Seksüel Grooming: İşaretleri, Aşamaları Ve Etkileri

0 1.013

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu bir çeviri yazısıdır.

‘’Grooming’’ kelimesi türkçeye ‘’bakım’’ anlamında çevrilir fakat bir taciz tipinden bahsettiğimiz yazımızda ‘’bakım’’ kelimesini kullanmamız anlamı bozduğu için kelimeyi İngilizce olarak kullanmaya devam ettim.

‘’Seksüel grooming’’ ilk duyulduğunda, güzellik uygulamalarını akla getirebilir. Fakat ‘’grooming’’ cinsellik öncesi yapılacak güzellik ritüelleri anlamına gelmez.

Bu bir taciz tipidir. Tacizcinin karakteri yavaşça, methodik olarak ve manipülatif olarak kurbana yaklaşır. Psikiyatrist Carmen Harra ‘’Tacizci için nihai hedef kurbanla cinsel ya da duygusal olarak yakınlaşmaktır.’’ diyor.

Bahsetmeye değer; terapist Megan Harrison, seksüel grooming’in genellikle ergen ve çocuklar üzerinde oluştuğunu çünkü onların başkalarına daha bağımlı olduklarını söylüyor. Fakat hassas yetişkinlerde risk altındadırlar.

Seksüel Grooming Gerçekten Nedir?

Grooming, genellikle yaşça büyük bir tacizci tarafından, savunmasız bireyin güveninin kademeli olarak kazanmayı denemesidir.

Başlangıç tipik olarak, tacizcinin yeteri kadar iyi görünmesiyle başlar. Misal, onaylama ve takdir cümleleri kullanabilirler. Fakat bunlar sonradan el tutma, uzatılmış sarılma, yanaktan öpme gibi fiziksel dokunuşlara evrilir. Tacizci aynı zamanda kişi üzerinde daha çok kontrol sahibi olmak için ailesi ve arkadaşlarından izole etmeye çalışabilir.

Maalesef ki sınır ihlali kademeli olarak gerçekleştiği için yakınlığındaki uygunsuzluğu fark etmek için çok geç olabilir. Bu ayrıca tacizci için yakalanma ve ihbar edilme riskini azaltır.

Seksüel Grooming’in Aşamaları Nelerdir?

‘’Grooming’’ ilişkileri tipik olarak zaman içinde yoğunlaşarak ilerler. Sinsice, tehlikeli ve kademeli bir şekilde işlerler.

Aşama 1: Kurbanı Hedefleme

Genelde tacizci kurbanla sohbet odaları ve sosyal medya gibi çevrimiçi ortamlarda tanışır ve bunu genelde gerçek hayata taşır. Televizyon programları genellikle bakıcı-çocuk, öğretmen-öğrenci, antrenör-sporcu gibi ikili ilişkilerden bahseder. Bunun en büyük sebebi, kişiler arasındaki güç dinamiklerinin tacizin oluşmasına sebebiyet vermesidir… Güç ve yaş farklılıkları illüzyon yaratır ve daha büyük kişinin güvene layık olduğunu düşündürür.

Pretty Little Liars hayranları! Ezra Fitz ve Aria arasındaki ilişki nitelikli bir grooming örneğidir. (İzlemeyenler için ek bilgi; Ezra lise öğretmeni, Aria öğrencidir.)

Aşama 2: Bilgi ve Güven Kazanmak

Tacizci yavaşça kurban hakkında bilgi toplamaya başlar. Nasıl mı? Aile ve arkadaşlarla konuşarak, gözlemleyerek… Ayrıca onlarla arkadaş olur ya da ailesine çok arkadaş canlısı, güvenilir bir insan olarak görünür.

Aşama 3: Bir İhtiyacı Doldurmak

Tacizci, kişi hakkında bilgileri topladıktan sonra, bunu kurbandaki bir eksikliği tespit etmek amacıyla kullanır. Ders notlarını umursayacak bir ebeveyn figürü yok mu? Birden kurbanın her girdiği sınavı sormaya başlar. Hatta çalışmasına bile yardım edebilir. Kimse kişiye seninle gurur duyuyorum demiyor mu? Tacizci aniden gurur ve övgü çeşmesine dönüşür. Akşam yemeği ısmarlayabilir ya da pahalı bir hediye alabilir.

