Sağlık Bakanlığı Evlenecek Çiftlere Ücretsiz SMA Taraması Yapacak

0 118

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlık Bakanlığı ülke genelinde ‘Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Programı’ başlatacak. Bu program ile ülke genelinde tüm evlenecek çiftler SMA taraması yaptırabilecek.

Son yıllarda medya ile ön plana çıkan bir hastalık olan SMA sinir hücrelerini etkileyen, kalıtsal ve ilerleyici kas hastalığıdır. Medya ve çeşitli kuruluşlar bu bebekler için tedavi çağrısında bulunmakta. Bakanlık çağrıya sessiz kalmadı ve bu hastalık ortaya çıkmadan önlemek için bir program başlattı.

Program dahilinde 800 bin tarama kiti alımı planlanıyor. Bu konu için bakanlık ihale düzenleyecek. İhaleye 8 Ekim 11.00’e kadar teklifler alınacak.

İhalenin hemen ardından bu programın başlatılması planlanıyor. Bu programla taşıyıcı çiftlerin evlilik öncesi saptanması amaçlanıyor.

Bu program sayesinde saptanan ailelere SMA hakkında bilgi verilecek, doğum öncesi tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA’lı doğacağı saptanan aileler tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek.

Bu program ülkemiz açısından son derece önemli. Çünkü ülkemizde her yıl 170 SMA’lı bebek dünyaya geliyor. Bu sayede SMA’lı bir bebeğin dünyaya gelmesi engellenmiş olacak.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.