperm ile yumurtanın bir araya gelerek döllenmenin gerçekleşmesi gerekir. Bu nedenle erkeğin menisindeki sperm sayısı ne kadar fazlaysa yumurtayla spermin bir araya gelme olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

Sperm sayısı hakkında merak ettiğiniz diğer şeyleri ve sperm sayısının nasıl arttırılabileceğini aşağıda okuyabilirsiniz.

1. Sağlıklı kilonuzda olun

Aşırı kiloluysanız, sperm sayınızı arttırmak için kilo vermeyi deneyebilirsiniz. Kilo vermenin sperm yoğunluğunu, hareketliliğini ve spermlerin genel sağlığını arttırdığını gösteren çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Sağlıklı kilonuzda olmanız, daha sağlıklı spermlere sahip olmanıza yardımcı olabilir ve gebe kalmayı kolaylaştırabilir.

2. Egzersiz yapın

Kilo vermeye ihtiyacınız olmasa dahi egzersiz yapmak ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, sperm sayınızı arttırmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak aynı zamanda kilo vermenize ya da sağlıklı kilonuzda kalmanıza yardımcı olarak sperm sağlığınıza katkıda bulunabilir.

3. Vitaminlerinizi aksatmayın

D, C, E ve CoQ10 gibi vitaminler, sperm sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle vitamin seviyelerinizi kontrol ettirin ve gerekirse takviye kullanmayı aksatmayın.

4. Kötü alışkanlıklardan uzak durun

Fazla alkol tüketenlerin, tütün ürünleri kullananların ve uyuşturucu madde kullananların sağlıksız spermlere ve az sayıda sperme sahip olduklarını gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bu nedenle kötü alışkanlıklarınız varsa bunlardan nasıl kurtulacağınız hakkında doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

5. Rahat iç çamaşırlar giyin

Cinsel organların belli bir sıcaklıkta olması ve hava alması, spermlerin sağlıklı olması açısından önemlidir. Pamuktan üretilmiş rahat iç çamaşırları giymeniz, sperm sağlığınızı desteklemenize yardımcı olacaktır.

6. Tüp Bebekte Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sperm sayısı, tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri açısından da önemlidir. Sperm azlığı durumunda tüp bebek tedavisinin başarısı, sperm sağlığına ve sperm azlığına neden olan faktörlere göre farklılık gösterecektir. Mikroenjeksiyon ile spermin doğrudan yumurtaya enjekte edilmesi, sperm azlığı olan erkeklerde başarı ihtimalini arttırabilmektedir.

7. Aşılamada Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Aşılama, sperm sağlığı ile ilgili sorunlarda başvurulan kısırlık tedavilerinden bir tanesidir. Bu yöntemde spermler doğrudan kadının rahmine yerleştirilmektedir. Aşılama, erkek kısırlığında yardımcı bir tedavi olarak kullanılmakla birlikte bu tedavinin başarısı için sperm sayısı önemlidir.

Aşılamanın başarı oranı hakkında bilgi sahibi olmak içim öncesinde sperm testi yaptırmanız önemlidir. Sperm testinde spermlerin sayısı ve hareketliliği kontrol edilerek erkeğin aşılama tedavisine uygun olup olmadığı anlaşılmaktadır. Sperm sayısı, meni örneğinin laboratuvar ortamında incelenmesi sonucu tespit edilebilmektedir.

Aşılamada spermin yumurtaya ulaşma ve ona nüfuz etme becerisi önemli olduğu için aşılamanın başarılı geçmesi adına sperm sayısının yüksek olması ve spermlerin hareketli olması önemlidir. Meni örneğindeki sperm sayısının 5 milyon ve üzerinde olmasının, aşılamanın başarılı olması açısından yeterli olduğu düşünülmektedir. Meni örneğinde 1 milyon ila 5 milyon arası hareketli sperm hücresi olması halinde ise gebelik için başarı şansı düşük olarak kabul edilmektedir.

Sperm sayısı, aşılama için önemli olduğundan dolayı sperm azlığı olan erkeklere aşılama yerine tüp bebek tedavisi ve mikroenjeksiyon önerilebilmektedir. Bununla birlikte hangi tedaviye ihtiyacınız olduğu konusunda size yardımcı olacak en önemli kişi doktorunuz olduğu için gerekli testleri yaptırmanız ve doktorunuzun önerilerine uymanız önemlidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.