Sonuç olarak kurbanın ona ihtiyacı varmış gibi hissettirir. Aynı zamanda cinsel taciz için öncelikle duygusal bağlılığın oluşması önemlidir.

Aşama 4: İzolasyon

Artık yavaşça kurban aile ve arkadaşlarından yavaşça izole edilmeye başlar. İzolasyon ikisinin birbirini tanıdığı koşullara bağlıdır. Bir ders ya da antrenman sonrasına kalması istenebilir ya da kurbanı kendisi gibi yapayalnız hissettiren bir sırrını paylaşmasına kadar her şeyi içerebilir.

Aşama 5: İlişkide Dokunmanın ve Seksin Normalleştirilmesi

Uyarıyorum, bu aşama çok rahatsız edici olabilir!

Genellikle, tacizci kurbanın üzerinde er ya da geç cinsel veya fiziksel bir avantaja sahip olur. Kişinin bedeni hakkında herhangi uygunsuz bir yorumu içerebilir ya da kişinin üzerinde cinsellik iddia edebilir.

İnternet ortamında geçen ilişkilerde ise bu aşamada kişi çıplak fotoğraf göndermeye ikna edilebilir veya bu şekilde görüntülü konuşmalara davet edilebilir.

Aşama 6: Kontrolü Sürdürmek

Üzgünüm, taciz sadece yasadışı mesaj alışverişinden veya bir dokunuştan sonra sona ermez. Tacizci, bu noktada kurbanın izolasyonunu, güvenini ve tutkusunu korumak için öncekinden daha çok çaba sarf edecektir. Eğer kişinin uzaklaşmaya başladığını veya olan bitenle ilgili birileri ile konuştuğunu hissederse utandırma, suçlama ve tehdite başvurur. Bu yolla kurbanın kötü hissetmesini sağlar ve manipülatif taktiklerle çevresinde sadece kendisinin olduğunu hissettirir.

Seksüel Grooming ile İlgili İşaretler Nelerdir?

Genellikle tacizin ilk fark edilebilir işareti kişinin aile ve arkadaşlarından uzaklaşmasıdır. Bu tipik bir bulgudur çünkü tacizci, kişinin uzun süre sosyalleşmesine izin vermez. Bir diğer yaygın işaret ise kurban ile cömert ve özverili şekilde ilgilenmesidir. Bu ilk bakışta normal bir ilgi olarak algılansa da bağımlılık dinamiklerini oluşturmak için taktiktir.

Bazı kurbanların duygusal değişimleri tacizden öncesine göre daha fazla olur. Kişi sıklıkla bundan rahatsızdır ama sebebini bildirmekten kaçınır.

Seksüel Grooming’in Etkileri Nelerdir?

Açıkçası, tacizin uzun veya kısa süreli tüm etkileri yıkıcıdır. Tacize maruz kalan kişi depresyon ve anksiyete ile mücadele eder. Ayrıca madde kötüye kullanımı ve güvensiz cinsel ilişki açısından risk altındadır. Taciz sonrasında güven sorunları yaşayabilirler. Ürkek, yargılayıcı, şüpheci ve suçlayıcı bir tavır sergileyebilirler.

Eğer tacize uğradığınızdan şüphe ediyorsanız, geç olmadan yardıma başvurun. Eğer yapmanız gereken doğru hareketten emin değilseniz, sevdiklerinizi uyarmak en iyi alternatiftir. Ayrıca şiddet yardım hatlarını arayabilirsiniz. Konuşmayı başlatmak veya o aramayı yapmak size korkutucu gelebilir ama unutmayın tacize uğrayan biri için bu yapılması gereken en iyi şeydir!

https://www.womenshealthmag.com/ What Is Sexual Grooming? Experts Explain The Signs And Stages To Look Out For 08.10.2022 tarihli erişim adresi: https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a38539316/what-is-sexual-grooming/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.