Sağlık Bakanlığı, Doğru Randevu Alınmasını Sağlayan NEYİM VAR Uygulamasını Hayata Geçirdi

0 2.554

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlık Bakanlığı bir buçuk ay önce Neyim Var adlı bir uygulama çıkardı. Bu uygulama ile kişilerin yanlış randevu alması engellenmeye çalışılıyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de her 100 hastadan 6’sının yanlış doktora ve bölümü randevu alıyor. Bu oranın 800 milyon poliklinik başvurusunun olduğu bir ülkede ciddi bir maliyet yaratmaktadır.

Geliştirilen Neyim Var uygulaması ile kişiler kendi sorunlarına yönelik uygun randevuları alarak tedavi süreçlerinin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Aşağıda Neyim Var uygulaması ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına yer vermeye çalıştık. Bilinçli bir hasta / hasta yakını olmak için bu uygulamayı kullanalım.

Neyim Var uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

10 soruda Neyim Var uygulaması

1. Neyim Var Uygulaması Ne İşe Yarar?

Neyim Var uygulaması, girdiğiniz şikâyetlerinizi yapay zekâ ile değerlendirerek sizin şikâyetinizle ilgili tanı tahminlerinde bulunarak ve doğru polikliniğe yönlendirilmenizi sağlar.

2. Neyim Var Uygulamasına nasıl giriş yapabilirim?

Neyim Var uygulamasına e-Nabız hesabınız ile T.C. Kimlik No ve e-Nabız şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Neyim Var uygulamasına e-Devlet hesabınız ile T.C. Kimlik No ve e-Devlet şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz.

3. e-Nabız uygulamam yok. Nasıl Giriş yapabilirim?

e-Nabız’la giriş butonuna bastığınızda yönlendirildiğiniz e-Nabız sayfasında üyelik oluşturduktan sonra, e-Nabız sitesinden Neyim Var kısa yoluna tıklayarak Neyim Var uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

4. e-Nabız parolamı unuttum. Nasıl Öğrenebilirim?

e-Nabız sayfasında yer alan parola yenileme yönergeleri ile parolanızı değiştirebilirsiniz.

5. e-Devlet parolamı unuttum. Nasıl Öğrenebilirim?

Şifrenizi unutmanız durumunda e-Devlet’te doğruladığınız telefon numaranız ile şifrenizi yenileyebilirsiniz. e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra “Profilim” alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-Devlet Kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.

6. e-Devlet hesabım yok. Nasıl giriş yapabilirim?

e-Devlet ile giriş butonuna bastığınızda yönlendirildiğiniz e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasında “e-Devlet Şifresi Nedir, Nasıl Alınır?” bağlantısına tıklayınız. e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir. Şifreyi; şahsen başvuru ile yurt içinde PTT işyerlerinden veya yetkili acentelerinden, yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elçilik ve konsolosluklardan temin edebilirsiniz. Mobil imza, elektronik imza, T.C. yeni kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.

7. Geçmiş şikayetlerimle ilgili poliklinik önerilerini nerden görebilirim?

Uygulamada sol üstte yer alan menüden Geçmiş Şikâyetlerim seçeneğini seçerek, gelen liste sayfasındaki şikâyetlerinizden birini seçerek Geçmiş Şikâyetinize ait poliklinik önerilerine ve girilen şikâyet bilgilerine erişebilirsiniz. Daha önce şikâyet girişi yaparak poliklinik önerisi almadıysanız liste boş gelecektir.

8. Geçmiş şikayetlerimin çıktısını alabilir miyim?

Geçmiş şikâyetlerinizin çıktısını alabilmek için uygulamada sol üstte yer alan menüden Geçmiş Şikâyetlerim seçeneğini seçerek, gelen liste sayfasında yer alan “PDF Olarak Tümünü İndir” butonuna basmanız durumunda geçmiş şikâyetlerinizin listesi PDF olarak bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza indirilir. Daha önce şikâyet girişi yaparak poliklinik önerisi almadıysanız liste boş gelecektir. Geçmiş şikâyetinizin çıktısını alabilmek için uygulamada sol üstte yer alan menüden Geçmiş Şikâyetlerim seçeneğini seçerek, gelen liste sayfasında yer alan geçmiş şikayetlerinizden birini görüntüleyerek “PDF Olarak İndir” butonuna basmanız durumunda geçmiş şikâyetinizin listesi PDF olarak bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza indirilir. Daha önce şikâyet girişi yaparak poliklinik önerisi almadıysanız liste boş gelecektir.

9. Aile fertlerim için kullanabilir miyim?

e-Nabız uygulamasında çocuklarınıza erişim izniniz bulunuyorsa çocuklarınız için de şikâyet girişi yapabilirsiniz. Profil sayfanızda bulunan isminizin altında çocuklarınızın profil bilgilerine erişerek çocuklarınız için şikâyet girişe geçebilirsiniz.

10. Bir şikâyetim / sorum var.

İletişim sayfasından bize uygulama ile ilgili şikâyet ve sorularınızı bildirebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.