Sosyal Hizmet Uzmanı Güngör Çabuk İle Çocuk 10 Ödülü Röportajı

0 154

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

TRT Radyo-1’de yayınlanan TRT Antalya Radyosu’ndan Tayfun Yönlü’nün yaptığı sağlık röportajları serimize bugün Sosyal Hizmet Uzmanı Güngör Çabuk ile devam ediyoruz.

Konumuz: Çocuk 10 (Child 10)

Tayfun Yönlü: Sevgili dinleyenler Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Güngör Çabuk ile beraberiz. Kendisi aynı zamanda merkezi Antalya’da bulunan Aile Danışmanlar Derneği’nin başkanlık görevini yürütüyor. Sayın Güngör Çabuk çok yakın bir zamanda İsveç’in Malmö kentinde uluslararası bir ödül olan Çocuk 10 (İngilizce ismi Child 10) ödülünü aldı 2020 yılında. Kendisi ile aldığı bu ödül hakkında konuşacağız. Sayın Çabuk hoş geldiniz.

Güngör Çabuk: Hoş bulduk, çok teşekkür ederim bu fırsatı verdiğiniz için.

Tayfun Yönlü: Biz de çok teşekkür ederiz.

Güngör Çabuk: Paylaşma fırsatı bulabildiğimiz için.

Tayfun Yönlü: Bizim adımızı da ülkemiz adına da aslında gurur verici bir şey sizin yaptığınız çalışma ve aldığınız bu ödül. Bu röportajda bugün sizinle bu konuları konuşacağız. Öncelikle Child 10- Çocuk 10 nedir, ne ödülüdür bu ve neden verilir efendim?

Güngör Çabuk: Çocuk 10 ödülü aslında insan ticareti konusunda ya da çocukların maruz kaldığı birçok sorunla doğrudan çalışan ve çok ciddi emek veren kişilere verilen bir ödül. Her yıl dünyada 10 kişiye veriliyor. 2020 yılı ödülleri içinde Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki çocuk ticareti ya da göçmen çocuklarla ilgili çalışan aktivistlere verildi, aktivist diyebilirim.

Tayfun Yönlü: Peki siz uzun yıllardır bu konuda çok ciddi ve derinlemesine çalışmalar yapan bir insansınız. Size ne için verildi ve Türkiye’ye daha önce gelmiş miydi bu ödül? Türkiye’den herhangi birisi aldı mı? İlk kez siz getirdiniz yani.

Güngör Çabuk: Evet Türkiye’den biz iki kişiyiz. Bir arkadaşım Kocaeli’nde Ezgi Yaman bir de Antalya’dan ben Çocuk 10 ödüllerini almaya bu yıl biz iki kişi Türkiye’den hak kazandık.

Tayfun Yönlü: Yani 10 kişiden 2 kişi Türkiye’den oldu bu sene ne kadar güzel, gurur verici bir şey.

Güngör Çabuk: Gerçekten çok gurur verici bir ortamdı. Ödül töreni de çok gurur vericiydi.

Tayfun Yönlü: Sormak istediğim sorulardan bir tanesi de oydu. Orada ödül alırken neler hissettiniz? Nasıl bir ortamdı? Biraz anlatır mısınız bize? Kimler vardı katılımcı olarak? Orayı da detaylı olarak isterseniz yaşatın bize.

Güngör Çabuk: Tamam aslında Çocuk 10 ödülleri için birileri aday gösteriyor sizi ya da onlar yapmış olduğunuz çalışmaları bir yerlerden öğreniyorlar. Bu konuda bize ser verip sır vermediler, bize nereden ulaştıkları konusunda ama benim yapmış olduğum uluslararası yayınlarda var, büyük olasılıkla oradandır.

Tayfun Yönlü: Çok uzun bir zamandır yazıp çiziyorsunuz siz bu konuda.

Güngör Çabuk: Evet özellikle çocukla ilgili uluslararası bir rapor hazırlayıp göndermiştim o da olabilir.

Tayfun Yönlü: Muhtemelen.

Güngör Çabuk: Bir olasılık, aynen ve bana aslında geçtiğimiz haziran ayında ulaştılar. Geçtiğimiz ağustos ayında da Skype ile bir görüşme yaptık. Skype görüşmesinde ben çocuk alanında bugüne kadar hangi çalışmalar yaptım onları sordular. Yani bütün aday gösterilenlerle Skype görüşmesi yaptılar sonra bir jüri bizi belirledi ve biz aslında bu ödülü alanlar olarak 18 Ekim Avrupa İnsan Ticareti ile Mücadele Günü’nde öğrendik. O gün ilan ettiler. Ocak ayında da ödül töreni Malmö’ydeydi ve biz ödül törenine ocak ayında katıldık.

