Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Yerli Koronavirüs Aşıları İle İlgili Basın Açıklaması

0 70

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bilimsel Kapasitemiz Tüm Aşı Türleri İçin Araştırma Ve Geliştirme Faaliyetleri Yürütebilecek Yetkinliktedir.

Kamu, Tüm Kaynakları İle Aşı Adaylarımızı Yaygın Kullanır Hale Getirmek İçin Seferber Edilmiştir.

Yerli aşıların son durumu değerlendirmek üzere Bakanlığımızda bir toplantı daha gerçekleştirdik. Toplantıya proje sahibi hocalarımız, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanımız, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanımız, TÜBİTAK Başkanımız ve Bakanlık görevlilerimiz katıldılar.

Aşı çalışmalarının tüm bileşenlerini bir araya getirerek mevcut durum değerlendirmesi yaparak geleceğe yönelik stratejileri ele aldık. Ülkemizde gelişmesi süreci devam eden 17 farklı aşı adayımız bulunmaktadır. İnsan deneyleri safhasında olan inaktif aşı adayımız Faz II insan deneyleri başlamak üzeredir. Bu aşı adayımız için Nisan ayında Faz III insan deneyleri safhasına gelerek yaygın kullanıma yönelik hazırlıklar devam etmektedir. Bunun yanı sıra 3 inaktif aşı adayı Faz I insan deneyleri aşamasındadır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu(TİTCK) insan deneyleri öncesi yapılan çalışmaları inceleyerek insan deneyleri için izin vermektedir. Şu an 3 inaktif aşı adayımız TİTCK’ ya insan deneyleri için izin müracaatı yapmış ve insan deneylerine başlayabilecek safhaya gelmiştir. İki adenovirüs temelli aşı adayımız da klinik öncesi aşamaları tamamlayarak TİTCK’ ya müracaatını yapmıştır. Dünya’ da bir ilk olama özelliği olan Virüs Benzeri Parçacık (VLP) aşı adayımız da araştırma ürün elde etme aşamasına gelmiş ve yakında insan deneyleri için izne müracaat edecek aşamaya gelmiştir. Diğer aşı adayımız ise klinik aşama öncesi çeşitli safhalardadır. Ülkemizde aşı üretimi gerçekleştirebilecek tüm tesislerin incelemeleri tamamlayarak İyi Üretim Uygulamaları (GMP) sertifikasyonu işlemleri tamamlanmıştır. Kurumlarımız aşı adaylarımızın hızla hayata geçmesi için var gücüyle çalışmaya devam etmektedir. Ülkemizin bilimsel kapasitesi tüm aşı türleri için araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütebilecek yetkinliktedir.

Ülkemizin klinik araştırma tecrübesi aşı adaylarımızı insan deneyleri safhasında değerlendirebilecek seviyededir.

Aziz Vatandaşlarım,

Ülkemizin bilimsel ve teknik alt yapısı, bilim insanlarımızın azim ve gayretinin bize en iyi aşıları kazandıracağına inanıyorum. Kamu, tüm kaynakları ile aşı adaylarımızı yaygın hale getirmek için seferber edilmiştir.

Saygılarımla,

Dr. Fahrettin Koca

T.C. Sağlık Bakanlığı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.