Serotonin Diğer Adıyla Mutluluk Hormonunu Doğal Yollarla Arttırarak Nasıl Mutlu Olabilirsiniz?

0 6.359

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Serotonin Nedir?

Serotonin insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Bu nedenle mutluluk hormonu olarak bilinir.

Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür.

Vücudumuzdaki serotonin miktarını doğal yollarla artırmamız mümkündür.

1. Triptofan İçeren Besinler Tüketin 

Triptofan, proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biridir. Yetişkinlerde azot dengesini sağlar, bebeklerde ise büyüme işlevi vardır. Triptofan ve ürettiği moleküller vücutta uyku döngüsü, ruh hali ve davranış gibi birçok işlevi etkiler. Melatonin ve serotonin yapımında görev alır.

Triptofan içeren besinler: Somon balığı, kümes hayvanları, yumurta, ıspanak, kuruyemiş ve tohumlar, peynir, soya ürünleri, ananas gibi tropikal meyveler.

2. Masajdan Faydalanın

Masaj yaptırmak vücutta serotonin, dopamin ve oksitosin düzeylerini artırır. Masaj yaptırdığınızda bedeniniz rahatlar ve kendinizi iyi hissedersiniz.

3. B Vitaminlerini İhmal Etmeyin

B12, B6 ve B9 vitaminleri serotonin üretimini destekler. Doğal yollarla B vitamini almak için beslenmenize özen göstermeniz gerekir.

B9 vitamini açısından zengin gıdalar; tüm sebze ve meyveler, tam tahıllar, baklagiller.

B6 vitamini açısından zengin gıdalar; tavuk ve hindi eti, balık, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal, kavun.

B12 vitamini açısından zengin gıdalar; süt, yumurta, tavuk, balık, kırmızı et.

4. Güneşten Faydalanın

UV ışınları vücüdun D vitamini üretimini desteklemekte önemli bir etkiye sahiptir. D vitamini ise pek çok fonksiyonunun yanı sıra serotonin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır.

5. Egzersiz Ve Meditasyon Yapın

Yapılan araştırmalar egzersiz ve meditasyon yapmanın zihin ve beden üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koyuyor. Ayrıca nefes ve meditasyon çalışmaları stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürken mutluluk hormonu olan serotonin seviyesini yükseltmektedir.

VÜCUDUMUZDAKİ 4 MUTLULUK HORMONU VE YARARLARI | Uniq Magazine

Hormonlarımız hayatımızın akışını ciddi anlamda kontrol edilebilirler. Bu nedenle ne kadar çok vücudumuz üzerinde bilgi edinirsek doğal yollarla değişimine yardımcı olabiliriz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.