Sanatsal Aktivite Yapmak Antisosyal Kişilik Sorunlarından Koruyor

0 1.571

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son yıllarda gençler arasında gittikçe artan madde bağımlılığı ve davranışsal bozukluklar son derece önemlilik arz etmeye başladı.

Covid-19 ile bu sorunun artması bizlerin geleceği olan gençlerin kötü alışkanlıklar edinmesine, şiddete eğilimli olmalarına ve bunun gibi pek çok sorun yaşamalarına sebep olmuştur.

Bu yazımda da sizlerle bu konuda yapılmış bir çalışmanın sonucunu paylaşacağım. Aslında sanat ve sporun sadece gençlere değil her şeye iyi geldiğini biliyoruz.

Amerika’da 25.000 ve üzeri gençten birkaç yıl içinde anket ile veriler toplanmış ve incelenmiştir. Gençlerin okullarındaki kulüplere, korolara ve spor faaliyetlerine katılımları incelenmiştir.

Çalışma Amerika’da yapılınca katılım oranları ve faaliyetler değişiyor tabi 😊 Çünkü üzülerek belirtiyorum ki bizlerin okullarında aktiviteler çok sınırlı ve herkesin ulaşabileceği düzeyde değil.

Neyse çalışmaya devam edelim çalışmanın başında katılımlarını sorup birkaç yıl sonra bunu sorgulamışlar. Bunun amacı ise, antisosyal davranışları ve oranlarını analiz etmek.

Çalışmanın sonucunda sanatsal faaliyetlere önem veren gençlerin daha iyi davranışlar sergiledikleri görülmüştür.

Bu konuda çalışan araştırmacılar ‘Geçmişte bu konuda yapılan çalışmaların etkili olduğunu biliyoruz.’ Şeklinde bir açıklamada bulunmuşlardır. Ben de bu konunun önemli olduğunu ve yaygınlaştırılması gerektiğine inanıyorum.

Buraya kadar faaliyetlerin öneminden bahsettik. Şimdi aklınızda ekonomimiz el vermiyor, bir ailede 3 çocuk var biri gitse diğeri gidemiyor gibi cümleler geçtiğini düşünüyorum. Haksız değilsiniz😊 Fakat faaliyetlerin hepsi ücretli değil diye düşünüyorum. Tabi ki ücretli olanlar eğitimciler eşliğinde yapıldığı için daha farklı olabilir ama araştırmacılar ekonomik düzeyden bağımsız yönlendirilen her sanatsal faaliyetin etkili olduğunu gösteriyor.

Bu yüzden ebeveynlerin buna dikkat etmesi gerekiyor. Çocuğunuzu resim kursuna gönderemeyebilirsiniz ama evde onunla resim yapabilirsiniz, çocuğunuzu satranç kursuna gönderemeyebilirsiniz ama onunla internet üzerinden öğrenip evde deneyerek öğrenebilirsiniz.

Bu konuda bilinçli olmaya ve gençlerimize daha iyi bir psikoloji, kültürel kazanım ve gelecek vermek istiyorsak hepimiz bu konuda destek vermeliyiz.

Hepinize bol sanatsal günler diliyorum.

Arts Activities May Improve Self-Control and Reduce Antisocial Behavior Among Teenagers. (2022, 03 22). neurosciencenews.com: https://neurosciencenews.com/arts-activities-antisocial-teens-20239/ adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.