Sosyal Medya Beslenme Alışkanlıklarımızı Nasıl Etkiliyor?

0 1.778

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımda sizlerle sosyal medya hakkında konuşmak istiyorum.

Gün içinde sosyal medyada kaç saat geçiriyorsunuz?

Sosyal medyada en çok hangi içerikleri ve hesapları takip ediyorsunuz?

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri hiç şüphesiz tartışılmaz.

Ancak paylaşılan içeriklerin hayatımızdaki yeri sizce ne düzeyde?

Sosyal medyada yer alan ve analiz edilmeyen pek çok içerik sağlığımıza etki etmektedir. Bu içerikler bireyleri depresyondan intihara kadar giden bir sürece itmektedir.

Bu süreçte yaşananlara kimi zaman tanıdığımız insanlar kimi zaman ünlü bireyler üzerinden şahit oluyoruz. Sizler gibi ben de sosyal medyadan etkilenen ve sağlığını bozan çeşitli insanlarla karşılaşıyorum.

Bugün sosyal medyada gezerken beslenme konusunda ne kadar çok habere denk geldiğimi gördüm. Yani sosyal medya her insana yol gösteriyor, her insana tavsiyelerde bulunuyor.

Peki, sonucunda o tavsiyeler nasıl işe yarıyor?

Bence işe yaramıyor.

Sosyal medyada gördüğüm beslenme haberlerini tek tek açıp okuduğumda altta yazılan yorumlara baktığımda pek çok insanın beslenme bozukluğu ile savaştığını gördüm. Ne yazık ki çok acı verici bir durum.

Şimdi size soruyorum.

Bunun tedavisini olmak yerine sosyal medyada kontrolsüz üretilen içeriklerden medet ummak ne kadar doğru?

Aslında bu soruyu sizinle beraber cevaplarken size yapılmış bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Araştırmaya göre insanların %40’ı sosyal medyada yer alan haberlere istinaden hayatlarını değiştiriyor.

Bu İstatistik Medyadan Edilen Beslenme Bilgileri Konusunda Herkesin Mi Hayatını Kötü Etkiliyor?

Direkt size hayır cevabını vermek istiyorum. Yine yapılmış bir çalışmayı açıklamak istiyorum. Sağlıklı beslenme dergisi okuyarak insanların %92,3’ü sadece dergi okuyarak sağlıklı beslenme konusunda sebze ve su tüketimini arttırmıştır.

Yani doğru bir okuryazarlık ile olumlu davranış kazanılmıştır.

HEMEN BURADA SAĞLIK PROFESYONELLERİNİN BESLENME KONUSUNDA YAPTIĞI TÜM SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI ÜZERİNDEN AÇIKLAMALARINA BAKTIĞIMIZDA;

Facebook ve Twitter’daki paylaşımların %62’sinin yanlışı, Instagram’daki bilgilerin %67’sinin doğruyu yansıttığı belirtilmiştir. Bu oran bize İnstagram daha güvenli olmadığını ama daha denetimli paylaşım yapıldığını gösteriyor.

Peki, İşimize Yarayan Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşabiliriz?

Sosyal medyanın olumlu sağlık davranışı kazandırması yönüne eğilim sağlayarak şunu söylemeliyim ki; beslenme bilgilerinin uzmanlar tarafından denetlendiği, bilimsel çalışmalara ağırlık verilen ve güvenilir haber yapan platformlar üzerinden araştırarak asıl bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Sipahi, S., & Demirel, B. (2021). Sosyal Medyadaki Beslenme ile İlgili Paylaşımların Yetişkin Bireylerin Yeme Tutum ve Davranışlarına Etkisi. Beslenme ve Diyet Dergisi, 49(1), 57-66.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.