Seyahat Kısıtlaması Ne Kadar Etkili?

0 2.525

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Salgının resmi olarak üçüncü, ancak geçtiğimiz yaz aylarında üstü örtülen rakamları da dikkate aldığımızda büyük olasılıkla dördüncü pikini yaptığımız bugünlerde hükümet tarafından alınan önlemler tartışmaya açıldı. Sokağa çıkma yasağı saatlerinin iki saat daha uzaması, lokanta ve kafelerin tekrar kapanması dışında en radikal önlem olarak seyahat kısıtlaması göze çarpıyor.

Peki, bu seyahat kısıtlamasının gerçekten bir etkisi olacak mı?

Mantıken seyahat kısıtlamasının amacı; hastalığın yoğun yaşandığı bir bölgeden çıkışın yasaklanması ile hastalığın “temiz” bölgelere yayılımının önlenmesi, ya da “temiz” bir bölgenin kendini dışarıya kapatarak hastalığın girmesini engellemeye çabalamasıdır. Aynı salgının başında büyükşehirlerdeki kısıtlamanın etkisiyle Anadolu’nun uzun süre yoğun enfeksiyondan korunmasında olduğu gibi. Ya da dışarıdan girişlerin engellenmesiyle Antalya gibi şehirlerin uzun süre düşük enfeksiyon hızını koruması gibi.

Çin’de salgının patlamasını takiben bu ülke içinde ve diğer ülkelerin Çin’e uyguladıkları seyahat kısıtlamasının etkisi Matteo Chinazzi ve arkadaşları tarafından bir modelleme kullanılarak araştırılmış ve çalışma Science’da yayınlanmış.  Sonuçta bulunan özetle şu. Çin içinde uygulanan seyahat kısıtlaması yayılmayı 3-4 gün geciktirmiş. Uluslararası seyahat kısıtlamasının etkisi ise diğer uluslar açısından biraz daha etkili olmuş, ancak yayılmayı önlemede yetersiz kalmış. Her durumda seyahat kısıtlamalarında %90 başarılı olsanız bile, yerel önlemleriniz virüsün bulaşmasını %50 veya daha fazla azaltmıyorsa, seyahat kısıtlamasının bir faydası yok.

Kaldı ki o dönemde Dünya’da salgın Çin’de, Çin’deki salgın da Wuhan’da yoğunlaşmıştı ve seyahat kısıtlamasına uygun bir ortam vardı. Türkiye’nin bugünlerde aşağıdaki kırmızı haritasına bakarsak, seyahat kısıtlamasının etkisinin oldukça az olacağını, sadece kullanılan uçak, otobüs ve benzeri toplu seyahat araçlarında gerçekleşecek bulaşmalar dışında pek işe yaramayacağını söyleyebiliriz. Tüm şehirler yüksek risk altında ve özel arabasıyla bir şehirden diğerine giden kişinin hem hastalığı yayma hem de hastalığı alma riskinde bariz bir fark yok.

Araştırmacılar seyahat kısıtlamasının salgının en erken dönemlerinde, ya da mücadele sonrasında vaka sayıları en az düzeye indiğinde, enfeksiyonun yaygın olduğu bölgelere uygulanmasını öneriyorlar. Haksız da değiller. Salgının aktif döneminde mücadele yerel ve sert önlemlere odaklanmalı.

Aşı etkisi konusunda takip ettiğimiz İsrail’de günlük vaka sayıları 200’lerin de altına indi.  Bir tablo netleşmeye başladı sanki. Şiddetli piklerin ardından, İsrail;  tam kapanma ve yoğun aşılamayı takiben salgın tamamen kontrol altında, Birleşik Krallık tam kapanma ve orta derece bir aşı performansını takiben günlük 2 binli sayılar, Diğer büyük Avrupa ülkeleri; tam olmasa da etkin kapanma önlemleri, ancak yetersiz bir bağışıklama performansı ardından günlük 10-20 binli sayılar ve Türkiye; hepiniz durumu görüyorsunuz. Gereken tam ya da etkin kapanma ve eş zamanlı yoğun aşılama.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.