Sorularla Anne Sütü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 143

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anne sütü gerçekten içinde bir bebeğin hayatının ilk zamanlarında her türlü ihtiyacını karşılayan mükemmel bir doğal gıdadır. Bu nedenle anne sütü ile bir anne adayının veya annenin bilmesi gereken bilgiler vardır.

Anne adayı veya anne tarafından süt hakkında farkındalık edinilmesi ile daha fazla emzirmek için motivasyonun artması sağlanabilir.

1. Neden Anne Sütü?

Anne sütü bebeğin ihtiyacına göre özel üretilir. Bebeğinizin erken ya da geç doğmuş olmasına, kilosuna ve buna bağlı olarak sindirim sisteminin kabul edebileceği yağ ve protein miktarına, hatta hangi protein ve yağ oranına

ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak mükemmel hesaplarla üretilir. Her annenin sütü bebeğine özeldir. Anne sütü tüm dünya bebekleri için ortak üretilen hazır mamalardan daha iyidir.

Anne sütünün sindirimi kolaydır. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyonlara karşı koruyan antikorlardan zengindir ve üstelik her zaman istenen ısıda ve yanınızda hazır bulunur.

Ayrıca emzirme sırasında salgılanan hormonlar, annenin rahmini toplayıcı etkileri ile doğum sonu kanamaları engelledikleri gibi kilo vermeye ve vücudun eski şeklini almasına yardımcı etkilere de sahiptir.

2. Sütümün Yetip Yetmediğini Nasıl Anlarım?

Bebeğinizde, doktoru tarafından sağlıklı bebek kontrollerinde yeterli kilo alımı saptanıyorsa sütünüz yeterli demektir. Doyan bebek memeyi kendisi bırakıp uyur. Bebeğiniz memeyi çekip ağlıyorsa, aranıyorsa doymamış olabilir. Bebeğinizin kilo alımının yetersiz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Erken pes etmeyin. Unutmayın ki bebek emdikçe anne sütü yapılır. Özellikle gece emzirmeleri sonrasında daha fazla süt salınmaktadır.

3. Hangi Sıklıkta Emzirmeliyim?

Yeni doğan bebekler sık sık emmek isterler. Aranarak size işaret verirler. Bebeği her istediğinde emzirin. Bu başlangıçta çok yorucu olabilir ancak bebek büyüdükçe kendi emme takvimini oluşturacaktır, sabredin. İlk günlerde bebeğiniz özellikle sıcak ortamda bulunuyorsa ya da çok giydirilmişse uzun süre uyuyakalabilir. Bu zaman zarfında ememeyen bebekte kan şekeri düşmeleri görülebilir. Bu durumda bebeğinizi, burun kökünü hafifçe sıkarak uyandırıp emzirebilirsiniz.

4. Anne Sütü Alan Bebek Vitamin Almalı Mı?

Anne sütü, hızla büyüyen bebeğinizin vitamin D ihtiyacını karşılamayabilir. Aile hekiminize danışarak vitamin D desteği verebilirsiniz. Vitamin D, kemikler için gerekli kalsiyumun daha iyi emilmesini sağlar. Aldığınız ilaçların çoğu süte geçeceğinden doktorunuza danışmadan ilaç almayın.

5. Süt Yapımını Nasıl Artırabilirim?

Beslenmenize dikkat edin, yeterli kalori ihtiyacınızı alın ve en az 3 litre (15 bardak) sıvı alın. Şekerli şerbetleri alabilirsiniz ama bunun şart olmadığını ve kiloya sebep olacaklarını unutmayın. Yeterli sıvı alımının yanında en önemli nokta hem bedenen hem de ruhen dinlenmiş olmanızdır. Sakin huzurlu bir ortam oluşturun. Bakımınız için yakınlarınızdan yardım almaktan çekinmeyin.

Sütü artırdığı bilinen yerel ve evde bulunan yiyecek ve bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Bulgur ve arpa en bilineni olup, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı bitkiler ve ısırgan da fayda sağlayabilir. Süt yapımını artıran en önemli şey sık sık emzirmedir.

6. Süte Geçen İlaçların Kullanımı Durumunda Ne Yapmalıyım?

Bazen süte geçebilen ilaçların kullanımı nedeniyle emzirmenin kesintiye uğraması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ilaç kullanımının sonlanmasını takiben emzirmeye devam edebilmek için annelerin sütlerini sağıp sağılan kısmı atmaları gereklidir. Böylece süt salgılanmasının devamını sağlayabilirler. Sütünüzü kesmek için meme başına herhangi bir şey sürmeyin. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bebeğinize zarar verebilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.