Senin Başarılı ve Mutlu Olmak İçin Formülün Ne?

0 1.805

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Güçlü fikirlerin ve düşüncelerin hayatımızı değiştirebileceğini biliyorum. Bu nedenle beynimizin düşünce sisteminin nasıl çalıştığını çözerek onu değiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hayatımız bir algıdan ibaret ve çoğu zaman mutsuzluğumuz ve başarısızlığımız algı(ları)mızın doğru olmamasından kaynaklanıyor.

Hayatımız birçok şeyden etkileniyor. Bu durumlar karşısında hedeflerimize ulaşmanız için onları kontrol etmeniz ve karmaşıklık bağlamında değişenleri hızlı algılayıp hedeflerinizi veya hedefe giderken ki stratejinizde değişiklikler yapmanız gerekiyor.

Öncelikle hayatta başarı ve mutluluğun tanımının standardı olmadığını belirtmek isterim. Benim için başarı olduğumu düşündüğüm durum başkasına göre bir başarı kriteri bile olmayabilir, bu mutluluk için de geçerli. Mutluluk ve başarının kişisel bir çerçevede ele alınmasını öncelikle söylemek istiyorum. Başkalarının hayalleri veya düşünceleri ile kendi süreçlerinizi ilerletmeniz büyük ihtimalle başarısızlık ve mutsuzluk ile sonuçlanacaktır.

Ben doğanın içinde fizik gibi onun da kodlanarak çözüldüğü matematik gibi bazı süreçlerin birbirine dönüştürülerek çözülebileceği görüşündeyim. Bunun için etrafımızdaki karmaşıklığı belirli formüller çerçevesinde ele almalı ve o formülün ile çalışan işleminde de doğrulamasını yapmalıyız. Çünkü çoğu zaman varsayımlarla yola çıkıyoruz. Başarılı ve mutlu olmak için bu varsayımların doğrulanmış varsayımlara dönüştürülmesi gerekiyor. Bu da onları belirli bir zeminde deneyerek elde edilen sonuçları gözden geçirerek olabilir.

Ben Aristotales’in iyi kavramı çerçevesinde başarı ve mutluluğu iç içe, birbiri ile bağlantılı hale getirdiğim bir yaklaşımı benimsiyorum. Çünkü hayatın bütünlüğü onu parçalayarak çözmeden ele almayı gerektiriyor.

Herkesin kendi hayatı içinde birden fazla formülü farklı dönemlerinde ve alanlarında uygulaması gerekiyor. Bu konuda formüllerin birbiri ile çelişmemesi başarılı ve mutlu olmak için çok önemli. Çünkü çelişen formüller varsa ve işlemler varsa bir hata aranması gerekiyor. Bu bazen formülün yanlış dizaynı bazen de problemi çözenin yetersizlikleri bu çelişkileri doğurabiliyor.

Bu düşünce biçimini benimsemek için kendi içimizde hayatımız, amaçlarımız, hedeflerimiz, mutluluğumuz ve başarımızın üzerine düşünmeliyiz. Çoğu zaman bu kadar düşünmüyoruz. Düşünmediğimiz için gerekli formülleri dizayn etmiyoruz. Bu durum da bizi rüzgârda oradan oraya savrulan bir yaprak gibi hayatın içinde de savrulmamıza neden oluyor.

Bilinçli yaşanmamış bir hayat yaşanmaya değer mi?

Bilmiyorum!

Fakat bilinçli yaşanmadığında yaşadım da diyebilir miyiz?

Onu da bilmiyorum!

Ben hayatın ‘yaşadım’ diyebilmek için yaşanması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle mutlu olmak için formüllere bakıyor, bazen kendi formüllerimi oluşturmaya çalışıyorum. Bu süreçte de şu an yaşadığım hayattan mutluluk duyuyorum. Bunun da bir varış noktası değil, bir yolculuk olduğunu düşünerek yaşıyorum.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.