Salgın Kontrolünde Yeni Tedavilerde Devreye Girecek

0 1.835

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sevgili okuyucular,

Son zamanlarda yeni mutasyonlar artmış durumda. Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Omicron’ varyantından önce alınan kararları size aktarmak istiyorum.

24.11.2021 tarihinde yapılan kabine toplantısı tedavi rehberindeki güncellemeler, cezaevlerinin durumları, aşı programı ve salgının seyri gündemi ile konular için toplandı. Bu toplantı sonucunda alınan kararlar;

  1. Sağlık çalışanlarında 2 doz inaktif aşı olmuş ve hatırlatma dozunu mRNA veya inaktif aşı olanlar bir hatırlatma dozu aşısını isteğe bağlı olabileceklerdir.
  2. Günlük vaka sayılarının devamlılığı hala durağan seyirdedir. Bu vakaların sayısının düşmesi bizlerin elindedir. Bu düşüşü kalıcı hale getirecek olan aşıdır. Aşı vakti gelen vatandaşların aşı olması önerilmektedir.
  3. Favipiravir ilacının bilimsel açıdan etkinliği tartışılarak söz konusu ilacın yan etkileri incelenmiştir. Ayrıca, kendi verilerimizde hafif ve orta vakalarda semptomların süresini kısalttığı saptanmıştır.
  4. Favirapir hakkında yapılan çalışmalar sonucunda etkin olduğu düşünülerek ayaktan hasta tedavisinde kullanılmıştır. Kullanılan hasta gruplarını incelediğinde hastanın klinik seyrine göre kullanılmasına karar verilmiştir.
  5. Salgının kontrol altına alınması için yeni devreye giren ilaçların kullanımı için değerlendirmeler yapılmıştır. Daha önce Bilim kurulumuz ‘molnupiravir’ etken maddeli ilacın kullanıma alınabileceğini açıklamıştı. Uygun hasta grubuna uygulanmak üzere tedavi rehberine eklenmiştir.
  1. Adalet Bakanlığımıza iletilmek üzere cezaevlerinde salgın sebebiyle uygulanacak yeni kurallar açıklanmıştır.

Covid-19 hakkında merak ettiğiniz diğer bilgilere ve bu konudaki haberlere saglikasistani.net platformundan ulaşabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı (2021). Salgın Kontrolünde Artık Yeni Tedaviler de Devreye Girecek. Sağlık Bakanlığı. Ankara

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.