Sperm Alerjisi Nedir ve Nasıl Tespit Edilir?

0 2.883

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Nadir rastlanan bir alerji olan sperm alerjisi veya diğer adıyla seminal plazma duyarlılığı, genellikle kadınlarda görülür. O da nerden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. Vallahi ben de öğreneli çok olmadı.

Geçenlerde yazdığım bir yazıda kullandığım yabancı bir referans sonrası denk geldim bu konuya. Dedim hemeeen öğrenip yazıya dökeyim de aman bu bilgiden eksik kalmayalım.

Sperm Alerjisi Nedir?

Sperm alerjisi, bir erkeğin sperminde bulunan proteinlere karşı gösterilen alerjik reaksiyondur.

Alerjik reaksiyon, bazen vücudun tek bir yerini etkileyebilirken bazen de vücudun farklı yerlerinde çeşitli belirtiler gösterebilir. Bu spermin temas ettiği bölgeyi içerir. Örneğin; deri, ağız, vajina gibi.

Sperm  Alerjisi Nasıl Tespit Edilir?

Sperm alerjisi bulunan kadınlarda genellikle;

  • vajinada şişme,
  • ağrı,
  • kaşıntı,
  • yanma hissi ve
  • mantar enfeksiyonu şeklinde bulgular ortaya çıkabilir.

Bulgular, spermle temastan 10 veya 30 dakika sonra kendini gösterebilir.

Sperm alerjisi, genellikle kadın ilk kez cinsel ilişkiye girdikten sonra keşfedilir.

Bulguların geçme süresi kişiden kişiye geçmekle beraber, bazıları için birkaç saatte geçebilirken bazı kişiler bu belirtileri birkaç gün bile deneyimleyebilir.

Sperm alerjisi bulunan bazı kişilerin vücutlarında, kurdeşen dökme dediğimiz olay gerçekleşir, yani deride ürtikerler (kırmızı kabarcıklar) çıkar. Hatta ileri boyutta semptom yaşayanlarda nefes almada güçlük bile görülebilir.

Öte yandan, hayati tehlike içeren anafilaksi (Bir şeye ölümcül derecede alerjik reaksiyon göstermek.) türü alerjiye dahi oluşabilir. Ki böyle bir durumda acilen tıbbi müdahale yapılması gereklidir.

Sperm alerjisi olan kadınlar, bazen ilk partnerleriyle birlikteyken bu durumu deneyimleyemez. Fakat ikinci veya üçüncü partnerlerinden birinde bu durumu yaşayabilir. Yani bu açıdan baktığımızda sperm alerjisinin oldukça karmaşık bir durum olduğunu söylemek mümkün. Hatta çoğu zaman bu durum, kişi muayeneye gittiğinde bile doğru anlaşılamayabiliyormuş. Örneğin hastaneye başvuran bir kadın; vajinit, mantar enfeksiyonu veya genital uçuk gibi bir tanı alabiliyor.

Alanının uzmanlarına göre, bu durumun ayırıcı tanısı için prezervatif kullanım durumunun mutlaka sorulması gerekiyor.

Sebebiyse oldukça açık..

Eğer kadında sperm alerjisi varsa prezervatif kullanarak yaşadığı cinsel birliktelikte hiçbir belirti göstermez. Ancak korunmasız cinsel ilişkiye girildiği takdirde, belirtiler ortaya çıkıyorsa doktorlara göre bu durumdan şüphelenmek mümkün.

Bir Başka Ayırıcı Nokta

Mantar enfeksiyonu belirtileridir.

Mantar enfeksiyonunda, süzme peynire benzeyen veya süt kesiği gibi beyaz renkte kokusuz bir akıntı olur. Ancak kadın hastalıkları uzmanı Jennifer Wider’ın ortaya koyduğu olgulara göre, sperm/meni alerjisi olan birinde bu akıntı görülmez.

Oldukça garip olduğunu düşündüğüm bu duyarlılık elbette ki bu durumdaki çiftler için garip olmanın yanında biraz da sinir bozucu.

Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar, korunmasız ilişki yaşamak durumunda oldukları için alerji nedeniyle zorlanıyormuş. Fakat bu, uzmanlara göre kesinlikle büyütülecek ve korkulacak bir konu değilmiş.

Çözüm de aslında çok da uzakta değil anlayacağınız. Böyle bir problemi olan çiftler, doktora başvurup gereken yönlendirmeleri uyguladıklarında, çocuk sahibi olmaları için önlerinde bir engel kalmıyor. Ki zaten bu alerji doğurganlığı da etkilemiyor. Yani “Bu kadında sperm alerjisi var, bu kadın çocuk sahibi olamaz!” diye bir şey yok.

Bu yeni bilgiler sizler için 1 YENİ BİLGİ noktasında gerekli mi gereksiz mi bilmem ama takipte kalın bu konuyu daha da detaylı konuşacağım yazılar yakında ekranlarınızda olacak!

Görüşmek üzere! 😊

https://www.issm.info/sexual-health-qa/what-is-a-sperm-allergy Erişim Tarihi: 07.01.2023

Andrew Shanholtzer, Jacob R. Stephens Carl Lauter, Kenneth M. Peters, Post orgasmic illness syndrome successfully managed with antihistamine: A case report, Urology Case Reports, Volume 45, November 2022, 102189.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.