Sağlıklı Cilde Sahip Olmanın Yolu Cilt Bariyerinizi Güçlendirmekten Geçer

3 261

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İnternette en sık araştırdığımız konuların başında pürüzsüz cilt için öneriler, maskeler ve bakımlar gelir. Başkasına iyi gelen ürünlerden medet umar, sorunlarımıza çare olsun isteriz ama işin özü ürünler değil içerikleridir.

Pürüzsüz sağlıklı bir cildin başında da güçlü cilt bariyeri gelir.

Cilt bariyerimiz; cildimizi zararlı etkenlere karşı koruyan, kendini yenileyebilen ve sağlıklı olduğu sürece istediğimiz, hayal ettiğimiz cilt güzelliğini bize sunacak olan katmandır.

Akne, döküntü, kızarıklık gibi sorunlar yaşayan kişilerin cilt bariyeri hasar görmüştür.

Çoğu kişi cilt bariyerini güçlendirerek bu sorunlardan kurtulabileceğinin farkında değildir. Sorunlara yönelik kulaktan dolma bilgilerle kullanılan ilaçlar ve ya ürünler cilt bariyerinin daha çok hasar görmesine sebep olur.

Peki; hasar görmüş veya iyileştirmek istediğimiz cilt bariyerimiz için nelere dikkat etmeliyiz?

1. Tahriş edici maddelerden uzak durun!

Nedir bu tahriş edici maddeler?

Öncelikle doğal ve sentetik parfümler kaçınmamız gereken içerik listesinde olmasını istemediğimiz maddelerdir. Hassas ciltleri irrite edecek ve cilt bariyerinin zarar görmesini sağlayacaktır.

Turunç, nane özleri gibi esansiyel yağlar da cildi irrite edebileceği için kaçınmamız gereken maddeler içerisinde yer alırlar.

Bozulmuş cilt bariyeri nemi iyi hapsedemeyen döküntüleri olan bir cilde dönüşebileceği için ciltten nem çeken killi ürünlerden ve maskelerden de uzak durmalıyız.

Zencefil gibi cildi ısıtıcı özelliğe sahip içeriklerde cilt tahrişini tetikleyeceğini için kullanmamamız gerekenler içerisinde yerini alıyor

Bunlarla birlikte en önemlisi ise cildi kurutan alkollerden uzak durmamız.

Kullandığımız ürünlerin çoğunda maalesef ki bu alkoller baş sıralarda yerini alıyor. İçerik listesini okuyarak içinde bu kurutucu alkol olan ürünlerden kaçınarak cilt bariyerimizi korumak için bir adım atabiliriz.

Bu alkoller;

 • Ethanol / Ethyl alcohol
 • Denatured alcohol
 • Methanol
 • Isopropyl alcohol
 • SD alcohol
 • Benzyl alcohol

2. Eksfoliasyon ürünlerine dikkat edin.

Eksfoliasyon işlemi cildi ölü derilerden arındırmak için kullanılan fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılan bir işlemdir.

Halk arasında Peeling olarak bilinir.

Fiziksel peeling tanecikli yapıda olan scrublarla, yüz keseleriyle ve ya titreşimli yüz temizleme aletleriyle kimyasal peeling ise asitlerle sağlanır.

Zaten zarar görmüş ve ya hassas olan cilt bariyerine böyle soyucu işlemler yapmak cildi daha çok hassaslaştıracak ve kendini yenileme sürecini uzatacaktır.

3. Cildinizi nazik bir şekilde temizleyin.

Cilde en çok zarar veren adımlardan biri de cilt temizliğidir.

Yüzümüzü çok yıkamak sanılanın aksine yüzümüzde iyi gelmez. Cildimiz yıkandıkça nem kaybeder ve bu da cilt bariyerimizi onarırken istemediğimiz bir sonuçtur.

Cildimizi temizlerken cilt pH’ıyla uyumlu yani pH=5,5 ürünler tercih etmeliyiz.

Bununla birlikte içinde kesinlikle sülfat olmamasına dikkat etmeliyiz uzak durmamız gereken sülfatlar;

 • Sodium Laureth Sulfate
 • Sodium Lauryl Sulfate
 • Ammonium Lauryl Sulfate
 • Ammonium Laureth Sulfate
 • Sodium Myreth Sulfate

4. Güneş ve sıcak havadan korunmalıyız.

Güneş cildi koruyan yağların azalmasına neden olur ve her güneş filtresi bizim için yararlı değildir.

Güneş kremi kullanmadığımız zaman güneş ışınları yüzümüzdeki sivilcelerin, kızarıklıkların kalıcı izlere dönüşmesine neden olabilir.

Cilt bariyerini güçlendiren kişilerin ve hassas ciltlilerin çinko oksit (zinc oxide) içeren güneş kremi kullanması daha yararlı olacaktır.

5. Cilt bariyerini iyileştirmede etkili olan içerikler

 • Yulaf (avena sativa): yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahip olan yulaflı içerikler evde de hazırlanabileceğinden düşük maliyetli ve etkili bir içeriktir.
 • Centella asiatica (gotu kola) (aktif hali: madecassoside): Bir antioksidandır. Cildi yatıştırıcı ve iyileştirici özelliğe sahiptir. Aminoasitlerden de zengin olan bu içerik aynı zamanda güneşin verdiği zararlı etkilere karşıda koruyuculuk oluşturur ve zarar görmüş cilt bariyerini onaracak en güzel içeriklerden biridir.
 • Doğal nemlendirici faktörler: seramid, kolestrol, peptidler, yağ asitleri ve fosfolipid içeren içerikler kullanmakta cilt bariyerimizi onamaya yardımcı olacaktır.

Korting, H. C., & Braun-Falco, O. (1996). The effect of detergents on skin pH and its consequences. Clinics in dermatology, 14(1), 23-27.

Lemery, E., Briançon, S., Chevalier, Y., Oddos, T., Gohier, A., Boyron, O., & Bolzinger, M. A. (2015). Surfactants have multi-fold effects on skin barrier function. European Journal of Dermatology, 25(5), 424-435.

Schmid-Wendtner, M. H., & Korting, H. C. (2006). The pH of the skin surface and its impact on the barrier function. Skin pharmacology and physiology, 19(6), 296-302.

Pendlington, R. U., Whittle, E., Robinson, J. A., & Howes, D. (2001). Fate of ethanol topically applied to skin. Food and Chemical Toxicology, 39(2), 169-174.

Stewart, S. A., Dougall, G. M., & Tafuro, E. M. (2016). The use of silgel STC-SE, a topical silicone gel for the treatment and reduction of hypertrophic and keloid scars. Plastic and Reconstructive Surgery Global Open, 4(12).

Draelos, Z. D., Fowler, J., Larsen, W. G., Hornby, S., Walters, R. M., & Appa, Y. (2015). Tolerance of fragranced and fragrance-free facial cleansers in adults with clinically sensitive skin. Cutis, 96(4), 269-274.

Bakkali, F., Averbeck, S., Averbeck, D., & Idaomar, M. (2008). Biological effects of essential oils–a review. Food and chemical toxicology, 46(2), 446-475.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

3 Yorum Yapıldı
 1. Ece diyor

  Mükemmel bir yazı olmuş elinize sağlık

 2. Tuana diyor

  Harika bir paylaşım

 3. Berkay diyor

  Her zaman ki gibi mükkemmmelsiiiinnnnnn

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.