Sağlık Profesyonellerine Göre Gribi Daha Başlamadan Durdurmanın 11 Yolu

0 3.778

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

El yıkamaktan yeterli uyku alınmasına dek… Nasıl hasta olmayı önleyeceğiniz işte burada.

Vücudunuzun hastalığa ne kadar süre sonra tepki göstereceği virüsün insafına kalmış görünüyor. Gribin yaygın belirtileri burun ve boğazda enfeksiyondur aynı zamanda üst solunum yolu enfeksiyonları olarak da bilinir.

Aile hekimi Adiba Khan: Gribe neden olan çeşitli virüs var ama en yaygın suçlu Rinovirüstür.

Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, tıkanıklık, hafif vücut ağrısı ve baş ağrısı, hapşırma, düşük derecede ateş sizi yorgun hissettirebilir. Grip, Covid-19 ile çok benzer hissettirebilir. – Yeni tip korona virüs solunum yolları hastalıklarına sebep olur.-

Aile hekimi Deborah S. Clements: Gerçek şudur ki grip genellikle zararsızdır. Buna rağmen tekrar iyi hissetmeniz neredeyse 2 haftanızı alır.

Soğuk aylarda sağlıklı hissetmek için yapabileceğiniz en iyi şey nedir? İlk olarak gribin vücudunuzu ele geçirmenizi durdurmalısınız. Aslında, gribi önlemek ve süresini azaltmak için yapabileceğiniz birçok yol var.

İşte burada onlarla gerçekten savaşmak için neler yapabileceklerin var! Tüm sezon boyunca hastalıkla geçecek günlerini daha eğlenceli aktiviteler için sakla. 🙂

1. Nemlendiriciyi Çalıştır.

Düşük nem burun kanallarının kurumasına yol açar. Bu da mikroorganizmaların sinüslerinize yerleşmesine yardımcı olur böylece onları bertaraf etmek zorlaşır. Peki çözüm nedir? Nemlendiriciye yatırım yapın ve havanın kuruduğunu hissettiğinizde çalıştırın.

Aile hekimi Amber Tully: Nemlendiriciler mukus yüzeylerinin nemli kalmasına yardımcı olur. Burunda kuru mukus yüzeyleri vücudun tuzak kurma sistemini engeller ve virüsler kolayca vücudumuza girerler.

Fakat nemlendiricinin temiz olduğundan emin olmalısınız. Sıcak nem küfler için üreme alanı oluşturur. Bu da eğer alerjikseniz gribe benzer semptomlar göstermesine sebep olur.

2. Vitamin D Yükleyin.

Yapılan araştırmalara göre insanlar çoğunlukla acı verici olan solunum yolları enfeksiyonları için yeteri kadar vitamin D almıyor. Bu güneş ışığı vitaminleri bağışıklık sistemimizi aktive ediyorlar.

Dr. Kahn: Bazı çalışmalara göre günlük 400 IU D vitamini almak solunum yolları enfeksiyonlarını engeller.

Şu anda Ulusal Sağlık Enstitüsü, yetişkinlerin günlük 600 IU D vitamini almalarını destekliyor ama bazı organizasyonlar bundan daha fazlasını önerebiliyorlar. Yeterli vitamini sadece yiyeceklerden elde etmeniz biraz zor olabilir. Somon, yumurta sarısı, takviye edilmiş süt, portakal suyu, peynir ve mantarda bulabilirsiniz. Eğer besinlerden düşük D vitamini aldığını düşünüyorsanız doktorun ile ihtiyacın olan takviyeler için görüşebilirsin.

3. Ellerini Temiz Tut & Ellerini Gözünden, Burnundan ve Ağzından Uzak Tut.

Fark etmesen bile gün içinde yüzüne çok fazla dokunursun. Yapılan küçük bir çalışmada (2008) katılımcıların bir saatte 16 kez yüzlerine dokundukları tespit edildi.

Dr. Clements: Bu grip ve nezle sezonunda büyük bir sorun: Virüsle temasa geçtiğinizde eğer elleriniz tamamen temiz değilse kolaylıkla sistemimize girerler. Hastalık kontrol ve önleme merkezine göre virüsler el sıkışması gibi temaslarda da bulaşıcılık sağlar.

Dr. Tully: Ellerinizdeki mikroplarla burun ve ağız gibi mukus yüzeylerine değdiğinde hasta oluyorsunuz.

Dışarıdayken ellerinizi yıkadığınızdan emin olmalısınız. Sabun ve fırça kullanarak ellerinizi en az 20 sn boyunca- parmaklar ve tırnak dipleri ile- yıkamalısınız. Tercihen el dezenfektanı da kullanabilirsiniz.

4. Telefonunuzu Dezenfekte Edin.

Gün boyunca telefonunuzu bıraktığınız yerleri düşünün. Mutfak tezgâhı, tuvalet kabini, restaurant masası… hepsi tamamen mikrop yuvasıdır. Arizona üniversitesinde 2012 yılında yapılan çalışmada cep telefonlarında tuvaletlerden 3 kat daha fazla mikrop olduğu saptandı.

Apple, Lysol ya da Clorox dezenfeksiyon mendillerini destekliyor. Öncelikle telefonunuzun kapalı olduğundan emin olun, fazla sıvıyı sıkın ve yumuşak tüy bırakmayan bez ile kurulayın. Unutmayın ki çamaşır suyu virüsleri yok etse bile telefonunuza zarar verecektir. Eğer temizleme mendillerini bulmakta zorlanıyorsanız alkolü kullanarak telefonunuzu nasıl dezenfekte edeceğinizi araştırmanızı öneririz.

