Şizofreni Hastalığı Genetik Midir?

0 138

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tarihin tozlu sayfalarına baktığımızda; eski Yunan hekimlerinin yazılarında ve Eski Çağ Sanskrit yazılarında şizofreniyi andıran ruh hastalıkları anlatılmaktadır.

Bedenlerine şeytan girdiğine inanıldığı için pek çok hasta orta çağda diri diri yakılmıştır. Tıbbın alanlarından biri olan psikiyatrinin gelişmesiyle elde ettiğimiz kanıtlara göre günümüzde şizofreni, psikiyatrik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Toplumda çok sık duyduğumuz şizofreni; birçok faktörün etkili olduğu ve bireyin duygularına, düşüncelerine, davranışlarına, insan ilişkilerine, iş yaşamına ve topluma uyumuna ağır zararlar veren bir hastalıktır.

Şizofreninin başlangıç yaşı genellikle 18-25 yaşlarıdır ve şizofreni hastalığı herhangi bir psikolojik stres sonucu başlayabilmektedir.

Ergenlerde dürtülerin aşırılaşması, cinsel veya saldırgan dürtülere karşı koyamama gibi durumlar psikozun başlamasından hemen önce sık sık görülen durumlardır.

Dünya’da toplam 60-65 milyon şizofreni hastası bulunurken ülkemizde bu sayı 600 binin üzerindedir.

Tüm toplumlarda görülme sıklığı %1’dir.

Yapılan geniş çaplı araştırmalar kadınlarda ve erkeklerde görülme sıklığının eşit olduğunu ancak erkeklerde şizofreni görülme yaşlarının daha küçük yaşlarda olduğu belirlenmiştir. Yapılan diğer çalışmalarda ise erkeklerin şizofreniye daha yatkın olduğu belirtilmiştir. Bu durum toplumdan topluma değişebileceği için bu konuda net bir söylemek pek de mümkün değil gibi görünmektedir.

Karmaşık bir hastalık olan şizofreniyle ilgili gün geçtikçe yeni bilgiler edinmekteyiz.

Kafalarda soru işareti yaratan ve merak edilen durumlardan bir tanesi şizofreni hastalığının genetik olup olmadığıdır.

Yapılan araştırmalarda ebeveynlerden biri şizofreni hastası ise doğacak çocuğun şizofreni hastası olma olasılığı %12 olarak belirlenmiştir. Eğer ebeveynlerin ikisi de şizofreni hastası ise doğacak çocuğun şizofreni olma olasılığı %40’a çıkmaktadır.

Kısacası birinci dereceden biyolojik akrabalarından birinde şizofreni hastalığı var ise diğer yakın akrabaların bu hastalığa yakalanma olasılığı yaklaşık 10 kat daha fazladır diyebiliriz. Yani şizofreni hastalığında genetik bir yatkınlık ve geçiş söz konusudur.

Kocal, Y., Karakuş, G. & Sert, D. (2017). Şizofreni: Etyoloji, Klinik Özellikler ve Tedavi. Arşiv Kaynak Tarama Dergisi; 26(2): 251-267.  (Doi:10.17827/aktd.303574).

Eyüboğlu, A.A. (2017). Şizofreni Hastalarına Bakım Verenlerin Evlilik İlişkisi ve Sosyal Hizmet Gereksinimleri Üzerine Bir Araştırma. Ankara. Yüksek Lisans Tezi.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.