Sınavlarda Stresinizi Azaltacak ve Başarınızı Arttıracak 7 Etkili Ders Çalışma Önerisi

0 4.288

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bir Türk öğrencisinin hayatı sınavlarla geçiyor. Yüzlerce sınava giriyor ve puanlar alıyoruz. Fakat sınav odaklı bir sistem yüzünden gerçek öğrenmeleri kaçırıyoruz. Bu durum ister lise, ister lisans, isterse yüksek lisans olsun fark etmiyor.

Yine de Türkiye’de öğrencilerin büyük bir çoğunluğu sınava nasıl çalışacaklarını bilmediğinden başarılı olmadıklarını düşünüyorum. Bu durum ciddi derecede stres yaratıyor hatta sağlıklarını etkileyebiliyor. Üniversite hayatımda hem kendim yaşadım hem de çok daha bu durumu derin yaşayan arkadaşlarım olmuştu.

Burada sizlere sınavlara nasıl çalışılması gerektiği ile ilgili öneriler vereceğim. Umarım geç kalınmadıysa faydası olur. 😊

1. Kendinize bir çalışma programı oluşturun.

Çalışma programınızı oluştururken, sınav tarihine kadar geçecek süreyi dikkate alın ve her gün ne kadar zaman ayırabileceğinizi hesaplayın. Hangi konuları ne kadar sıklıkta çalışacağınızı ve hangi çalışma tekniklerini kullanacağınızı da belirleyin. Bu sayede çalışmalarınızı daha etkili hale getirebilirsiniz.

2. Notlarınızı düzenli olarak güncelleyin.

Sınav çalışmaları süresince alınan notlar, sınavda başarılı olmanız için önemlidir. Notlarınızı düzenli olarak güncelleyin ve kavramsal anlamda kendinizi tekrar edin. Ayrıca notlarınızı kendinizin anlayabileceği bir şekilde düzenlemek, sınavda daha iyi performans göstermenizi sağlar.

3. Çalışma ortamınızı uygun hale getirin.

Çalışma ortamınızın sessiz ve rahat olması, çalışma verimliliğinizi arttırır. Ayrıca, çalışma masasının düzenli ve temiz olması, dikkatinizi dağıtmamak için önemlidir.

4. Çeşitli çalışma tekniklerini deneyin.

Çalışma teknikleri arasında flashcard, özet yazma, kavram veya zihin haritası ve problem çözme teknikleri gibi farklı yollar vardır. Bu teknikleri denemek, konuları daha iyi anlamanızı ve hafızanızda daha iyi yer etmenizi sağlar.

5. Sınav simülasyonları yapın.

Sınav simülasyonları yapmak, sınavda nasıl hissedeceğinizi ve ne tür sorularla karşılaşabileceğinizi önceden görmenizi sağlar. Bu sayede, sınavda daha rahat ve huzurlu olabilirsiniz. Ayrıca, sınav simülasyonları yaptıkça, hangi konuların daha iyi çalışmanız gerektiğini anlamanız da mümkün olur. Burada amaç hem eğitici rolü ile sınava bakmanızı sağlayarak odağınızı belirlemeye yarar.

6. Sınavda başarı için gereken motivasyonunuzu koruyun.

Sınav çalışmalarının uzun ve yorucu olabilmesi, motivasyonunuzu azaltabilir. Ancak motivasyonunuzu koruyan faktörleri belirleyerek, çalışmalarınızı daha etkili hale getirebilirsiniz. Örneğin, sınavı kazanma nedeninizi not edin ve bunu gözünüzün önüne koyun. Ayrıca, çalışmalarınızın sonucunu düşünerek, kendinizi hedeflere doğru ilerletin.

7. Çalışma arkadaşları ile çalışın.

Çalışma arkadaşları ile çalışmak, sınav çalışmalarının daha keyifli ve verimli hale gelmesini sağlar. Arkadaşlarınızla birlikte çalışırken, konular hakkında fikir alışverişi yapabilir ve birbirinizi denetleyebilirsiniz. Ayrıca, arkadaşlarınızla birlikte çalışırken, zorlandığınız konular hakkında onlardan destek alabilirsiniz.

En önemlisi sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Sağlığın tanımından gelen, biyolojik, psikolojik, sosyolojik, kültürel ve spiritüel olarak iyi olma durumunuzda bir bozukluk var ise onu düzeltmeye çalışın.

Şimdiden sınavlarda başarılar dilerim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.