SAĞLIK ÇALIŞANLARI GREVDE: ‘Türkiye’de Açlık Ve Yoksulluk Sınırının Altında Çalışıyoruz’

0 1.643

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bildiğimiz üzere geçtiğimiz hafta Türkiye’de hekimlerin özlük haklarında iyileştirici düzenlemeler içeren ve tüm partilerin oybirliği ile TBMM’ ye getirilen yasa teklifinin geri çekilmesi üzerine, sağlık meslek örgütleri bugün ülke çapında grev yaptı.

1 Aralık tarihinde hekimlerin maaş ve emekliliklerini kapsayan yasal düzenleme diğer sağlık mesleklerini kapsamaması nedeniyle tartışmaya sebep oldu. Bu durum sadece hekimleri kapsaması nedeniyle diğer sağlık meslek mensuplarının bu durum karşısında rahatsızlıklarının ifade edildiği bir yapı oluşturdu.

Örgütlerin açıklamasına göre yapılan düzenlemeler bütünleyici değil.

Sağlık çalışanlara göre maaşın çok az bir kısmı emekliliğe yansıyor. Hastanelerin döner sermaye sisteminde “sabit ek ödeme” ve “performans sistemine bağlı ödeme” olarak ikiye ayrılma mevcut. Bu durumda her ay maaşa farklı miktarda ücret yansıması olarak sonuçlanıyor.

BBC Türkçe ’ye konuşan çalışanlar bu çoklu ve karmaşık sistemin onlar için birçok sorunu beraberinde getirdiğini ifade ettiler.

‘Net maaşımızın ne kadar olacağını hiçbir ay bilmiyoruz.’

20 yıldan uzun süredir yoğun bakım hemşireliği yapan Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Başkanı Ebru Kıraner, net maaşını hiçbir zaman bilmediğini şöyle anlatıyor:

“Hiçbir ay elimize ne kadar geçeceğini net olarak bilmiyoruz, çünkü maaşlarımızı bölük pörçük ettiler. Döner sermaye performans ödemesi o ay 100 lira da yatabilir, hiç de yatmayabilir.

“Sadece 4 bin TL’ye yakın temel maaşımız emekliliğimize yansıyor. Yarın öbür gün emekli olduğumuzda da yine yoksul emekliler olacağız.”

Kamu çalışanları içinde en düşük maaşın sağlık çalışanlarının olması birçok kişinin geçinememesine ve kredilere başvurmasına sebep olduğunu ifade etmiştir. Şu an sağlık çalışanların KPSS çalışmak yerine dil kursuna yazılıp yurt dışına beyin göçü yaptıklarını açıkladı.

Öztürk, F. (2021, 12 15). Sağlık çalışanları grevde: ‘Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırının altında çalışıyoruz’. bbc.com: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-59665847 adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.