5. Rahatlamak İçin Zaman Bul.

Sınırda mı hissediyorsunuz?

Dr. Tully: Stres sebebiyle fazla kortizol dışarı pompalanır ve bağışıklık sisteminiz düşer. Bitkin hissetmek gribe yol açabilir.

Yoga yapın, meditasyon deneyin, günlük doğa gezintilerine çıkın, iş sonraları ailenizle akşam yemeklerini öncelik haline getirin.

6. Bol Bol Uyuyun.

Gribin önlenmesinde uyku bir anahtardır. Bir çalışmada araştırmacılar 153 sağlıklı kadın ve erkeğe rinovirüs içeren burun damlası damlattılar ve uyku davranışlarını incelediler. 7 saatten daha az uyuyanlar diğerlerine göre 3 kat daha fazla gribe yenik düştüler. Ulusal uyku vakfı her gece 7-9 saat uykuyu öneriyor.

7. Çinkoya Ulaşın!

Dr. Clements: Araştırmacılar, çinkonun virüsün büyüme hızını azalttığını destekliyor.

Ulusal Sağlık Enstitülerine göre çinko (genelde çinko pastilleri ve burun spreyleri olarak alınır.) virüslerin sistemimize girdikten sonra gösterdikleri semptomları hafifletiyorlar.

Dr. Clements: Her ne kadar günlük uygun doz belirsiz olsa da 75 mg uygundur.

Genelde yetişkinlerin bundan daha azına ihtiyacı vardır, bu yüzden çinkodan zengin yiyeceklerden yararlanabilirsiniz. Tamamlayıcı takviyelerine yerine- eğer doktorunuzla konuştuysanız- et, tofu, istiridye, mercimek mineral bakımından iyi bir kaynaktır.

8. Kullandığınız Bardakları Etiketleyin.

Aile üyeleri grip olduğunda, tek kullanımlık bardakları ya da etiketli bardakları kullanmayı deneyin. Bu tesadüfi virüs bulaşmalarının önüne geçer. Hasta olan aile üyeleriyle eşyalarınızı paylaşırken ekstra dikkatli olun- özellikle Covid-19 konusunda- örneğin telefonlar, havlular ya da mutfak eşyaları…

9. Probiyotikler ile Güçlenin.

Bütün bakteriler kötü değildir. Probiyotik yiyeceklere yoğurt, lahana turşusu ve kambu çayını örnek verebiliriz. Bunlar bağışıklık sisteminizi güçlendirirler. Bağışıklık sisteminizin büyük bir kısmı sindirim sisteminizdedir. 2014 senesinde yayınlanan bir çalışmada Ragbi oyuncuları arasında probiyotik alanların ötekilere göre çok çok daha az grip oldukları tespit edildi.

Probiyotiklerin gerçekten virüsleri uzak tuttuğuna dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç var fakat yapılan araştırmalar iyi bakterilerin semptomların azalmasında etkili olduklarını gösteriyor. İngiliz Beslenme dergisinde yayınlanan bir araştırmada plasebo ve probiyotik ilaç alan kolej öğrencilerinin aynı oranda gribe yakalandıklarında, probiyotik alanların daha az semptom gösterdikleri saptandı.

10. Maske Takın.

Bunu mutlaka yapmalısınız. Maske takmak Covid-19 ve diğer solunum yolları hastalıklarının bulaşmasını önlemede en etkili yöntemdir. Maske takmak sadece dışarıdaki insanları değil takan kişiyi de korur. Virüsler genellikle enfeksiyonlu insanlar tarafından öksürük ve hapşırıkla havaya yayılır. Herkes maske taktığında solunumsal damlacıklardan kendimizi koruruz.

Kumaş malzemeler, 10 mikrondan küçük parçacıkların filtrasyonu dahil olmak üzere kullanıcıların bulaşıcı damlacıklara maruz kalmasını azaltabilir. Daha yüksek iplik sayısına sahip olanlar daha az olanlara göre üstün performans gösterirler.

11. Grip Aşısı Olun.

Grip ve nezle enfeksiyonlarına çok farklı mikroorganizmalar sebep olur ama siz benzer semptomlar hissedersiniz. Ancak grip sizi daha sert etkiler ve riskli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yapılacak en iyi şey her yıl grip aşısı olmaktır. Doktorlar grip aşısını her yıl ekim ayından önce olmamızı öneriyorlar.

Sonuç Olarak: ‘’ÖNLEMEK’’ en iyi ilaçtır.

Ama hasta olursanız endişe etmeyin çoğu yetişkin yılda 1-2 kez grip olabilirler. Eğer yüksek ateşe ve ısrarcı semptomlara sahipseniz bir doktora görünüp başka bir şey olmadığından emin olun.

Eğer bir virüsle karşılaştığınızı düşünüyorsanız Covid-19 testi vermeniz her şeyden önemlidir. Onaylanmış bir Covid-19 tanınız varsa belirtilerinizin şiddetine göre doktorunuz sonraki adımlarınızda size rehberlik edecektir.

https://www.womenshealthmag.com/ 11 Best Ways to Stop a Cold Before It Even Starts, According to Doctors 22.11.2022 tarihinde erişim adresi: https://www.womenshealthmag.com/health/a35066552/how-to-prevent-a-col1/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.