Sıradışı Bir Otopsi: The Autopsy Of Jane Doe – Jane Doe’nin Otopsisi

0 360

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bildiklerimizin ötesinde bir otopsi hikayesi…

Aramızda mutlaka adli tıp, anatomi veya otopsi alanına ilgi duyanlar vardır. Favorilerinize bir de gerilim eklemek istiyorsanız bu film tam size göre. Hadi buyurun bakalım bu filmi baştan sona incelemeye.

Giriş: The autopsy of Jane Doe, 2016 da çekilmiş ve 2017 Şubat ayında vizyona girmiş Rusya yapımı gerilim/korku filmidir. Başrollerini Emile Hirsh ve Brian Cox’ un oynadığı filmin yönetmeni André Øvredal’dır. Bu film Norveçli senarist ve yönetmen olan André Øvredal’ ın İngilizce dilindeki ilk filmidir.

Aktörler: Brian Cox, Tommy Tilden adında adli tıp doktorunu canlandırmaktadır. Emile Hirsch ise oğlu Austin Tilden rolündedir. Onları o korkunç gecede ziyarete giden Austin’in kız arkadaşı Emma rolünü Ophelia Lovibond canladırıyor. Filmin odak noktasında yer alan ve otopsisi yapılan kişi Jane Doe‘ya ise Olwen Kelly hayat veriyor.

İçerik: İngiltere’de kimliği tespit edilemeyen erkeklere John Doe, kadınlara Jane Doe denir. Filmimizin ana karakteri olan bu bembeyaz tenli kızın da kimliği belirsiz olduğu için ismine Jane Doe deniliyor. Öncelikle Jane Doe kanlı ve çok ilginç bir cinayet mahallinde bulunur. Şerif Sheldon Burke, cesedin bulunduğu eve zorla giriş belirtisi bulamaz ve Teğmen ise kurbanların kaçmaya çalıştığını öne sürer.

Şerif Sheldon, Jane Doe’yu Adli tıp doktoru Tommy’e götürür. Otopsisini yapmasını ve ölüm nedenini bulmasını ister. Dr. Tommy ile oğlu evlerinin alt katını bir hastane morguna benzer inşa etmişlerdir. Tommy’nin oğlu Austin o gece babasına yardım etmek için kız arkadaşıyla olan randevusunu erteler. Tommy ve oğlu otopsiye başladıkları andan itibaren kafaları karışacaktır. Cesette dıştan görünen hiçbir travma belirtisi yoktur. Austin hızla cesedi fotoğraflamaya başlamışken göz bebeklerinin olmadığını farkeder.

Ceset ne kadar önce ölmüştü?

Ölüm nedeni neydi?

Bu sorular teker teker aklında yer edinmeye başlamışken Dr. Tommy, Jane Doe’ nun el ve ayak bileklerinin kırık olduğunu farkeder. Bunun basit bir kırık olduğunu söyledikten sonra bir başka şokla daha karşılacaklardır. Cesedin ağız içini incelerken dilinin kesik olduğunu görürler. Koparılmış dil, parçalanmış eklemler ve vajinal travma.

Genç bir kıza bütün bu kötülüğü kim, niçin yapmıştır?

Adli tıp doktorları cesedin neden değil nasıl öldürüldüğüyle ilgilenseler de bu baba oğul insani olarak merak etmeye başlamışlardır. İç organları değerlendirmek için göğüs kafesini açan Dr. Tommy bu incelemeyi kameraya almaya başlar.  O fırtınalı gecede radyoları bozulmuşçasına sürekli aynı şarkıyı çalmaya başlar. Dr ve oğlu iç organları ve kalbi inceledikçe daha çok şaşıracak ve birçok şeye anlam veremeyeceklerdir. Hiçbir iz olmadan organları nasıl böylesine yaralanmıştır? Sonrasında bu karışık ve ürkütücü yerde olağanüstü olaylar olmaya başlayınca baba-oğul kendilerini koca binada bir av misali kaçar halde bulacaklardır. Geri dönüp cesedi yakmaya çalışsalar da başaramayacaklardır. Tekrardan daha sakin bir şekilde otopsi odasına dönüp Jane Doe’nun beynini incelediklerinde neden ölüm sebebini bulamadıklarını anlayacaklardır. Meğer Jane Doe hala hayattadır. Bu korku/gerilim dolu otopsiyi bence mutlaka izlemelisiniz. Bu film korku unsurunu direk olarak bir ölüden ve ölümden alıyor. Sonunda sizi daha da şaşırtacak olan film hiç de ummadığınız gibi bitecek.

Yapı & Sinematografi Ve Aydınlatma: Film düzenli olarak tahmin edilebilir bir hikâye çizgisi izlemiyor, her dakikasında akla şimdi ‘ne olacak?’ sorusunu getiriyor. Cesede vurulan her bir kesikte acaba şimdi ne göreceğiz? diye düşündürüyor.

Olayların geçtiği mekânın sadece otopsi odasında ve morgda kalmaması, gerilim doku dakikaların evin alt tarafındaki her yere yansıması ve bunların doğru kullanımı izlerken gerilmeniz için yeterli. IMDB gibi herkese açık bir üyelik sistemine sahip film, dizi ve oyuncuların puanlandığı platformda 10/6,8 puana sahip olması da filme artı bir izlenme değeri katıyor.

Filmin müzikleri: Genelde korku fimlerinin müzikleri ortamdaki gerilimi daha fazla artırmak için en can alıcı noktalarda sahneye girer. Bu filmde ise oldukça tersi bir durum mevcut. Open up your heart, love you all i can ve farming man şarkıları, bu filmin bize kazandırdığı eğlenceli spotify listelerine ekleyeceğimiz şarkılardan.

Bu şarkılar hemen aşağıda sizler için.

  • Mcguıre Sısters-Open Up Your Heart
  • The Bootmen-Love You All I Can
  • Farmıng Man- Tennessee Rıver Crooks
  • The Temperance Movement-Mıdnıght Black

Filmin Künyesi:

Yönetmen : André Øvredal

Oyuncular: Başrollerinde ünlü oyuncular Emile Hirsch, Brian Cox ve Ophelia Lovibond yer alıyor.

Senaristler: Filmin senaryosu Ian B. Goldberg ve Richard Naing’e ait.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.