Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

0 1.875

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gebelik için kadının doğurganlığı kadar erkeğin doğurganlığı da önemlidir. Erkek doğurganlığı açısından en önemli faktör sperm sağlığıdır. Sperm sağlığını etkileyen çeşitli faktörler olmakla en önemlilerinden bir tanesi, sperm sayısıdır.

Sperm sayısı, erkek doğurganlığı açısından önemli olsa da sperm sağlığını etkileyen başka faktörler de bulunmaktadır. Normal bir spermin oval şekilli bir başı, gövdesi ve kuyruğu olmalıdır. Ayrıca spermlerin yumurtaya kolayca ulaşacak şekilde düz ve ileri doğru ilerlemesi gerekir. Bu faktörlerin hepsi sperm sağlığı ve gebeliğin gerçekleşmesi için önemlidir.

Normal sperm sayısı kaç olmalı, sperm sayısını arttırmak için neler yapabileceğinizi ve sperm sayısının düşük olması halinde başvurulabilecek tedavi yöntemlerini bu yazıda okuyabilirsiniz.

Normal Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sperm sayısının normal olması için ortalama olarak mililitre (ml) başına 15 milyondan başlaması gerekir. Sperm sayısının mililitre başına 15 milyondan az olması ve ejakülasyonda 39 milyondan az sperm olması, sperm azlığını göstermektedir. Oligospermi olarak isimlendirilen sperm azlığı, gebe kalmada zorluğa yol açabilmektedir.

Sperm sayısının az olması halinde ejakülatta milyonlarda sperm olmasına rağmen gebelik şansı düşük olmaktadır. Sperm sayısı ne kadar düşükse gebelik ihtimali o kadar azalmaktadır.

Sperm sayısının azalmasına neden olabilen faktörlerden bazıları şunlardır.

1. Düşük testosteron seviyeleri

Testosteron seviyelerinde düşüklük, birtakım ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Ancak sperm sayısı düşük olan erkekleri doktorlarına danışmadan testosteron takviyesi kullanmamaları gerekir.

2. Bazı hormonların seviyelerinin düşük olması

Testisleri sperm üretmek üzere uyaran hormonların düşük olması, sperm azlığına neden olabilmektedir. Hormonlarda bozukluğa neden olan sorunlar, ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

3. Retrograd ejakülasyon

Retrograd ejakülasyon, diyabetle ilişkili olarak görülen ve spermlerin penisten dışarı çıkmak yerine mesanede kalmasına neden olan bir sorundur. Retrograd ejakülasyon aynı zamanda bazı ilaçların kullanımı ve ameliyat sonrası ortaya çıkabilmektedir.

5. Yaşam tarzı

Sağlıksız beslenmek, hareketsiz olmak ve kötü alışkanlıklara sahip olmak gibi yaşam tarzı alışkanlıkları da sperm sayısını etkileyebilmektedir.

6. Testislere yakın damarlarda anormallik olması

Varikosel, skrotumda yer alan toplardamarlarda sorunlara yol açarak sperm sayısını etkileyebilmektedir. Bu sorun, ameliyatla düzeltilerek doğurganlık arttırılabilmektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.