Şarap Tüketimi Kalp Sağlığını Nasıl Etkiler?

0 136

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günümüzde kalp damar hastalıklarından ölüm ilk sıralarda yer almakta ve dünya çapında ciddi önem teşkil etmektedir.

Her gün artan kronik hastalıklar insan yaşamını etkilemektedir.

Kardiyovasküler hastalıklar önemli sağlık sorunlarının başındadır. Hemen hemen hepimizin çevresinde kalp damar hastalıklarıyla uğraşan insanlar mevcuttur.

Bu yazımda (orijinal) şarapların kalp sağlığına etkisini ele alacağım.

Şarap çok eski tarihlerden beri kullanılan özellikle Yunan ve Roma döneminde damgasını vurmuş içeceklerden biridir. Batı toplumlarının mutfağında özdeşleşen şarap, yalnızca üzümün fermantasyonuyla elde edilen alkollü içecektir. Diğer meyvelerden yapılan şarap, şarap olarak etiketlenemez ve yapıldığı meyvenin de adının şişesinde yazılması gerekir.

Ünlü Türk hekimi İbni Sina El-Kanun Fi’t-Tıbb Kitabında Şarap

Ünlü Türk hekimi İbni Sina El-Kanun Fi’t-Tıbb kitabında alkolle ilgili düşüncelerini şöyle açıklamıştır; ‘Beyaz ve hafif şarap sıcak mizaçlı insanlara uygundur, onlarda baş ağrısına sebep olmazlar. Yoğun tatlı şarap kilo almak ve şişmanlamak isteyen insanlara daha uygundur. Eski kırmızı şarap soğuk ve balgamsı mizaçtaki insanlara iyi gelir. Yemeğin her türlüsünden sonra alınan alkol zararlıdır. Bundan dolayı besin sindirilene ve mideden geçene kadar alkollü içki almak zararlıdır. Çünkü alkol emilmeyi hızlandırır ve sindirilmemiş yiyeceğin zararlı hıltlarını vücuda taşır. Aynı şekilde meyve yedikten sonra özellikle kavun, karpuz yedikten sonra alkol alınması arzu edilmez.’

Şarabın ana maddesi etil alkoldür. Şaraptaki alkol oranı %8-13 arasındadır.

Şarabın insan sağlığı üzerindeki etkisi ise içerdiği polifenol bileşiklerinden kaynaklanır. Antioksidan özellik taşıyan bu bileşikler aynı zamanda antikansorojen özellik de taşımaktadır. Bu bileşikler kırmızı şarapta, beyaz şaraba göre 20-25 kat daha fazladır.

Antioksidanın damar tıkanıklığı ( arteroskleroz ) sürecini yavaşlatan etkileri mevcuttur.

Resveratrol kırmızı şaraplarda 0,9-8,7 mg/L aralığında, beyaz şaraplarda ise 1 mg/L’nin altında bulunur. Bu maddenin ise kalp hastalıklarını azaltıcı ve trombosit agresyonunu ( kan pulcuklarının kümeleşmesini) önleyici etkileri mevcuttur.

Ortalama (günde 1-2 kadeh) kırmızı şarap tüketimi koroner kalp rahatsızlıklarını ve ölüm oranını düşürdüğü yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Fransız Paradoksu

Fransa’da yüksek hayvansal yağ diyetiyle beslenen insanların kalp rahatsızlıklarında diğer toplumlardan düşük olmasının sebebi düzenli kırmızı şarap tüketimine bağlanmıştır. Buna Fransız paradoksu da denilmektedir.

Ilımlı alkol tüketiminin (1 kadeh şarap, 1 bardak bira, 1 duble rakı ya da viski) yararlı olduğu, uzun süreli alkol kullanımının ise hücresel ve metabolik düzeyde birçok hastalığa neden olduğu unutulmamalıdır.

Daha önce alkolü kötüye kullanmış kişilere, karaciğer ve bazı hastalıkları olan hastalara, dinsel ve ahlaki boyut olarak içmeyen insanlara alkol kesinlikle önerilmemelidir.

Sürücüoğlu, M. S., & Özçelik, A. Ö. Şarap ve Kalp Sağlığı. Gıda, 27(6).

Yücel, U., & Akçiçek, E. Şaraplarda Resveratrol Bileşiği: Koroner Kalp Hastalıkları ve Kanser Üzerine Etkileri. Akademik Gıda, 4(3), 12-14.

Oğuz, S., Genç, A., & Tazel, A. (2015). Üniversite öğrencilerinin alkol kullanma ve alkolün kalp sağlıgı üzerindeki etkisini bilme durumu.

Okcu, Z., & Keleş, F. (2009). Kalp-damar hastalıkları ve antioksidanlar. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, 40(1), 153-160.

Kaya, Z. Şarap Üretimi ve Kalite. Aydın Gastronomy, 1(2), 17-30.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.