Tayfun Yönlü: Nasıl bir ortamdı orası?

Güngör Çabuk: Gerçekten çok büyüleyici bir ortamdı. Önce 3 gün bizi bir eğitim programına aldılar. Evet, eğitim değil de etkileşim programı desem daha doğru olacak. Bütün ödül alanlarla bir araya geldik. Çünkü biz 2020 yılı için bu ödülü almaya hak kazanmıştık. 2020 yılı içerisinde de ödül alan herkesin aynı zamanda o yıl çocuk ticareti ile ilgili birçok çalışma yapmamızı da bekliyorlar. Birlikte ne yapabiliriz hem bunu birbirimizi tanımak adına hem uluslararası çalışmalara katılmak anlamında bir de bu ödülü kazanan başka kişilerde vardı, acaba onlar ne yaptı, onlar bize nasıl ufuklar açabilir bütün bunlarla ilgili 3 günlük bir etkileşim programı vardı ve aynı zamanda bizi ödül törenine hazırladılar. Ödül töreninde ne bekleniyor, nasıl bir program olacak? Gerçekten 3 gün çok büyüleyici bir programdı. 3.günde ödül töreni, ödül töreninde çok özel hazırlanmışlardı, özel bir salonda ve bütün ülkelerden kişileri davet etmişlerdi ve insan ticareti konusunda ya da çocuk ticareti konusunda çalışma yapan herkes davet edilmişti, herkesten kastettiğim sadece Malmö değil birçok ülkeden işte Avrupa Konseyi’nden, diğer uluslararası kuruluşlardan birçok kişi davet edilmişti o programa. Onun için kalabalık bir ortamdı ve çok özel hazırlıklar vardı. Örneğin dışardan gelirken sonuçta çocuk ticaretine maruz kalan çocukların yaşamlarında neler kaybettiklerini çok iyi biliyoruz, o nedenle dışarıya çocukların oyuncakları ve çocukların evlerindeki en değerli eşyalarından derlemiş, toplamış ve onları siyaha boyamış, girişe onları yerlere koymuşlardı. Girerken bir kere çok etkileniyorsunuz.

Tayfun Yönlü: Bir nevi sergi gibi. Ama siyaha boyanmış ve yerde olmaları.

Güngör Çabuk: Sergi gibiydi evet. Tamamı siyaha boyanmış aynen ve çocuk oyuncaklarıydı büyük bir çoğunluğu.

Tayfun Yönlü: Evet.

Güngör Çabuk: İçeriye girdiğinizde de zaten bütün katılımcıların masasına birer tane oyuncak konmuştu ve oyuncaklara da bir kâğıt iliştirilmişti ve o kağıtlar üzerinde çocuk ticaretine maruz kalan çocukların kısa öyküleri yazıyordu. Baktığınız da hoş bir ortam ama yazıları okuduğunuzda çok etkileniyorsunuz.

Tayfun Yönlü: Çünkü insanın yüreğini buracak çok hikâye var.

Güngör Çabuk: Aynen. Açılış konuşması yapılırken de şunu söylediler. Dediler ki biz size çocukların oyuncaklarını koyduk, aslında çocuklar oyuncaklarla gece uyurlar ve onlara iyi gelir ama bu çocuklar bu oyuncaklara sahip değiller. Bunların boynunda yani size vermiş olduğumuz oyuncakların üzerinde onların hayat hikayeleri yazıyor. Sizler geceleri, siz onların yerine bu oyuncakları alın ve hatırlayın bu çocukları. Hepimizin bu çocuklar için yapacağı bir şeyler var. Bu herkes için etkileyici oldu gerçekten. Ama bunun dışında program çok güzel hazırlanmıştı. Program için bizimle daha önce röportaj yapmışlardı ve bizim bu alanda yapmış olduğumuz çalışmaların görüntü kayıtlarını da istemişlerdi. Her birimiz için birer dakikalık yapmış olduğumuz sahadaki çalışmalar ile ilgili görseller hazırlanmıştı. Biz anons edilirken önce yapmış olduğumuz çalışmaların görselleri gösterildi sonra biz davet edildik ve ikişerli üçerli olarak sahneye alındık, bizim duygularımızı sordular, gerçekten o sahneye çıkmak etkileyiciydi zaten ortam, atmosfer buna çok uygundu, kendimi çok iyi hissettim. Şöyle bir şey bu alana gerçekten çok katkı verdim, bunun bir ödülle karşılık bulması, bir ödül beklentim hiçbir zaman yoktur hiçbir çalışmamda ama bunun böyle karşılık bulması benim içinde çok etkileyici ve çok anlamlıydı.

