Sosyal Fobiden Kurtulmanızı Sağlayacak Bakış Açısı

0 7.511

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Aynı zamanda sosyal fobi olarak da adlandırılan sosyal anksiyete bozukluğu bireyin başkaları tarafından gözlem altına alınmaktan veya yargılanmaktan korkmasından dolayı ortaya çıkan yoğun anksiyete, korku, öz bilinç ve utanç duygularına verilen isimdir.

Kısaca söylemek gerekirse bir topluluğun karşısına çıkınca ya da bir toplantı ya da iş görüşmeleri öncesinde yaşanan psikolojik bir hastalıktır. Kendisinin başkaları tarafından alay konusu olmasını düşünüp çekinerek yapacağı eylemden vazgeçmesi korkması durumudur.

Sosyal Fobiden Nasıl Kurtulabiliriz?

Psikolojik danışma veya konuşma terapisi veya ilaç tedavisi ile bu durumu aşma söz konusu olabilir.

Peki birey sosyal fobi durumda neler yapmalıdır?

Birey korktuğu durumlarla yavaş yavaş yüzleşmeli ve kendine güvenmeyi öğrenmelidir. Bunu yapabilmenin yolu kendisine ait el becerisi ya da bir yeteneğini aktifleştirebilmekten geçer.

Unutmayalım ki imkânsız diye bir şey yoktur, hayatta kimseye kendimizi kanıtlamak zorunda değiliz.

Başarı çabalayarak olur. Başarıya ulaşmanın en iyi yolu azim,  olumsuz cümleleri  (beceriksiz, yapamazsın vs.) duymazdan gelip bildiğimiz yoldan daha emin adımlarla başarıya koşmak gerekir.

Kimseye bir şey ispatlamak zorunda değilsiniz!

Kendinize güvenmek ve bir yerden başlamak gerekir. İnsanların düşündükleri sizin için önemli olabilir. Fakat bu sizi yıpratıyorsa ve hayatınızı etkiliyorsa bir sınır çizmeyi bilmeli ve bir noktadan sonra duymazdan gelebilmeyi öğrenmeniz gerekir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.