Sağlık Bakanlığı Tarafından Tele Sağlık Yönetmeliği Yayınlandı

2 6.531

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Türkiye’de sağlık hizmetlerinde ciddi bir dönüşüm yaratması beklenen Tele Sağlık Yönetmeliği diğer adıyla Uzaktan Sağlık Hizmetleri Sunumu Hakkında Yönetmelik bugün itibari ile resmi gazetede yayınlandı.

Yayınlanan yönetmelik ile Türkiye içinde uzaktan sağlık hizmeti sunacak kurumların, sağlık profesyonellerinin, teknik alt yapının sahip olması gereken özellikler belirlendi.

Uzaktan Sağlık Hizmetleri Sunumu Hakkında Yönetmeliği incelendiğinde kapsamının çok detaylı olduğu göze çarpıyor. Uzaktan e-reçete ve e-rapor yazılabilmesine, tedavi süreçlerinde değişikliklerinin yapılmasına imkan veren bu yapı ile herkesin uzaktan sağlık hizmetleri sunumu yapamayacağı belirtiliyor.

Ayrıca tüm sağlık verilerinin saklanması ve Sağlık Bakanlığı’na aktarılması da veri güvenliği ve paylaşımı açısından dikkat çekici bir yapı oluşturuyor.

Tele sağlığın Türkiye’de hastane başvurularını azaltıcı bir etkisinin olup olmayacağını zamanla görebileceğiz fakat her yıl Türkiye’de yaklaşık 800 milyon poliklinik randevusunun oluştuğunu düşünürsek çok düşük bir etkisinin ise sağlık hizmetlerinin rahatlamasına imkan sağlayacağı düşünülebilir.

Türkiye’de Bir Kişi Yılda Ortalama 9.5 Kez Hekime Başvuruyor

Bu yapının öncelikle özel sağlık kuruluşları tarafından hayata geçirileceği göz önüne alındığında tele sağlığın maliyetinin bir hastaneye gidip gelme sürecindeki maliyetler ve zaman açısından verimlilik sağlayacaktır.

Özel kuruluşlardan ziyade uzaktan sağlık hizmetleri çerçevesinde atılımlar sağlayan girişimler için ise tıbbi bir merkez olmadan bu hizmeti sunmaları mümkün görünmemektedir. Bu nedenle yakın bir zamanda sağlık odaklı girişimlerin hastane grupları ile iş birliği çerçevesinde ilerlemeleri mümkün olacak gibi görünüyor. Çünkü, sağlık hizmeti sunan kişi maliyeti ve hizmeti alan kişinin ilgili fiziksel tedavi süreçlerinin optimizasyonunun sağlanması gerektiği de belirtilmektedir. Yönetmelikte Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Sunumunun tamamlayıcı bir hizmet olduğu ifade edilmektedir.

Şu an var olan tele sağlık hizmet sağlayıcılarının bu süreç içerisindeki pozisyonlarını zaman içerisinde göreceğimizi düşünüyorum. Bu yapının ise en fazla sağlık sigorta şirketlerinin faydalanacağı bir çerçeve geliştireceğini düşünüyorum. Çünkü özel sağlık sigortaları hastane içi ve dışı sağlık takibi ile ciddi bir risk analizi yaparak hedefsel poliçelerinin daha net belirlenmesini sağlayarak daha odak bir hizmet sunabileceklerdir.

Uzaktan Sağlık Hizmetleri Sunumu Hakkında Yönetmeliğe buradan ve EKlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. Neriman Savaş diyor

    Bu çok güzel bir gelişme👏🏻👏🏻👏🏻

  2. Sağlık Asistanı diyor

    Sağlık sisteminin içinde tüm mesleklerin rol ve sorumluluklarının uzaktan sağlık hizmetleri sunumu için de geliştirilmesi gerekiyor. Bu aynı zamanda bir eğitim sistemin de değişikliğini gerektiriyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.