Siroz Hastalığını Yeni Tedavi Yöntemleri Tarihe Karıştırabilir

0 1.929

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Toplumda karaciğer hastalığı çok fazla görülüyor. Karaciğer hastalıklarından en fazla bilineni siroz hastalığıdır.

Siroz Nedir?

Siroz hastalığını tanımlayacak olursak, siroz karaciğerin çalışma mekanizmasını ileri derecede bozan ve harabiyete sebep olan bir karaciğer hastalığıdır.

Siroza sebep olan nedenler arasında bir numarada alkol yer almaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, Virus Group IV ailesinden olan RNA virüsü Flaviviridae yani Hepatit C olarak bilinen virüs siroza ve ileri derecede karaciğer rahatsızlıklarına sebep olduğu görülmektedir.

Bilim adamları, siroz ve karaciğer kanserinin en önemli nedeni Hepatit C virüsünü ilerleyen yıllarda dünya hastalık literatüründen silineceğini açıkladı.

Siroz ve karaciğer kanserinin tetikleyicisi hepatit c tedavisinde önceki yıllarda yüzde 40’a varan bir başarı oranı söz konusuydu. Bu başarı oranı günümüzde artış göstermektedir. Son yıllarda tüm dünyada hastalığın görülme sıklığında azalma yaşanıyor.  Günümüzde yeni ilaçlar yüzde yüz tedaviyi hedefleniyor.

Veriler, Türkiye’de yaklaşık 750 bin Hepatit C hastası olduğunu ortaya koyuyor.

Yani her 100 kişiden 1’i Hepatit C hastası olduğu görülmektedir.

Bu rakam tedavi seçeneklerinin artması ve ilaç sektöründeki gelişmelerle Hepatit C virüsünü dünya tarihine karıştıracağı düşünülüyor. Böylelikle bu virüsün sebep olduğu hastalıkların başında olan siroz hastalığının görülme sıklığında da azalmalar meydana getirerek anlamlı farklar yaratacağa benziyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.