Sigara Göz Sağlığını Bozarak Hangi Görme Sorunlarına Neden Oluyor?

0 107

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bir dakikalığına gözlerinizi kapatın ve zevkle içtiğiniz sigaradan kaynaklı göz sağlığınızın bozulduğunu düşünün. Bu durumun yıkıcı etkilerini düşünmek bile üzücü değil mi? Bu yüzden bu yazımda sigaranın göz sağlığına etkilerinden bahsedeceğim. Belki sigarayı bırakmanız ve dünyayı daha sağlıklı gözlerle bakmanıza fayda sağlayabilirim.

Sigaranın vücuda zararları sayılamayacak kadar çok olduğunu biliyoruz. Sigarının genellikle solunum hastalıkları, kalp hastalıkları ve kanserde önemli risk faktörü olduğunu düşünürüz. Ancak sigara bu rahatsızlıkların yanında diğer organlara da etki edip işlevlerinin bozulmasına sebep olmaktadır. Bu organlardan biri de gözdür.

Gözler bizim hayatımızın tüm alanına etki eden görmemizi sağlayan önemli bir organımızdır. Ancak sigaranın zararlarını tüm organlarda gördüğümüz gibi bu organda da görmekteyiz. Sigaranın zararlı içeriği gözlerin fonksiyonuna son derece önemli zararlar vermektedir.

Sigara da katran, zift, karbon monoksit gibi ve ağır metaller de dahil olmak üzere 5.000 aktif toksin bulunur.

Son yapılan araştırmalar incelendiğinde bu zararlı toksinler yüzünden sigara içenlerin içmeyenlere oranla kalıcı görme kaybını yaşamaları yüksektir. Ancak birçok insan sigaranın göze verdiği hasarın farkında değildir. Yapılan çalışmalarda bunun en güzel kanıtıdır.

Örneğin; İngiltere de yapılan ankete göre 2.006 katılımcının %18’i sigaranın görme kayıplarına ve gözde çeşitli problem yarattığını belirtti. Geriye kalan kişiler ise kansere sebep olduğunu ifade etti. Bu bize insanların sigaranın etkisini yeteri kadar bilmediklerini göstermektedir.

Sigaranın göze olan etkisini incelediğimizde büyük oranda sarı nokta ve katarakt rahatsızlığına sebebiyet verdiğini görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre günde birden fazla paket içenlerde risk 3 kat artmaktadır. Bunun sebebi sigara dumanının olumsuz etkisiyle beraber göze giden kan damarlarını tıkamasıdır.

Katarakt ve Sigara İlişkisi

Katarakt ile sigara ilişkisine baktığımızda kurşun ve bakır gibi ağır metaller gözün arkasında şeffaf tabakada toplanıp şeffaf lensi bulanıklaştırmaktadır. Bu durum metallerinin oksitlenme yaparak gözlere zarar verdiğinin en önemli kanıtıdır. Bunun sonucunda gözler parlaklığa duyarlı, bulanık gören bir duruma gelmektedir. Bunun sonucunda katarakt meydana gelmektedir.

Sarı Nokta Ve Sigara İlişkisi

Sigaranın bir diğer etkisine baktığımızda sarı nokta problemi ile karşılaşırız. Bunun sebebi retinaya giden kan akışını engellemesidir. Sarı nokta bireyin merkezi görüşüne zarar vererek ayrıntıları ayırt etmesini zorlaştırmaktadır. Bunun sonucunda da birey bulanıklık, sarı noktalar, çarpık görür.

Bunun yanında sigaranın gözlerdeki diğer etkilerine de baktığımızda kuru göz sendromu, göz tembelliği, konjunktivit gibi problemlere yol açmaktadır.

Kuru Göz Sendromu

Bu sendromda gözlerde gözyaşı yeterince üretilmemektedir. Bu yüzden gözde tahriş ve kuruluk meydana gelir. Sigarayla olan bağlantısına bakılmak için Wisconsin Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda sigara içen ya da sigara içilen ortamlarda bulunan insanlarda göz kuruluğu iki kat daha fazla görülmektedir.

Göz Tembelliği

Gözde herhangi bir hastalık olmadığı halde görmenin bozulmasıdır. Sigara kullanan bireylerde büyük oranda göz tembelliği görülmektedir.

Konjunktivit

Gözdeki beyaz kısım ile göz kapağının iç kısmını kaplayan ince zarın enfeksiyonudur. Doğrudan sigara ve sigara dumanı ile ilişkilidir.

Sigaradan Kaynaklı Göz Sorunlarını Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Tabi ki öncelikle sigarayı bırakmak ve göz temizliğine dikkat etmek en önemli ve en güzel çözüm yoludur.

Ancak tek başına sigarayı bırakmak yeterli olmayacaktır. Bunun yanında güneşin zararlı ışınlarından koruyacak güneş gözlüğü takılmalıdır.

Kitap okumak, bilgisayar kullanmak gibi gözü yoran aktivitelerden sonra gözümüzü mutlaka dinlendirmeliyiz.

Göz bozukluklarının olası durumlarını saptamak için kan basıcı, kolesterol ve glikoz seviyelerinin kontrollerini yaptırmalıyız.

Beslenme düzenimize dikkat etmeliyiz ve son olarak düzenli göz kontrolü olmalıyız.

Dünya güzelliklerine ve sevdiklerinize daha fazla bakmak için sigara gibi hayati bir ihtiyaç olmayan bir maddeyi ve alışkanlığı bırakmak sizin elinizde. Bu yazım umarım bu farkındalık için faydalı olabilmiştir.

Cengiz, Ö. Yılmaz, A. Çalıkoğlu, M. Yeşilli, M.(2006).Katarakt Tanısı İle Opere Edilen Olguların Sigara Alışkanlık Durumlarının Değerlendirilmesi. Fırat Tıp Dergisi,C.11,S.2,s.130-133

Çankaya, A.Elgin,U. Şimşek, T. Batman, A.(2007). Normal Olgularda Sigara İçiminin Göz İçi Basıncına Etkisi. Glokom-Katarakt Dergisi, C.2,S. 1,s.27-30

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.