Sorularla Emzirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 129

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum sonrasında emzirme süreci anne için zorlu bir süreçtir. Bu süreçte anne emzirme ile ile ilgili bir çok konuda bilgi bilmeli ve uygulayabilmelidir.

Emzirme sıklığı, sütün gelip gelmemesi, bebeğin emip emmemesi ve ek gıdalara başlama konusunda annenin bilmesi gereken önemli konulardan bazılarıdır.

Bu yazımızda bir annenin sorularla emzirme hakkında bilmesi gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

1. Emzirme Nasıl Olmalı?

Hemen doğum sonrası hazır hastanede iken hemşirenizden ve doktorunuzdan yardım istemekten çekinmeyin.

Sağlık Bakanlığının “Başarılı Emzirmede 11 Öneri”sinden 4. sü, doğumdan sonraki ilk bir saat bebeklerin anneleri ile tensel temasının sağlanarak bu süre içinde bebeklerini emzirmeye başlama konusunda yardımcı olunmasıdır.

Bunun için öncelikle rahat bir pozisyonda olmanız önemlidir.

İlk emzirmelerinizi yardımla yatarak yapabilirsiniz. Oturabilir hale geldikten sonra ise sırtınız dik bir şekilde oturun, gerekirse bir yastıkla sırtınızı destekleyin ve bebeğinizi kucağınıza alın. Bunu yaparken siz bebeğe doğru eğilmeyin, bebeği bağrınıza bastırın. Bir elinizle bebeğin baş ve boynunu desteklerken diğer elinizle memenizi tutun.

Meme başınızı bebeğin ağzına ileri geri dokundurarak bebeğinizi emmesi için uyarın.

Bebeğin memenin sadece ucunu değil tüm kahverengi kısmını ağzına aldığından emin olun. Aksi halde bebek uç kısmı kısa sürede ağzından düşürecek ve emmeyi bırakacaktır. Başarılı bir vakumlama da yapamayacağı gibi, meme ucunun ezilip örselenmesine ve çok acılı çatlakların oluşmasına neden olacaktır. Bebeğin önce bir memeyi tamamen emmesine izin verin, daha sonra diğer memeye tutun. Bebek hala aç ise emmeye devam edecektir. Devam etmediği takdirde bir sonraki emzirmede ilk önce boşalmayan ikinci memeyi verin.

Göğüsleriniz dolgun kalıyorsa sağarak süt birikmesini engelleyin. Yeterince boşaltılmayan memeler annenin ateşinin yükselmesine neden olabilir.

Bebeği memeden almak istediğinizde, öncelikle bir parmağınızı bebeğin ağzının bir köşesinden içeri sokarak emme işlemine son verin, daha sonra memenizi bebeğin ağzından çıkarın. Emme devam ederken memenizi çekmeniz, yine meme başı yaralarına sebebiyet verir.

 2. Hangi Sıklıkta Emzirmeliyim?

Yeni doğan bebekler sık sık emmek isterler. Aranarak size işaret verirler. Bebeği her istediğinde emzirin. Bu başlangıçta çok yorucu olabilir ancak bebek büyüdükçe kendi emme takvimini oluşturacaktır, sabredin.

İlk günlerde bebeğiniz özellikle sıcak ortamda bulunuyorsa ya da çok giydirilmişse uzun süre uyuyakalabilir. Bu zaman zarfında ememeyen bebekte kan şekeri düşmeleri görülebilir. Bu durumda bebeğinizi, burun kökünü hafifçe sıkarak uyandırıp emzirebilirsiniz.

3. Meme Bakımı Nasıl Yapılır? Çatlaklar İçin Ne Yapabilirim?

İlk günlerde özellikle meme başlarında ezilme, acıma olması doğaldır. Su ile temizleme dışında bir uygulamaya gerek yoktur.

Meme başı çatlakları oluşmuş ise doktorunuzun önerdiği bir krem ile nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda emzirmeden önce sürdüğünüz kremi su ile temizleyin. Kremin tat ve kokusu bebeğin emmemesine neden olabilir.

Meme başı çatlakları varken emzirmeye devam etmelisiniz, az miktar bir kanamanın bebeğe zararı yoktur.

4. Ek Gıda Şart Mı? Ne Zaman Ek Gıdaya Geçmeliyim?

Bebeğinizi mutlaka en az altı ay anne sütü ile besleyin. 6 aydan sonra anne sütü ile birlikte ek gıdaya başlanmalıdır.

Unutmayın ki anne sütü her zaman bebeğinize uygun üretilir, bebeğiniz büyüdükçe ihtiyacına göre değişir. Bunun yanında bir yıldan fazla emziren annelerde meme ve yumurtalık kanseri, diyabet, kalp hastalıkları ve romatizma gibi hastalıkların görülme riski azalır.

En doğrusu sütünüz geldikçe hatta 2 yaş ve ötesine kadar bebeğinizi emzirmenizdir.

5. Gebe İken Emzirmeye Devam Edebilir Miyim?

Gebeliklerinizin arasında ideal olarak en az 2 yıl olması hem bebeğiniz hem de sizin sağlığınız için önemlidir.

Genel olarak emzirmeniz mümkün olsa da bu kararı hekiminizle birlikte vermelisiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.