Servikal Serklaj Uygulaması Nedir, Ne Zaman ve Nasıl Uygulanır?

0 2.254

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Servikal serklaj, serviks denilen rahim ağzının gebeliği tehlikeye sokacak derecede erkenden açılması veya esnemesi sonucu rahim ağzının etrafının dikilmesiyle veya sentetik bantlar kullanılarak daraltılmasıyla uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Servikal serklaj vajina ya da daha az uygulanan yöntemle karın içinden de yapılabilir.

Annenin serviksi; doğum eylemi başlayana dek güçlü kalamayacağı anlaşılırsa, -ki çoğul gebeliklerde ve çok doğum yapmış bireylerde sık görülür- erken kasılır veya erken genişlerse hekim muayenesi ile karar verilerek serklaj uygulaması yapılabilir. Serklaj uygulaması her anneye uygulanamayacağı gibi her uygulama da başarılı sonuçlar göstermeyebilir ve aynı zamanda ciddi yan etkiler de doğurabilir. Bu açıdan serklaj uygulaması ultrason yöntemlerince servikse bağlı erken doğum riski ile karşı karşıya kalındığında kâr zarar durumu tespit edilerek anneye uygulanır.

Servikal Serklaj Nasıl Uygulanır?

Gebelikten önce kapalı ve sıkı olan serviks, hamilelik sırasında yumuşar ve uzunluğu azalarak kendini doğuma hazırlar fakat bazı kadınlarda bu serviks birçok nedenden ötürü güçsüz kalabilir ve erken açılma sorunuyla karşı karşıya kalınabilir. Bu sorunlarla birlikte erken doğum ve gebelik kaybı yaşanabilir. Bu bakımdan hekimin detaylı muayenesi sonucu servikal serklaj uygulaması kararı alındığı taktirde rahim ağzı dikilip güçlendirilerek doğuma hazırlanır.

Servikal Serklaj Ne Zaman Uygulanır?

Servikal Serklaj; belirli riskler altında bulunan anneye, hekimin detaylı muayenesi sonrasında gebeliği takiben üçüncü ayda uygulanır (12-14. aylar). Daha sonrasında rutin gebelik muayenelerinde serviksin anormal açılmaya başlandığı görülürse 23. haftaya kadar rahatlıkla yapılabilmektedir fakat daha sonraki haftalarda amniyon kesenin zarar görme riski nedeniyle bu yöntemden kaçınılır. Eğer annede ciddi erken doğum riski ve aynı zamanda bebek sağlığını ölümcül derecede tehlikeye sokacak bir servikal açıklık söz konusu olursa, tedavi yöntemi mutlaka kişiselleştirilerek acil olarak da uygulanabilmektedir.

Servikal Serklajın Uygulanmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

 • Aktif doğum eylemi
 • Devam eden yoğun akıntılı vajinal kanama durumları
 • Bebeğin anne rahminde herhangi bir nedenden ötürü ölümü
 • Ciddi bebek anomalileri
 • Aktif su gelişi olanlar (preterm erken membran rüptürü dediğimiz hamileliğin 38. Haftasından önce gelen su sızıntısı veya akması durumu)
 • Rahim enfeksiyonları durumları

Servikal Serklaj Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Anne, hastanede takip amaçlı bir saatten bir güne kadar yatırılabilir.
 • Operasyondan sonra vajinal kramp veya akıntılar olabilir, birkaç gün için normaldir.
 • İşlem sonrası ilk birkaç gün istirahat önerilebilir, yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınılması gereklidir.
 • Cinsel birliktelik, serklaj uygulamasından bir hafta öncesinden başlayarak uygulama sonrası serklajın durumuna göre bir hafta sonrasına kadar yasaklanabilir. Diğer haftalar için hekimin/hemşirenin danışmanlığını almanız önerilir.
 • Serklaj dikişleri genel olarak gebeliğin 37. haftasında çıkarılır. Beklenmedik bir şekilde 37. haftadan önce annenin suyu gelir veya yoğun kasılmalar başlarsa daha erken de çıkarılabilmektedir.

Servikal Serklaj Sonrası Hangi Durumlarda Hekime Gidilmeli?

 • Devam eden yoğun kasılma ve kramplar
 • Birkaç gün geçmeyen yoğun karın veya sırt ağrısı
 • Geçmeyen uzun süreli vajinal kanamalar
 • 38 derece ve üzeri ateş
 • Suyun doğumun beklendiği zamandan önce gelmesi durumlarında acil olarak hekime başvurmanız gerekmektedir.

Servikal serklaj komplikasyonları: Sekiz yıllık deneyim. Perinatoloji Dergisi 2014;22(2):99-104 DOI: 10.2399/prn.14.0222010

Çukurova, K., Köksal, A., Yetimalar, H., İvit, H., Keklik, A., Yıldız, A., & Seçkin Konyalıoğlu, E. İkiz Gebeliği, Bir İkizin Kaybı Servikal Yetmezlik ve Acil Serklaj: Olgu Sunumu.

Zengin, S. (2019). Normal ve Riskli Gebelerin Doğum Sonrası Dönemde Anneliğe Uyumlarının Değerlendirilmesi (Doctoral dissertation, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü).

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.