Tayfun Yönlü: Yıllardır bu konuda sizin nasıl özverili ve derinlemesine çalışmalar yaptığınızı biliyoruz. Çünkü TRT Antalya Radyosu olarak biz sizinle bu konularda daha önce çok defa röportajlar yaptık. Şimdi sizin bu ödülü almanıza sebep olan çalışmalar çocuk ticareti üzerine yaptığınız çalışmalardı. Çocuk ticareti denince aslında ile kolay, söylemesi sadece iki kelime çocuk ticareti ama o kapıdan girdiğimiz zaman kim bilir nelerle karşılaşacağız. İsterseniz önümüzdeki hafta sizin yaptığınız çalışmaları derinlemesine anlatacağımız bir röportaj daha gerçekleştirelim sevgili dinleyenlerimiz için. Bu haftaki röportajımızı şu konuyla kapatalım istiyorum. 2020 yılında bu ödülü aldıktan sonra bu konuda neler yapacaksınız Antalya’da Aile Danışmanları Derneği olarak belki de ya da şahsi olarak?

Güngör Çabuk: Teşekkür ederim zaten ödül alanların 2020 yılında bir şeyler yapması gerekiyor ama benim yapmak istediklerim şunlardı daha çok. Çocuk ticareti sorunu çok bilinen bir konu değil ve çeşitleri çok, biçimleri çok bu nedenle çocuk ticaretinin görünür olması için bu alanda çalışan, çalışmaları bulunan kişilerle bir araya gelip çocuk ticaretinin bütün çeşitlerini tartışıp görünür kılacak çalışmalar yapmak. Bu yayın olabilir, sonrasında bir konferans, panel olabilir ve bunun çıktılarını bu alanda çalışan herkese iletmek üzere daha çok düşündüğümüz bir yayın, böyle bir çalışma yapmak. Aynı zamanda bugüne kadar tespit etmiş olduğumuz çocuk mağdurlar vardı, biz onları ülkelerine gönderdik ama şimdi ne durumdalar, genelde dünyada bunlarla ilgili çalışmalar yok. Başka ülkeden gelip Türkiye’de mağdur edilen çocuklar vardı, gidip onlara ulaşıp şu an her şey yolunda mı, bununla ilgili bir çalışma yapmak istiyoruz. Hem belgeselini hem de neler olup bittiğini görmek açısından bunun görünür kılınmasını bir de çocuk ticareti ile ilgili olarak aynı zamanda kurumlara eğitimler vermek, aynı zamanda uluslararası çalışmalara katılıp çocuk ticareti ile ilgili eksik kalan yanları onlarla paylaşıp görünür olmasına katkı vermek.

Tayfun Yönlü: Bütün bu çalışmalarınızda gerçekten canı gönülden başarılar diliyoruz. Çünkü dünya zaten acı çeken bir yer, insanoğlu zaten pek çok acı yaşıyor ama çocukların acı yaşaması daha büyük bir acı. Sizi uluslararası ismi Child 10 olan Çocuk 10 ödülünü aldığınız için, yaptığınız çalışmalar için bir kez daha kutluyoruz. Türkiye’ye de bir kez daha altını çizelim ilk defa getirdiniz bu ödülü sizin yaptığınız çalışmalar sayesinde geldi. Önümüzdeki haftada çocuk ticareti ile ilgili yaptığınız çalışmalar konusunda bir röportaj yapmak sözü alarak bu haftalık sohbetimizi noktalayalım. Tebrik ediyoruz ve çok teşekkür ediyoruz Sayın Güngör Çabuk.

Güngör Çabuk: Ben de çok teşekkür ederim. Ben bu ödülü Güngör olarak aldım ama Aile Danışmanları Derneği’nde çalıştığımız arkadaşların çok katkı ve katılımları oldu, onlara da çok teşekkür ediyorum. Özellikle bu fırsatı verdiğiniz için size de çok teşekkür ediyorum. Sağ olun.

Tayfun Yönlü: Sağ olun. Haftaya tekrar görüşmek üzere. Sevgili dinleyenler Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Görevlisi Sayın Güngör Çabuk ile konuştuk. Kendisi aynı zamanda Aile Danışmanları Derneği’nin başkanlığını yürütüyor Antalya’da. Çocuk 10 ödülünü Türkiye’ye ilk defa getirmesi sebebiyle yapmıştık bu sohbeti. Önümüzdeki hafta kendisiyle sohbet etmeye devam edeceğiz yaptığı çalışmalar konusunda.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.