Salgının Yeni Odağı: Kuzey Kore

0 2.063

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Güney Yarımküre’nin kış mevsimine girmesiyle bölge ülkelerinin çoğunda günlük vaka sayılarında artışlar başladı. Bu artışlar henüz toplumu tedirgin edecek boyutlarda olmasa da mevsim ilerledikçe tablo değişebilir. Bu görüntü sonbahardan itibaren Kuzey Yarımküre topluluklarında da yeni bir atağın söz konusu olabileceğini gösteriyor. Şimdiden o günlere ait önlemlerin değerlendirilmesinde ve belirlenmesinde fayda var.

Salgın başladığı günlerden itibaren sınırlarını kapatan ve bugünlere dek vaka bildirmeyen Kuzey Kore’de de sonunda vaka sayıları patladı. 25 milyon nüfuslu ülkede ilk gelen bilgiler hastalığın çok hızla yayıldığını ve enfekte kişi sayısının 2-2,5 milyona ulaştığını düşündürüyor.

Kuzey Kore’nin sağlık hizmetleri altyapısının oldukça yetersiz olduğu biliniyor. Nüfusun tamamında herhangi bir aşı uygulaması yapılmadı. Halkın tamamı hastalığa karşı hassas. Ülke yurt dışından hatta Küresel Aşılama Programı’ndan (COVAX) gelen aşı yardımı önerilerini henüz kabul etmedi. Salgına karşı bazı geleneksel yöntemlerle mücadele öne çıkıyor.

Bu durum sürdüğü taktirde Kuzey Kore oldukça dramatik bir dönem geçirecek gibi görünüyor. Şu an için tek şansı oldukça sert uygulanan kapanma önlemlerinin sürmesi ve Çin ya da Rusya’dan gelecek aşı yardımını kabul etmesi. Her ne kadar bu aşıların son varyanta karşı etkisi sınırlı olsa da yoktan iyi olması bekleniyor. Ülkede mRNA aşılarının uygulanması ise şimdilik oldukça uzak bir olasılık.

Pyongyang yönetiminin bu tutumu vaka sayısının kısa sürede pik düzeyine ulaşacağını düşündürüyor. Ölüm sayılarında da hızlı bir artış beklentiler içinde. Hatırlanacağı gibi Diamond Princess gemisinde çıkan salgın, dışa kapalı bir toplulukta geliştiğinden, Covid-19’un özellikleri hakkında oldukça doğru bilgiler edinmemizi sağlamıştı. Kuzey Kore deneyimi de Omicron varyantının gerçek özellikleri hakkında detaylı bilgiler sağlayabilir.

Kuzey Kore’de şimdilik Omicron BA.2 varyantı saptandı. Omicron’un aslında iyi huylu bir varyant olmadığı, yıkıcı etkilerinin görülmemesinin sebebinin hastalık geçirmeyle oluşan doğal bağışıklığın ve yaygın aşılamayla gelişen bağışıklığın gücüne bağlı olduğu ileri sürülüyor. Bugüne dek vaka bildirmeyen ve aşı uygulamayan ve dışarıya kapalı Kuzey Kore’de salgının etkisi bizlere Omicron’un da gerçek yüzünü gösterecek.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.