Solunum Fonksiyon Testinden Doğru Sonuç Elde Etmenizi Sağlayacak 9 Öneri

0 935

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu test ile doktorunuz sizin akciğer kapasitenizi öğrenerek gerekli tanı ve tedavinize başlayacaktır. Tanı ve tedavinizin doğru yapılabilmesi için solunum fonksiyon testi öncesi hazırlık yapmanız ve testi hatasız yapmanız gerekmektedir. Çünkü akciğer kapasitesinin değerlendirildiği testler bir çok farklı değişkenden etkilenmektedir.

Bu yazımızda sizlere doğru solunum fonksiyon testi yapmanızı sağlayacak bilgileri vermeye çalışacağız.

1. Öncelikle sakin olun

Psikolojik olarak teste hazırlıklı olmanız için sakin olmalısınız. Telaşlaşmanız testin yanlış sonuçlar vermesine neden olabilir.

2. Test öncesi rahat giysiler giyin

Solunum sistemi ile ilgili bir rahatsızlığınız var ise rahat giysiler giymenizi tavsiye ederiz. Hastalık süresince rahat giysiler giymeniz sizi rahatlatır. Test öncesi göğüs kafesinizi sıkan, sizi terleten, hareketinizi kısıtlayan giysiler giymeniz solunum fonksiyon testi sonuçlarınızın yanlış sonuçlar vermesine neden olabilir.

3. Test öncesi ilaçlarınızı almanız gerekiyor ise ilaçlarınızı alın

Hastalığınız için kullandığınız ilaçlarınızın bazen test öncesinde kullanmanız istenebilir, bu durum karşısında ilacınızın testten ne kadar süre önce aldığınızı testi yapan sağlık personeline ve doktorunuza söyleyin.

4. Test öncesi aşırı yemek yemeyin

Akciğer kapasitenizi değerlendirmeden önce aşırı yemek yemek sizi rahatsız edebilir. Aynı zamanda aşırı dolu bir mide ise akciğer kapasitenizi azaltabilir. Bu durum ise akciğer kapasitenizi olduğundan düşük gösterebilir. Solunum fonksiyon testi öncesi yemek yediyseniz bunu testi yapan sağlık personeline ve doktorunuza söyleyiniz.

5. Test öncesi uyarıcı maddeler almayın

Test öncesi kafein içeren içecekler, alkol, çikolata, kahve, çay, sigara vb. uyarıcı maddeler kullanmanız solunum fonksiyon testi sonuçlarınızın yanlış çıkmasına neden olabilir. Test öncesi herhangi birini kullanmışsanız, hangisini ve ne zaman kullandığınızı testi yapan sağlık personeline ve testi değerlendirecek doktorunuza söyleyiniz.

6. Test öncesi aşırı egzersiz yapmayın

Test öncesi aşırı egzersiz yapmak vücudunuzu uyararak solunum fonksiyon testi değerlerinizin yanlış çıkmasına neden olabilir. Egzersiz yaptıktan sonra dinlenin. Dinlendikten sonra akciğer kapasitenizin ölçümü daha sağlıklı olacaktır.

7. Takma diş kullanıyorsanız, test öncesi takma dişlerinizi takın

Takma diş kullanıyorsanız test öncesinde testi yapan sağlık personeline ve doktorunuza takma diş kullandığınızı belirtin. Testi yapmanız için kullanmanız gereken ağızlığı tam kavramak için takma dişlerinizi takarak solunum fonksiyon testi değerlerinizin doğru çıkmasını sağlayabilirsiniz.

8. Test öncesi var olan tüm hastalıklarınızı ve rahatsızlıklarınızı söyleyin

Doktorunuza ve testi yapan sağlık personeline test öncesi var olan (geçirilmiş kalp krizi, kontrolsüz hipertansiyon, göz ameliyatı, akciğer ve karın ameliyatları, solunum sistemi enfeksiyonları, şiddetli ağrı, aort veya beyin anevrizması vb) hastalıklarınız ve rahatsızlıklarınız hakkında ayrıntılı bilgilendirin. Bu bilgilendirme ile testi yapıp yapamayacağınız belirlenerek zarar görmeniz engellenecektir.

9. Testi yaptıran sağlık personelinin komutlarına uyun

Solunum fonksiyon testini yaptıran sağlık personeli size test öncesinde ve test sırasında bazı komutlar verecektir. Bu komutlara uyum oranınız testin doğruluğunu arttıracaktır. Bunun için anlamadığınız komutları sağlık personeline söyleyerek tekrar etmesini isteyin.

Solunum fonksiyon testi yapmadan önce yukarıda verdiğimiz önerilerimizi uygulayarak akciğer kapasitenizin daha doğru ölçülmesini sağlayabilirsiniz. Doğru ölçülen akciğer kapasitesi ise tedavi süreciniz için çok önemlidir.

Daha rahat nefes almanız dileğiyle..

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.