Sınav Öncesi Sağlıklı Beslenme Önerileri

0 68

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

‘İnsanın yaşam düzeyini bilinçli bir çabayla yükseltme konusundaki tartışma götürmez yeteneğinden daha cesaret verici bir gerçek bilmiyorum’ demiş Henry David Thureau.

Çok doğru söylemiş Thureau; kişinin yaşamını bilinçli şekilde devam ettirebilmesi için çaba göstermesi gerekmektedir. Unutmayınız ki; başarının sırrı yoktur. Hazırlık, sıkı çalışma ve başarısızlıktan öğrenmenin sonucudur. Başarıyı gösterebildiğimiz ya da başarısızlığı tecrübe edindiğimiz zamanları hayatımızın belli dönemlerinde yaşamaktayız. Bunlardan en basiti öğrencilik dönemlerimizde yaşadığımız sınav dönemleridir.

Pandemi dönemi tek ekonomiyi değil eğitimi de etkilemiştir. Eğitimin internet üzerinde olduğu bu dönemde başarıyı elde etmek için yüz yüze eğitime istinaden daha sıkı çalışma gerekmektedir. Başarıyı elde edebilmek ve daha verimli çalışabilmek için zihnin açık, vücudun dirençli olması gerekmektedir. Öğrencilerin yoğun strese girdiği, kilo alıp-vermenin dengesiz olduğu dönemde nasıl beslenilmesi gerektiğini anlatacağım.

Her zaman olduğu gibi sınav döneminde de yeterli ve dengeli beslenme önemlidir. Özellikle bu dönemde öğrenciler 3 ana, 3 ara öğün şeklinde belirli saatler aralığında düzenli olarak beslenmelidirler. Ara öğün seçimleri yaparken kan şekerini dengede tutacak ve öğrencinin dikkatini dağıtacak kabak çekirdeği, antepfıstığı gibi besinler olmamalıdır.

10-12 saat açlıktan sonra baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk gibi durumların yaşanmaması daha dinç olmak için ve beynin enerji ihtiyacını karşılayacak en önemli öğün olan kahvaltıda mümkün olduğunca tüm besin gruplarından yararlanılmalıdır. Süt, yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek, sebze ve meyve.

Balık tüketmeyi ihmal etmeyin. Özellikle sınava 1 hafta kala omega-3 kaynağından zengin olan ve öğrenmeyi, hafızayı arttıran besin grubu olan balık mutlaka tüketilmelidir. Omega-3 kaynağı yağlı tohumlardan olan cevizi de mutlaka gün içinde tüketmeye özen gösteriniz.

Vücudu ve zihni dinç tutabilmek adına beslenmenin yanında göz ardı edilmemesi gereken diğer önemli faktörler;

  • Uyku düzeni
  • Fiziksel hareket
  • Su tüketimi

Bu faktörlere de gün içinde mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gün içinde ders çalışmaya ara vermeyen -gün içinde hareket etmeyen- ya da uyku düzenini bozacak şekilde ders çalışmak hem öğrencinin sıkılıp çabuk bırakmasına hem de verim alamamasına sebep olmaktadır.
Sınavdan 1 gün önce dikkat edilmesi gerekenler;

  • Dışarıda yemek yemeyiniz.
  • Daha önce denemediğiniz yemek, tatlı ve içecekleri mide ve bağırsak hazımsızlıkların olmaması için tüketmeyiniz.
  • Evde az yağla pişirilmiş yemekleri tercih ediniz.
  • Rahat bir uyku uyumaya özen gösteriniz.
  • Kafein içeren içecekler tüketmeyiniz.
  • Tercihen bitter çikolata veya tatlı tüketimi stres ve gerilimin azalmasına yardımcı olabilmektedir fakat aşırı miktarda şeker ve şekerli ürünler tüketmeyiniz. Tatlı ihtiyacınızı şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyvelerle bastırınız.
  • Çok aşırı yağlı ve tuzlu besinler tüketmeyiniz.

Ayrıca sınava girmeden önce de tuzlu, yağlı ve şekerli besinler tüketerek kendinizi susatmayınız.
Başöğretmenimizin de dediği gibi ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.