SHERLOCK 1.Sezon 1. Bölüm. Pembe Üzerine Bir Çalışma: BEYİN ANEVRİZMASI

0 2.034

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sherlock dizisinin ilk bölümü bir hap içip intihar eden insanların seri ölümünün altındaki sır perdesini aralamak üzerinedir. Polis bu seri ölümleri resmi olmayan danışmanı Sherlock’a danışır ve Sherlock bu ölümlerin intihar değil, bir seri katilin işi olduğunu düşünür.

Peki, hiçbir zorlama olmadan içilen bu haplar nasıl olur da böyle seri ölümlere sebep olur?

İnsanlar kendilerini öldürecek bu hapları kendi rızasıyla nasıl içer?

Bir dizi olaydan sonra bu katilin taksi sürücüsü olduğu anlaşılır. Taksici, kurbanlarına Rus Ruleti benzeri bir oyun sunar. Bu oyunda kurbanlarının önüne iki hap verir; bu haplardan biri zehirli iken diğeri zararsızdır. Haplardan birini karşısındakinin seçmesini ister ve diğer hapı da kendisi seçecektir.

Taksici bu seçimde hile yapmayacak, satranç gibi bir oyun olduğunu savunduğu bu seçimde kendisi de payına düşen hapı içecek. Bu oyun sayesinde taksicinin ölümden korkmadığını anlıyoruz. Zaten taksicinin ölümcül bir hastalığı olduğunu da dizide taksici ile Sherlock karşı karşıya geldiğinde anlıyoruz: Beyin Anevrizması. Taksicinin cinayetlerdeki motivasyonu da tam olarak bu hastalığı. Ölümcül hastalığı olmasına rağmen öldürdüğü insanlardan daha çok yaşıyor. Onlardan daha çok yaşamaya hakkı olduğunu düşünüyor. Bu arada tek motivasyon bu değil ama bütün bölümü burada anlatmak istemem.

Peki, Beyin Anevrizması Nedir?

Beyin damarlarında baloncuk olarak bilinen beyin anevrizması (serebral anevrizma) daha çok damar katmanlarının zayıflaması sonucu ortaya çıkar. Ortaya çıkış nedeni ise kesin olarak bilinmese de genetik faktör, yüksek tansiyon, sigara kullanımı veya beyin travmaları risk faktörleri arasındadır. Anevrizmalar damar balonlaşması olarak da bilinir. Gerçekten balon benzeri bir yapısı vardır.

Anevrizma büyüdükçe kafa içi basıncı arttırır ve beyin yapısına bası uygulayarak baş ağrısı ve sinir felcine yol açabilir. Anevrizması olan kişi çok şiddetli baş ağrısı ya da bilinç bulanıklığı, sürekli uykusunun gelmesi gibi şikâyetler yaşar. Baş ağrısını tanımlarken ise hayatının en kötü baş ağrısı ya da daha önce hiç deneyimlemediği bir baş ağrısı olduğunu düşündüğünü belirtebilir. Ayrıca diğer hastalık belirtilerinden bahsedecek olursak:

 • Kusma
 • Ensede sertlik
 • Halsizlik
 • Uyuşukluk
 • Bulanık veya çift görme
 • Işık hassasiyeti
 • Tek taraflı genişlemiş göz kapağı
 • Göz kapağı felci gibi sıralayabiliriz.

Anevrizmalar eğer çok şişerse patlama veya yırtılma olabilir. Beyin anevrizması yırtıldığında kanama genellikle sadece birkaç saniye sürer ancak ortaya çıkan kan, çevredeki hücrelere zarar verebilir veya onları öldürebilir. Kanama, kafatasının içindeki basıncın da artmasına sebep olur. Basıncın aşırı yükselmesi, beyni besleyen kan ve oksijeni kesebilir. Bu gibi bir durum bilinç kaybına hatta ölüme sebep olabilir. Bu da beyin anevrizmasının ölümcül hastalık kategorisinde yer almasının sebebi sayılabilir.

Anevrizma Tipleri Nelerdir?

Sakküler (kese biçimli) Anevrizmalar

Fuziform (iğ biçimli) Anevrizmalar

Mikotik (iltihap sonucu gelişen) Anevrizmalar

Travmatik (kaza sonucu gelişen) Anevrizmalar

Anevrizmalarda Tanı Yöntemleri Nelerdir?

 • Beyin Anjiyografisi,
 • Bilgisayarlı Tomografi- Anjiyografi(BTA)
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)
 • Manyetik Rezonans Anjiyografisi (MRA)

Anevrizmalarda Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Günümüzde anevrizma tanısı almış hastalar için üç önemli tedavi seçeneği vardır:

 • Gözlem ve/veya cerrahi olmayan tedavi (yalnızca takip)
 • Cerrahi tedavi ve anevrizmanın kapatılması (kliplenmesi)
 • Damar içi (endovasküler) tedavi ile stentleme ve/veya tıkama

Anevrizmaların Epidemiyolojisi (Görülme sıklığı) Nedir?

Beyin anevrizmasına bağlı gelişen beyin kanaması sıklığı bir yılda 100.000 kişide 10-15 civarındadır. Ülkemizde her yıl ortalama 10.000 kişinin anevrizmaya bağlı beyin kanaması riski taşıdığı kabul edilebilir. Anevrizma her yaş grubunda görülebilir ancak 25 ve yukarı yaşlarda sıklık giderek artmaktadır. Yaygınlığı en sık olarak 50-60 yaş arasındadır ve kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülmektedir.

Anevrizmalarda en önemli nokta erken teşhis ve tedaviye yönlendirilmesidir.

Bu arada, dizideki taksicinin son kurbanı Sherlock’un kendisiydi.

Sizce kim kazandı bu oyunu?

Meta-analysis of stent assisted coiling versus coiling only for the treatment of intracranial aneurysm. Journal of Clinical Neuroscience 2016;31:15-22.  

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.