Sağlık Hizmetlerinde Nöropazarlama Nasıl Yapılır?

1 1.584

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Size bu yazımda son dönemde çok popüler olan bir kelimeden ve bu kelimenin sağlık hizmetlerindeki kullanımından bahsetmek istiyorum.

Kelimem NÖROPAZARLAMA.

Nöropazarlamayı sizlere çok basit düzeyde anlatmaya çalışacağım.

1. Yoksa Bu Bir Beyin Yıkama Çalışması Mı?

Nöropazarlama kavramının günümüzde pek çok insan tarafından beyin yıkama, zihin kontrolü gibi çalışmalar olduğu düşünülmektedir. Ancak olay pek de öyle değildir. Nöropazarlama dediğimiz bu alan, kişilerin bilinç altı düzeylerine ulaşmaktadır. Karar verme anında tüketicinin beyninde nelerin etkilendiğini, hangi faktörlerin satın alma davranışını etkilediğini ölçmeyi sağlamaktadır. Bu da aslında en büyük avantajlarından bir tanesidir.

Nöropazarlama kavramını kısaca nörobilimin tekniklerini alıp pazarlama alanına uygulayan bir bilim dalı olarak tanımlayabiliriz. Aslında bakarsak multidisipliner bir alandır. Çünkü birbirinden farklı disiplin alanlarını içermektedir. Sosyoloji, psikoloji, pazarlama, nöroloji kavramları bir araya gelerek nöropazarlama kavramını oluşturmuştur.

Hiç fark ettiniz mi?

Bir markete gittiğinizde göz hizanızdaki raflarda yer alan ürünlerin fiyatları diğer raflara göre daha pahalı fiyattadır. Daha ucuz olan ürünler genelde en alt rafta yer almaktadır.

Peki, siz bunu hiç fark etmiş miydiniz?

Daha ucuzunu bulmak için birazcık aşağıdaki rafları karıştırmanız gerekebilir. Aman belinize dikkat edin.

Ya da yazın gelmesiyle birlikte, sahilde gülerek dans eden insanlar, insanın içini kıpır kıpır eden bir şarkı, başrolde ise ellerinde dondurma olan bir genç kız ve erkeğin yer aldığı reklam filminden bahsetsem. Sanırım hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz şu an değil mi? Evet, tam olarak öyle. İşte nöropazarlama dediğimiz şey de tam olarak bu.

Peki sağlıkta nöropazarlama kavramı tam olarak nerede yer almaktadır?

Sizlere yazımın ilerleyen kısımlarında bu soruya cevap veriyor olacağım.

2. Çalışmalar Neden Gizli Yürütülüyordu?

Nöropazarlama çalışmaları 1900lü yıllara dayanmaktadır fakat bu çalışmalar 1990 yılına kadar gizli bir şekilde yapılıyordu. Çünkü hala günümüzde olduğu gibi o yıllarda da insanların beyinlerinin izlenilmesi ve buna göre davranışlarının analiz edilmesi birçok kişi tarafından zihin kontrolü, beyin yıkama ya da insanların seçme özgürlüğünü kısıtlayan bir uygulama olarak görülüyordu. Nöropazarlama kelimesinin ise ilk kez kullanımı 2002 yılında Ale Smidts tarafından olmuştur.

3. Nöropazarlama Nasıl Popüler Oldu?

1991 yılında “Coca Cola, Levi Strauss, Ford, Google gibi çok uluslu şirketler bu alana çok büyük yatırımlar yapmıştır. Ancak yapılan nöropazarlama çalışmalarının sonuçları gizli tutulmuştur ve ne yazık ki halka açıklanmamıştır. Nöropazarlama kavramının dünyaca tanınmasını ve ün kazanmasını sağlayan en önemli olay ise Danimarkalı pazarlama uzmanı Martin Lindstrom’un 2008 yılında çıkardığı “Buyology” kitabıdır.

4. Sağlık Hizmetlerinde Nöropazarlama

Sağlık hizmeti; psikiyatr, beslenme ve diyetetik, ilaç ve eczane, obezite, diyabet, otizm, yaşlı bakım gibi birçok söz konusunun “insan sağlığı” olduğu hizmetleri içinde barındırmaktadır. Bu doğrultuda baktığımızda nöropazarlama tekniklerinin sağlık hizmetlerinde uygulanabilirliği çok fazla çeşitlilik göstermektedir diyebiliriz.

Çalışmalar hepimizin az çok bildiği, hastanelerde kullandığımız MR, EKG, EEG, PET gibi cihazlar ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra göz takip cihazı, yüz kodlama cihazı, deri iletkenliği gibi cihazlar da yer almaktadır.

Fast food ya da tütün gibi tüketicide bağımlılık yapabilecek ürünlerde nöropazarlama yöntemleri kullanılarak bu ürünler tüketiciye sunulmaktadır. İşte tam da bu yüzden, günümüzde birçok ülke obezite ve bağımlılıkla mücadele etmiyor mu sizce de?

Bunun yanı sıra yaşlı bireyler için hastane dizayn edilirken nöropazarlama yöntemlerinden faydalanıldığı çalışmalar mevcut olduğunu biliyor muydunuz?

Bu gibi çalışmaların artması sağlık kurumları için hem fayda sağlayacaktır hem de toplum sağlığını iyileştirmeye yönelik bir adım olacaktır.

Neymiş bu nöropazarlama, neler yapıyormuş ya bu, daha çok merak ettim derseniz, severek okuduğum birkaç kitap ismini de aşağıya bırakıyorum.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Incognito: Beynin Gizli Hayatı – DAVID EAGLEMAN

Karar Fabrikası – RICHARD SHOTTON

Buyology – MARTIN LINDSTROM

Ve bonus😊

Beyin Senin Hikayen – DAVID EAGLEMAN

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Ayhan diyor

    Daha önce böyle faydalı bir yazı okuduğumu pek hatırlamıyorum, Kaleminize ve dilinize sağlık 🙂

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.