Serviks Kanseri (Rahim Ağzı Kanseri) Belirtileri Nelerdir?

0 879

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Serviks Kanseri kadınların rahim ağzının duvarında oluşan bir tümördür.

Serviks kanseri, rahim ağzının en sık kanser türüdür ve dünya çapında kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biridir. Ancak, erken tanı ile tedavi edilirse çok yüksek bir iyileşme oranına sahiptir.

1-31 Ocak arası serviks kanseri farkındalık ayıdır.

Serviks kanseri farkındalık ayı, serviks kanserinin daha erken tanınmasını ve daha iyi anlaşılmasını hedefleyen etkinlikler için kullanılan bir terimdir. Bu etkinlikler genellikle serviks kanserinin belirtileri, risk faktörleri, önleme ve tedavi yolları hakkında bilgilendirme amacı taşır. Aynı zamanda, kanserle mücadelede yürütülen çalışmalar ve gelecekteki araştırma ihtiyaçlarının vurgulanmasını içerir.

Serviks kanseri belirtileri genellikle ilk aşamalarda belirgin değildir. Ancak, ilerlemiş vakalarda şunlar görülebilir.

  • Kanamalar
  • Ağrılı veya acılı cinsel ilişki
  • Ağrılı idrar yapma
  • Kanlı idrar veya dışkıda kan
  • Sürekli idrar yapma isteği

Bu belirtilerin bir kısmı diğer rahim ağzı veya idrar yolları hastalıklarına da ait olabilir, bu yüzden tanı için doktorunuzla konuşmanız ve muayene olmanız önemlidir.

Serviks Kanserinde Erken Tanı

Serviks kanserinin erken tanısı için pap smear (rahim ağzı sürüntüsü) testi veya HPV testi önerilir. Bu testler, rahim ağzındaki hücrelerin anormal hücreleri veya HPV virüsünün varlığını belirler. Eğer testler pozitif sonuç verirse, daha ileri inceleme yapmak için daha fazla test veya cerrahi müdahale gerekebilir.

Serviks kanserinin tedavisi genellikle cerrahi müdahale, radyoterapi veya kemoterapi olabilir. Tedavinin seçimi hastalığın seviyesine ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişebilir.

Serviks Kanserinden Korunma

Kanser önleyici açısından serviks kanseri için HPV aşısı önerilmekte, HPV aşısı rahim ağzı kanserinin en yaygın sebeplerinden biri olan HPV virüsüne karşı koruma sağlamaktadır.

Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı değiştirmek, sigara içmemek veya azaltmak, alkol kullanmamak, sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve düzenli doktor kontrolleri serviks kanserini önlemek için önemlidir. Ayrıca, cinsel aktiviteniz başlamadan önce HPV virüsüne karşı aşı olmanız ve HPV testleri ile rahim ağzınızın durumunu sık sık kontrol etmeniz de kanserin erken tanısını ve tedavisini kolaylaştırabilir.

Özellikle rahim ağzı kanseri erken evrede tespit edilirse iyileşme oranları %90’lara ulaşabiliyor. Bu yüzden düzenli sağlık kontrolleri önemlidir. Eğer serviks kanseri belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz, lütfen doktorunuzla hemen iletişime geçin ve bir muayene için randevu alın.

https://www.cancer.org/cancer/cervical-cancer.html Erişim Tarihi: 10.01.2023

https://www.cancer.gov/types/cervical Erişim Tarihi: 10.01.2023

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.