Sağlık Dünyasını Sarsan Talidomid Faciası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 2.864

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Günümüzde halen birçok kanser türünün ve cüzzam gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ‘’Talidomid’’ ilacının geçmişte yarattığı yıkımdan bahsedeceğim.

1956 senesinde Chemie Grünanthal isimli Alman kimya firması Talidomidi grip ilacı olarak satışa çıkarmaya başladı. Grip ilacından sonra hipnotik ve mide bulantısı/kusma önleyici ilaç olarak satılmaya devam edildi. Bu her şeye yarayan ilaç bir anda ‘’mucizevi ilaç’’ olarak anılmaya başladı. Özellikle gebelikte mide bulantısı olarak kullanılan bu ilaç yaklaşık 1,5 yıl sonra bebeklerde görülen korkunç sorunların bildirilmesiyle ilacın mucizevi olmaktan çok uzak, yeni doğacak çocuklar için ölümcül bir ilaç olduğu ortaya çıktı. O zamanlar ilacın yan etkileri üzerinde kadınlar için pek çalışma yapılmamakta hatta gebelerin üzerindeki etkileri hiç önemsenmemekteydi.

İlaç gebeliğin 20. gününde alındığında beyin hasarı, 21. günde göz hasarı, 22. günde kulak ve yüz hasarı, 24. günde kolların oluşmaması, 25 ve 28. günler arasında bacakların oluşmaması gibi yan etkilere sebep olmaktaydı. Bunların haricinde çevresel sinir sisteminde sinir hasarı, anüsü olmayan bebekler gibi değişik yan etkilerde görüldü. Doğal olarak birçok bebek doğduktan birkaç gün içinde ölmeye başladılar. Yaklaşık 50 ülkeyi etkileyen Talidomid 2000 çocuğun ölümüne ve 15 bin kadar çocuğun ciddi gelişim sorunlarıyla yaşamak zorunda kalmalarına sebep oldu.

50 kadar ülkeyi etkileyen bu ilaç Türkiye’yi hiç etkilememiştir. Gelin birlikte sebeplerine daha yakından bakalım.

Bu felaketin ülkemizde görülmemesinin başlıca sebeplerinden biri yeni ilaçları biraz geriden takip etmemiz olsa da ilaç ülkemize geldiğinde iki kişi kullanılmasının önüne geçmiştir. Bu kişiler Ordinaryüs Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün ve Prof. Dr. Şükrü Kaymakçalan’dır.

Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün ilacın toksisite analizinin yeterli olmadığını bildirdi, Ordinaryüs Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün ise birkaç tablet Talidomidi kullanarak deneyler yaptığında tavuk embriyosunda gelişim sorunları gördüğünü belirtti. Bu sebeple sağlık bakanlığı ilaca onay vermedi ve Türkiye de tek vaka dahi görülmedi.

Acı bir gerçek var ki günümüzde Brezilya, Arjantin gibi ülkelerde hala Talidomitin yan etkilerinden etkilenen bebeklerin olduğu bildirilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise halen reçetelerin sıkı şekilde kontrol edilmeyen bir sisteme sahip olmalarıdır.

Talidomid faciası ilaçlı tedavi tarihinde en büyük facia olarak görülmekte ve bu da modern tıpa insanların bakış açısını olumsuz yönde etkilemiştir. Bilime duyulan bu güven sorunu insanları alternatif ya da tamamlayıcı tıp altında verilen çözüm yollarına itiyor. Oysa Talidomitin yeterli araştırılması yapılmış olsa bu tür bir facianın önüne kolaylıkla geçilebilecekti. Üzerlerinde yeterli veri toplanmamış alternatif tıp tekniklerinin benzer sorunlara yol açmayacağını kim bilebilir? Doğal, şifalı sözlerinin altına saklanan yeterli kanıtlar olmadan tedavi sonuçlarının Talidomitten bir farkı bulunmamaktadır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıkla ve KANITA DAYALI BİLİMLE KALIN. 🙂

https://evrimagaci.org/ Thalidomide Faciası: Tıp Tarihindeki En Korkunç İhmal! 25.12.2021 tarihli erişim adresi: https://evrimagaci.org/thalidomide-faciasi-tip-tarihindeki-en-korkunc-ihmal-7640

Buharalıoğlu, C. K., & Buharalıoğlu, G. Y. Talidomit Faciasının Farmakovijilans Etkinliklerinin Gelişimi Üzerine Etkisi. Mersin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 12(1), 136-142.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.