Seks Bağımlılığı Olan Erkeklerin Oksitosin Seviyeleri Yüksek Olabilir

0 1.663

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cinsellik hayatın içinde olan doğal ve bir o kadar da önemli bir konu. Aynı zamanda en konuşulmaktan korkulan bir konu. Bu konu üzerine Endokrin Derneği’nin Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan bir haberi sizlere sunmak istedim.

Bu haberi sizlere sunmadan önce bir sorum var.

Hiperseksüalite kavramını duydunuz mu?

Bu kavram ‘cinselliğe aşırı düşkünlük’ olarak tanımlanmaktadır. Bir bozukluktur. Dürtüsellik ile beraber deneyimlenen kontrolsüz bu istek kalıcı cinsel davranışları içerir.

Cinselliğe aşırı düşkün erkekler olduğunu düşünerek ve tahmin ederek 68 erkek ve 38 sağlıklı erkeğin kan analizi üzerinde yapılmış bu çalışmanın sonucu oldukça ilginç.

Hiperseksüel olan erkeklerin oksitosin seviyeleri daha yüksek.

Peki, Oksitosin Seviyesinin Yüksek Olması Ne Demek?

Her hormonun fazlalığı gibi oksitosinin de yüksek olması ciddi bir durumdur. Oksitosin beyinde hipotalamus tarafından üretilip hipofiz tarafından salgılanan bir hormondur. Fazlalığında erkeklerde cinsel dürtüde kontrol bozukluğuna sebep olmaktadır.

Kıbrıs, Lefkoşa’daki Kıbrıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ve Umeå’daki Umeå Üniversitesi’nden Dr. Andreas Chatzittofis, cinsel davranış bozukluğu olan kişilerde bu hormonun fazla olduğunu ve bunu keşfettiklerini açıkladı.

Buna yönelik BDT dediğimiz bilişsel davranışsal terapi hem davranışlarda hem de oksitosin seviyesinde ciddi bir azalma görülmesini sağlamıştır.

Chatzittofis’e göre, oksitosin ileriki süreçte farmakolojik tedaviler açısından gelecek vadetmektedir.

Hiperseksüel bireylere yönelik yapılmış bu çalışmanın bilim açısından öneminin yadsınamaz olduğunun altını çizerek, hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Men With Sex Addiction May Have Elevated Levels of the Love Hormone Oxytocin. (2022, Feb 2). neurosciencenews.com: https://neurosciencenews.com/hypersexual-disorder-oxytocin-20004/ adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.