Solunum Egzersizleri: Amacı Nedir, Yararları ve Nasıl Uygulanır?

0 1.898

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Havayolunun kapanması, vücut boşluklarının bozulması, akciğer kapasitesinde düşüş, pnömoni, atelektazi, solunum kas zayıflığı/yorgunluğu ve akut akciğer hasarından dolayı akciğerlerde nefes alıp-verme gücünde kayıp oluşturabilir.

Solunum Egzersizlerinin Amaçları Nedir?

Solunum egzersizlerinin amacı; derinliği artırmak, solunum sıklığını azaltmak, ağrıyı azaltarak işlevselliği, yaşam kalitesini, ruh halini ve güveni iyileştirmektir.

Solunum egzersizleri atelektazi riskini ortadan kaldırırken hastanın yaşam kalitesini arttırır ve iyileşme sürecini olumlu yönde etkiler. Ameliyat sonrasında gelişebilecek solunuma yönelik komplikasyonları önlemek amacıyla, verilen derin solunum ve öksürük egzersizleri önemli hemşirelik uygulamalarındandır.

Solunum Egzersizlerinin Yararları Nelerdir?

İlişkili Diğer İçerikler
 • Büzülmüş alveollerin açılmasını sağlar.
 • Atelektazi, bronkospazm, nefes darlığı, öksürük ve solunum yetmezliği gibi solunum komplikasyonlarının önlenmesinde etkilidir.
 • Ameliyattan sonrası akciğer hacim ve kapasitelerinin eski haline gelmesinde önemlidir.
 • Ameliyat sonrası kısıtlayıcı solunum düzenini ortadan kaldırır.
 • Sekresyonların eliminasyonunu kolaylaştırır.
 • Gaz değişimini iyileştirir.

Solunum Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

 1. Spirometreye üflemeden önce, en az bir saat önce sigara içmeyin, dar giysiler giymeyin, alkolden uzak durun ve çok yemek yemekten kaçının.
 2. Havanın burnunuzdan kaçmasını engelleyemiyorsanız bir burun klipsi takın veya burnunuzu kapatması için birinden yardım isteyin.
 3. Ayaklarınız yerde ve çeneniz yukarıda olacak şekilde olabildiğince düz oturduğunuzdan emin olmalısınız.
 4. Spirometre aletini dik konumda tutmaya özen gösterin.
 5. Dudaklarınızı ağızlığın çevresine sıkıca kapatın ve havanın kaçmasını engelleyin.
 6. Toplar veya piston belirtilen alana gelene kadar yavaş ve derin nefes alıp verin.
 7. Nefesinizi mümkün olduğunca uzun tutmanızda fayda var. Ardından yavaşça nefes verin.
 8. Nefes verdikten sonra birkaç saniye dinlenin ve adımları 5-10 kez veya sağlık profesyonellerinin belirttiği şekilde tekrarlayın.

Ürünün tek kullanımlık ağızlığı varsa, aynı parçayı 24 saatten fazla kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Tüpü ve ağızlığı çıkarın ve temizlerken ılık su ve yumuşak sabunla elde yıkayın.

Beşikçi, I. Akciğer Tutulumu Olan Covıd-19 Geçirmiş Kişilerde Solunum Egzersizlerinin Egzersiz Kapasitesine Olan Etkisinin Değerlendirilmesi. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Tezi 2021, İstanbul

Burgaz-Kınas, S. Açık Kalp Ameliyatı Olan Hastalarda Solunum Egzersizlerinin Solunum Fonksiyonlarına Ve Egzersiz Toleransına Etkisi. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, 2021, Edirne

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.