Sağlıkçı Kartı İle Ücretsiz Ulaşım Hangi Büyükşehirlerde Devam Ediyor?

0 82

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkı 30 Haziran’da sona erdi. Ücretsiz ulaşım hakkı sunan Büyükşehir Belediyelerinin bazıları bu süreyi uzatırken bazıları sonlandırdı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, temmuz ayı toplantısında yapılan önerge üzerine, 30 Haziran’da sona eren sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkının 31 Aralık’a kadar uzatılması kararlaştırıldı.

Verilen önergede salgın koşullarının hafiflemiş olsa da tam olarak bitmediğine dikkat çekerek salgın sürecinde büyük bir gayret ve özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına sağlanan ücretsiz ulaşım desteğinin 31 Aralık’a kadar uzatılmasını önerdi. Önerge tüm parti gruplarının oy birliğiyle kabul edildi.

İstanbul’da son durum nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sağlık çalışanlarına yönelik ücretsiz otopark ve toplu taşıma hizmetini 1 Temmuz’da sonlandıracaklarını açıklamıştı. Yapılan yeni önerge ile salgın riskinin henüz bitmemesi, aşılama hizmetinin devam etmesi nedeniyle sağlık çalışanlarına tanınan hakkın, 31 Aralık 2021’e kadar uzatılmasını kapsayan komisyon teklifi meclis gündemine alınması kararlaştırıldı. Teklif temmuz ayında meclis gündemine alınacağına dair açıklama yapıldı.

İstanbul’da ücretsiz akbile basılmıyor ancak ücretsiz İspark’a park edilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 14 Haziran’da aldığı kararla Hukuk, Ulaşım ve Trafik, Sağlık ve Salgın Hastalıklar Komisyonuna havale ettiği sağlık çalışanlarına ücretsiz toplu ulaşım ve İspark hakkının 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılması talebi komisyon üyelerince kabul edildi.

İzmir’de ücretsiz ulaşım hakkı 30.06.2021 tarihinde biteceği bildirilmişti. Ancak İstanbul’daki gibi bu hakkında mecliste tekrar konuşulması ile ilgili bir teklif verilmedi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.